Горан Марковиќ (р. 24 август 1946 во Белград) е српски режисер.

Горан Марковиќ

Животопис

уреди

Роден е во Белград. Двајцата негови родители Раде Марковиќ и Оливера Марковиќ, биле познати српски глумци. Завршил во Петтото  белгратско средно училиште, потоа ФАМУ во Прага. Има направено повеќе од педесет документарци, 11 целовечерни  филмови, напишал десетици филмски сценарија, напишал шест театарски парчиња, режирал три театарски претстави, напишал три книги. Добил повеќе од 30 домашни и странски награди и признанија, како и за работата на филмот, и за театарската креативност. Карактеристични: две Златна арена y Базен, наградата за најдобар Режисер на филмот "Тито и мене" во Сан Себастијан

Тој предава режија на Факултетот за драмски уметности во Белград, член е на Европската Академија на филмската уметности во Брисел. Разведен, без деца.

Комуниста е во дневен весникот „Политика“ , каде најчесто пишува на теми од културата.[1][2]

Филмографија

уреди

Наводи

уреди
  1. Марковић, Горан. јануари sr.html „Погледи – Горан Марковић“ Проверете ја вредноста |url= (help). Политика. Посетено на 25 мај 2011.[мртва врска]
  2. Орден витеза и официра Француске („Политика“, 14. новембар 2012)