Реџи Милер

Американски кошаркар


Реџиналд Вејн Милер (роден на 24 август 1965) е поранешен американски кошаркар, кој играл на позицијата бек. Одиграл 18 сезони во НБА лигата, носејќи го дресот на само една екипа, Индијана Пејсерс од 1987 до 2005 година. Тој имал посебно место во историјата на Индијана Пејсерс, а за тоа говори и фактот дека е лидер во најголемиот број статитички категории на клубот како: одиграни натпревари, постигнати бодови, погодени тројки, асистенции и украдени топки. По завршувањето на кариерата, Пејсерс во негова чест го повлекле од употреба дресот со број 31, со кој Милер играл.

Реџи Милер


Лични информации
Роден на 24 август 1965(1965-08-24)(58 г.)
Роден во Риверсајд, Калифорнија
Националност САД САД
Висина 2,01 м
Тежина 88 кг
Позиција бек
Информации за кариерата
Колеџ ЈУКЛА Бруинс
Драфт 1987 / Рунда: 1 / Пик: 11
Избран од:
Индијана Индијана Пејсерс
Проф. кариера 1987—2005
Сениорски клубови
Години: Клубови:
1987–2005 Индијана Индијана Пејсерс
Репрезентација
1994–2002 САД САД

По завршувањето на кариерата Милер бил рекордер по бројот на погодени тројки, но подоцна бил престигнат од Реј Ален и Стефен Кари, па моментално го зазема третото место во оваа категорија. Тој бил избран пет пати да учествува на НБА Ол-стар натпреварот во 1990, 1995, 1996, 1998 и 2000 година.

Исто така, тој бил дел од репрезентацијата на САД со која освоил златен медал на Олимпијадата 1996 во Атланта.

Титули и награди уреди

НБА уреди

1990, 1995, 1996, 1998 и 2000

Репрезентативни уреди

Статистика уреди

Статистика по сезони уреди

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата

Регуларна сезона уреди

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
1987–1988   Индијана Пејсерс 82 1 22.4 .488 .355 .801 2.3 1.6 .6 .2 10.0
1988–1989   Индијана Пејсерс 74 70 34.3 .479 .402 .844 3.9 3.1 1.3 .4 16.0
1989–1990   Индијана Пејсерс 82 82 38.9 .514 .414 .868 3.6 3.8 1.3 .2 24.6
1990–1991   Индијана Пејсерс 82 82 36.2 .512 .348 .918* 3.4 4.0 1.3 .2 22.6
1991–1992   Индијана Пејсерс 82 82 38.0 .501 .378 .858 3.9 3.8 1.3 .3 20.7
1992–1993   Индијана Пејсерс 82 82 36.0 .479 .399 .880 3.1 3.2 1.5 .3 21.2
1993–1994   Индијана Пејсерс 79 79 33.4 .503 .421 .908 2.7 3.1 1.5 .3 19.9
1994–1995   Индијана Пејсерс 81 81 32.9 .462 .415 .897 2.6 3.0 1.2 .2 19.6
1995–1996   Индијана Пејсерс 76 76 34.5 .473 .410 .863 2.8 3.3 1.0 .2 21.1
1996–1997   Индијана Пејсерс 81 81 36.6 .444 .427 .880 3.5 3.4 .9 .3 21.6
1997–1998   Индијана Пејсерс 81 81 34.5 .477 .429 .868 2.9 2.1 1.0 .1 19.5
1998–1999   Индијана Пејсерс 50 50 35.7 .438 .385 .915* 2.7 2.2 .7 .2 18.4
1999–2000   Индијана Пејсерс 81 81 36.9 .448 .408 .919 3.0 2.3 1.0 .3 18.1
2000–2001   Индијана Пејсерс 81 81 39.3 .440 .366 .928* 3.5 3.2 1.0 .2 18.9
2001–2002   Индијана Пејсерс 79 79 36.6 .453 .406 .911* 2.8 3.2 1.1 .1 16.5
2002–2003   Индијана Пејсерс 70 70 30.2 .441 .355 .900 2.5 2.4 .9 .1 12.6
2003–2004   Индијана Пејсерс 80 80 28.2 .438 .401 .885 2.4 3.1 .8 .1 10.0
2004–2005   Индијана Пејсерс 66 66 31.9 .437 .322 .933* 2.4 2.2 .8 .1 14.8
Кариера 1389 1304 34.3 .471 .395 .888 3.0 3.0 1.1 .2 18.2
Ол-стар 5 1 19.2 .457 .263 .750 1.0 2.0 1.0 .2 8.0

Плејоф уреди

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
1990   Индијана Пејсерс 3 3 41.7 .571 .429 .905 4.0 2.0 1.0 .0 20.7
1991   Индијана Пејсерс 5 5 38.6 .486 .421 .865 3.2 2.8 1.6 .4 21.6
1992   Индијана Пејсерс 3 3 43.3 .581 .636 .800 2.3 4.7 1.3 .0 27.0
1993   Индијана Пејсерс 4 4 43.8 .533 .526 .947 3.0 2.8 .8 .0 31.5
1994   Индијана Пејсерс 16 16 36.0 .448 .422 .839 3.0 2.9 1.3 .2 23.2
1995   Индијана Пејсерс 17 17 37.7 .476 .422 .860 3.6 2.1 .9 .2 25.5
1996   Индијана Пејсерс 1 1 31.0 .412 .333 .867 1.0 1.0 1.0 .0 29.0
1998   Индијана Пејсерс 16 16 39.3 .426 .400 .904 1.8 2.0 1.2 .2 19.9
1999   Индијана Пејсерс 13 13 37.0 .397 .333 .895 3.9 2.6 .7 .2 20.2
2000   Индијана Пејсерс 22 22 40.5 .452 .395 .938 2.4 2.7 1.0 .4 24.0
2001   Индијана Пејсерс 4 4 44.3 .456 .429 .933 5.0 2.5 .8 .5 31.3
2002   Индијана Пејсерс 5 5 39.6 .506 .419 .875 3.2 2.8 1.6 .2 23.6
2003   Индијана Пејсерс 6 6 29.3 .283 .160 .913 2.3 2.3 .2 .2 9.2
2004   Индијана Пејсерс 16 16 28.4 .402 .375 .922 2.3 2.8 1.1 .2 10.1
2005   Индијана Пејсерс 13 13 33.1 .434 .318 .941 3.1 1.5 .8 .1 14.8
Кариера 144 144 36.9 .449 .390 .893 2.9 2.5 1.0 .2 20.6

Надворешни врски уреди