< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

532 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 532. година пред новата ера, 532. од првиот милениум п.н.е., 32. од 6 век п.н.е. и трета од 530-тите п.н.е.

533 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар533 п.н.е.
DXXXII п.н.е.
Ab urbe condita221
Староегипетска ераXXVI династија, 132
- ФараонАмазис II, 38
Старогрчка ера611.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4218
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1125
Берберски календар418
Будистички календар12
Бурмански календар−1170
Византиски календар4976–4977
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
2164 или 2104
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
2165 или 2105
Коптски календар−816 – −815
Етиопски календар−540 – −539
Еврејски календар3228–3229
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−476 – −475
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2568–2569
Холоценски календар9468
Ирански календар1154 п.п. – 1153 п.п.
Исламски календар1189 п.х. – 1188 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1801
Мингуо-календар2444 пред Р. Кина
民前2444年
Нанакшахи−2000
Тајландски сончев календар10–11
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
−406 или −787 или −1559
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
−405 или −786 или −1558

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4976 и 4977 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4218 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3228 и 3229 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 221.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 532 година се протега во 2104 и 2105, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2164 и 2165 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 11. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1188 и 1187 исламска година пред хиџра.

533 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар533 п.н.е.
DXXXII п.н.е.
Ab urbe condita221
Староегипетска ераXXVI династија, 132
- ФараонАмазис II, 38
Старогрчка ера611.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4218
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1125
Берберски календар418
Будистички календар12
Бурмански календар−1170
Византиски календар4976–4977
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
2164 или 2104
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
2165 или 2105
Коптски календар−816 – −815
Етиопски календар−540 – −539
Еврејски календар3228–3229
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−476 – −475
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2568–2569
Холоценски календар9468
Ирански календар1154 п.п. – 1153 п.п.
Исламски календар1189 п.х. – 1188 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1801
Мингуо-календар2444 пред Р. Кина
民前2444年
Нанакшахи−2000
Тајландски сончев календар10–11
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
−406 или −787 или −1559
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
−405 или −786 или −1558

532 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 532. година пред новата ера, 532. од првиот милениум п.н.е., 32. од 6 век п.н.е. и трета од 530-тите п.н.е.

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4976 и 4977 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4218 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3228 и 3229 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 221.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 532 година се протега во 2104 и 2105, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2164 и 2165 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 11. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1188 и 1187 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...