Севастопол[1] (руски и украински: Севасто́поль; кримскотатарски: Aqyar) — еден од трите федерални града во Русија, сместен на црноморскиот брег на полуостровот Крим, на Севастополскиот Залив. Иако географски му припаѓа на полуостровот, Севастопол ужива управна посебност и не претставува дел од Република Крим.

Севастопол
Севастополь
Aqyar
1356 Памятник затопленным кораблям.jpg
St Vladimir Chersonesos 2012 G8.jpgSevastopol Chersonesus Basilica of 1935 IMG 0704 1725.jpg
Sevastopol Institute of biology of the Southern Seas IMG 4276 1725.jpgChersonesos Bell.jpg
Balaklava, Sevastopol.jpg
Знаме на СевастополГрб на Севастопол
Севастопол is located in Crimea
Севастопол
Севастопол
Карта на Крим каде е означен Севастопол
Координати: 44°36′0″N 33°31′48″E / 44.60000° СГШ; 33.53000° ИГД / 44.60000; 33.53000Координати: 44°36′0″N 33°31′48″E / 44.60000° СГШ; 33.53000° ИГД / 44.60000; 33.53000
Држава Русија
Федерален градСевастопол
Основан1783
Управа
 • УправникАлексеј Чалиј
Површина
 • Вкупна864 км2 (334 ми2)
Надм. вис.&10000000000000100000000100 м
Население (2007)
 • Вкупно379,200
 • Густина438,89/км2 (113,670/ми2)
Часовен појасMSK (UTC+4)
Пошт. бр.299000—299699
Повик. бр.+380-692
Рег. таб.CH
Мреж. местоsev.gov.ua

Уникатната географска положба и условите за впловување во градските пристаниште го направиле Севастопол стратешки важна точка за морнарицата. Исто така, градот е туристички центар и одморалиште, главно за посетителите од земјите на ЗНД. Градот, порано седиште на руската (тогашна советска) Црноморска флота — денес поморска база на руската и украинската воена морнарица и истата флота.

По падот на Советскиот Сојуз, пристаништето во Севастопол се соочиле со зголемен промет, и покрај потешкотиите во поглед на заедничката воена контрола над пристаништата и доковите.

По Крмската криза од 2014 г, и референдумот за отцепување од Украина и припојување на Крим кон Русија, Севастопол станува федерален град на Русија.

Исто така, Севастопол е важен истражувачки центар на морската биологија. Особено застапено е изучувањето и тренирањето на делфини, кое започнало во градот до крајот на Втората светска војна. Севастопол ужива во потопла клима од околните региони, со свежи зими и умерено топли лета.

НаводиУреди

  1. Правопис на македонскиот јазик, стр. 167, Просветно Дело, Скопје, 2007

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди