Никола Себастјан Анелка (роден на 14 март 1979) — француски фудбалски тренер и поранешен играч, кој играл на позицијата напаѓач.

Никола Анелка
Лични податоци
Роден на 14 март 1979(1979-03-14)(45 г.)
Роден во Ле Шене, Франција
Држава Франција Франција
Висина &100000000000001850000001,85 м
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 1 јануари 2016 (36 г.)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996-1997 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 10 (1)
1997-1999 Арсенал Арсенал 65 (23)
1999-2000 Реал Мадрид Реал Мадрид 19 (2)
2000-2002 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 39 (10)
2001-2002Ливерпул Ливерпул 20 (4)
2002-2005 Манчестер Сити Манчестер Сити 89 (37)
2005-2006 Фенербахче Фенербахче 39 (14)
2006-2008 Болтон Болтон 53 (22)
2008-2012 Челси Челси 125 (37)
2012-2013 Шангај Шенхуа 22 (3)
2013Јувентус Јувентус 2 (0)
2013-2014 Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 12 (2)
2013-2014 Мумбаи Сити 13 (2)
Репрезентација
1998-2010 Франција Франција 69 (14)
Раководител на екипите
2012 Шангај Шенхуа (играч-тренер)
2015 Мумбаи Сити (играч-менаџер)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 5 November 2014.
† Учества (Голови).

Тој исто така е и поранешен репрезентативец на Франција.

Технички одлики

уреди

Поранешниот менаџер на Челзи, Карло Анчелоти го опишал Анелка како брз играч со одлични способности за игра во воздухот, техника, шут и фантастично движење без топка.

Кариера

уреди

Клубови

уреди

Анелка ја започнал својата кариера во Париз Сен Жермен, но набргу потоа се преселил во Арсенал каде му се приклучил на неговиот сонародник Арсен Венгер. Тој веднаш станал редовен член на почетната постава и ја освоил наградата за најдобар млад играч на годината следната сезона. Во 1999 година Реал Мадрид го ангажирал Анелка за £ 22.300.000, што било рекордна сума во тоа време, но тој не се снашол најдобро во мадридскиот клуб и се вратил во Париз Сен Жермен за договор од £ 20.000.000. Покрај редовните настапи во првиот тим во Париз, квалитетот на Премиер лигата го привлекува Анелка уште еднаш, и тој отишол најпрво на позајмица воЛиверпул во јануари 2002 година, а потоа му се приклучил на Манчестер Сити за 13.000.000 £ на почетокот на сезоната 2002-03.

По три сезони во Манчестер, тој се преселил во Фенербахче за две сезони пред да се врати во Англија приклучувајќи му се на Болтон - во договори вредни 7.000.000 и 8.000.000, милиони £ соодветно. Анелка направил трансфер во Челзи од Болтон за пријавена сума од 15.000.000 £ во јануари 2008 година. За време на неговите трансфери со текот на годините, неговата вкупна сума од трансферите изнесува нешто помалку од 90 милиони £. На 12 декември 2011 година, Шангај Шенхуа објавиле дека постигнале договор со Анелка за тој да му се приклучи на тимот во зимскиот трансферен прозорец.

Во јануари 2013 Анелка заминал на шестмесечен заем во италијанскиот Јувентус. Тој одиграл само три натпревари за Јувентус, но можел да биде задоволен со престојот во Италија бидејќи клубот го освоил скудетото во сезоната 2012-13, што за Анелка била трета различна титула државен првак по оние во Англија и Турција.

Репрезентација

уреди

Анелка одиграл многу натпревари на репрезентативно ниво и ги освоил својоте први репрезентативни трофеи играјќи за Франција на Евро 2000 и на Купот на Конфедерациите следната година. Неговиот неуспех да се задржи на подолго на клупско ниво ги ограничило неговите репрезентативни настапи, но тој се вратил во репрезентацијата за Евро 2008. На 19 јуни 2010 година, Анелка бил исклучен од страна на француската фудбалска федерација по СП 2010 во Јужна Африка за "коментари насочени против националниот селектор, Ремон Доменек кого го нарекол неприфатлив за ФФФ, францускиот фудбал, како и принципите кои тие ги почитуваат. Два месеци подоцна, на Анелка му била дадена забрана за настап во репрезентацијата во наредните осумнаесет натпревари на Франција организирани од ФФФ, со што ја завршил својата репрезентативна кариера.

Титули

уреди

Клупски

уреди

  Арсенал

уреди

  Реал Мадрид

уреди

  Фенербахче

уреди

  Челзи

уреди

  Јувентус

уреди

Репрезентативни

уреди

  Репрезентација на Франција

уреди

Надворешни врски

уреди