Преглед на Русија

Russian Federation (orthographic projection) - Crimea disputed.svg

Следниот преглед е даден како тематски водич за Русија.

Карта за проширување на Руската Федерација

Руската Федерација, позната и како Русија, е најголемата земја во светот.Има 17,075,400метри квадратни што значи повеќе од една осмина од вкупната копнена површина на Земјата.[1] Русија е прекуконтинентална земја што се протега низ цела северна Азија и 40% од Европа ; има 11 часовни појаси. Русија има 143 милиони луѓе и е деветта најнаселена земја. Русија има најголеми минерални и енергетски ресурси во светот, има најголеми шуми во светот, а нејзините езера содржат приближно една четвртина од свежата течна вода на Земјата.

Општа референцаУреди

Географија на РусијаУреди

 
Топографска карта на Русија што може да се зголеми

Географија на Русија

  Казахстан   Казахстан 6.846 км
  Кина   Кина 3.645 км
  Монголија   Монголија 3.441 км
  Украина   Украина 1.576 км
  Финска   Финска 1.313 км
  Белорусија   Белорусија 959 км
  Грузија   Грузија 723 км, вклучувајќи:
  Абхазија   Абхазија 255 км [2]
  Јужна Осетија   Јужна Осетија 70 км
  Полска   Полска 432 км
  Латвија   Латвија 292 км
  Естонија   Естонија 290 км
  Азербејџан   Азербејџан 284 км
  Литванија   Литванија 227 км
  Норвешка   Норвешка 196 км
  Северна Кореја   Северна Кореја 18 км
 • Крајбрежје: 37.653 км [3]

Животна средина на РусијаУреди

 
Сателитска слика на Русија

Животна средина на Русија

 • Клима на Русија
 • Еколошки проблеми во Русија
 • Екорегиони во Русија
 • Обновлива енергија во Русија
 • Геологија на Русија
 • Национални паркови на Русија
 • Резерви на природата („Заповедници“) во Русија
 • Мочуриштата Рамсар во Русија
 • Заштитени области на Русија
 • Дивиот свет на Русија
  • Фауна на Русија
   • Птици на Русија
   • Цицачи на Русија

Географски карактеристики на РусијаУреди

 • Фјордови во Русија
 • Глечерите на Русија
 • Острови на Русија
 • Езера на Русија
 • Планини во Русија
 • Рамнини на Русија
 • Реки на Русија
  • Водопади на Русија
 • Долини на Русија
 • Светски наследства во Русија

Региони на РусијаУреди

Екорегиони на РусијаУреди

Список на екорегиони во Русија

Поделби на РусијаУреди

Поделби на Русија

Република РусијаУреди
Области на РусијаУреди
1 Амурска област 2 Архангелска област 3 Астраханска област 4 Белгородска област 5 Бријанска област 6 Чељабинска област 7 Чита област 8 Иркутска област 9 Ивановска област 10 Калининградска област 11 Област Калуга 12 Кемеровска област 13 Кировска област 14 Кострома област 15 Курганска област 16 Курска област 17 Ленинградска област 18 Липетска област 19 Област Магадан 20 Московска област 21 Мурманска област 22 Нижни Новгородска област 23 Новгородска област 24 Новосибирска област 25 Омска област 26 Оренбургска област 27 Ориолска област 28 Пенза област 29 Псковска област 30 Ростовска област 31 Рјазанска област 32 Сахалинска област 33 Самарска област 34 Саратовска област 35 Смоленска област 36 Свердловска област 37 Тамбовска област 38 Томск 39 Тверска област 40 Тулска област 41 Тјуменска област 42 Улјановска област 43 Владимирска област 44 Волгоградска област 45 Вологда област 46 Воронешка област 47 Јарославска област
Крај на РусијаУреди
1 Крај на Алтај 2 Крај на Камчатка 3 Крај Хабаровск 4 Краснодарскиот крај 5 Краснојарскиот крај 6 Крај на Перм 7 Крај на Приморски крај 8 Крај на Ставропол 9 Забајкалски крај
Автономни покраини на РусијаУреди
Автономни окрузи на РусијаУреди
1 Чукотка автономен округ 2 Ханти – Манси автономен округ 3 Ненетс автономен округ 4 Јамало-Ненец автономен округ
Федерални градови на РусијаУреди
 1. Москва
 2. Санкт Петербург
 3. Севастопол
Општини на РусијаУреди

Демографија на РусијаУреди

Демографија на Русија

 • Попис од 2002 година

Политика на Русија

Гранки на владата на РусијаУреди

Влада на Русија

Извршна гранка на владата на РусијаУреди

Законодавна гранка на владата на РусијаУреди

Судска гранка на владата на РусијаУреди

 • Уставен суд на Руската Федерација
 • Врховниот суд на Русија

Надворешни односи на РусијаУреди

Надворешни односи на Русија

 • Дипломатски мисии на Русија
 • Дипломатски мисии во Русија
 • Меѓународни контратерористички операции на Русија

Закон и ред во РусијаУреди

Закон на Русија

 • Смртна казна во Русија
 • Устав на Русија
 • Криминал во Русија
 • Човекови права во Русија
  • Расизам во Русија
  • ЛГБТ-права во Русија
  • Слобода на вероисповед во Русија
 • Спроведување на законот во Русија
 • Слобода на медиуми во Русија

Воена на РусијаУреди

Воена на Русија

 • Команда
 • Руски вооружени сили
  • Руски копнени сили
  • Руска морнарица
  • Руски воздушни сили
  • Стратешки ракетни трупи
  • Руски воени авиони
 • Воена историја на Русија
 • Воени редови на Русија

Локална самоуправа во РусијаУреди

Локална самоуправа во Русија

Историја на РусијаУреди

Историја на Русија, по периодУреди

РепубликиУреди

КрајУреди

ОбластиУреди

Сојузни градовиУреди

 • Историја на Москва
 • Историја на Санкт Петербург

Историја на Русија, по предметУреди

 • Руска култура
 • Економска историја на Руската Федерација
 • Филмска историја на Русија
 • Историја на иновации во Русија
 • Историја на Евреите во Русија
 • Историја на рускиот јазик
 • Воена историја на Русија
 • Поштенски марки и поштенска историја на Русија

Култура на РусијаУреди

Спорт во РусијаУреди

Спорт во Русија

 • Фудбал во Русија

Економија и инфраструктура на РусијаУреди

 
Руска валута: Рубља

Економија на Русија

Користена литератураУреди

 1. „Russia“. The World Factbook. United States Central Intelligence Agency. July 2, 2009. Посетено на July 23, 2009.
 2. 2,0 2,1 Russia recognizes Abkhazia and South Ossetia as independent states, thus bordering in total 16 countries, more than any other country. If only widely recognized states counted, Russia ties with China, each bordering 14 countries.
 3. Russia also borders the Caspian Sea, a remnant of the ancient Paratethys Sea.

Надворешни врскиУреди

Русија на Викимедииниот атлас

 • Интерфакс.com - Агенција за новини со седиште во Москва
 • Профил на Русија Информативна услуга на англиски јазик
 • Библиографска база на RussGUS со германски публикации за Русија (околу 175 000 позиции)
Владини ресурси