Владимирска област

Владимирска област (руски: Владимирская область) е федерален субјект на Русија (област). Административен центар е средновековниот главен град на Русија, Владимир, кој е 190 км источно од денешната престолнина, Москва. За детални информации за средновековната историја на областа, видете Залесе и Владимирско-суздалљско Кнежевство. Катедралите од 12 век во Владимир, Суздаљ, Богољубово и Кидекша се на списокот на светско културно наследство на УНЕСКО.

Местоположба на Владимирската област во рамките на Русија
Местоположба на Владимирската област во рамките на Русија
Грб на Владимирската област

Областа зафаќа површина од 29,000 км2, и брои 1,443,693 жители (по попис од 2010)[1].

Географија уреди

Владимирската област се граничи со Московската, Јарославската, Ивановската, Рјазањската и Нижегородската област.

Часовен појас уреди

Владимирската област спаѓа под Московската часовен појас (MSK/MSD). UTC +0300 (MSK)/+0400 (MSD).

Административна поделба уреди

Наводи уреди

  1. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.

Надворешна врска уреди