.рф (руски Росси́йская Федера́ция, Руска Федерација) е главен интернет домен (ccTLD) за Русија. Доменот беше воведен на 12 мај 2010 година.

.рф
Воведен12 мај 2010
Тип на доменccTLD
Состојбаактивен
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Русија
Фактичка употребавоведен
Ограничувања на рестрацијатаКирилица
Правила при спорНема
Мреж. местоhttp://кц.рф/

Имињата на мрежните места ќе бидат пишувани само на Кирилица. Доменот е првиот кириличен во светот.

Надворешни врскиУреди