Калушка област

Калушка област
Знамето на Калушката област Грбот на Калушката област
Пейзаж Калуга.JPG
Позиција во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 29 900 км2
Население: 1 041 641 ( 2002)
Главен град: Калуга
Густина на население: 34.8 жит. на км2
Повикувачки број: 40

Калушка област (рус. -Калужская область) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Калуга.

Часовен појасУреди

Map of Russia - Moscow time zone.svg

Калушката област е сместена во Московската часовен појас (MSK/MSD). UTC разлика од +0300 (MSK)/+0400 (MSD).

НаселениеУреди

Според пописот во 2002 вкупното население изнесува 1.040,900 луѓе , од кои градското население брои 779,700 жители (74,9 %), а селското — 261,200 жители (25,1 %).

 
Главниот град Калуга
Народ Население во 2002 год., илјади (* Архивирано на 26 јануари 2012 г.)
Руси 973,6
Украинци 23,2
Ерменци 7,1
Белоруси 6,6
Татари 4,3
Роми 3,2
Азербејџанци 3,2
Германци 1,5
Молдавци 1,4
Мордовинци 1,4
Чуваши 1,1
Грузијци 1,1
не се покажани народи чиј број е помал од 1.000

Надворешни врскиУреди