Пензенска област
Знаме на Пензенската област Грб на Пензенската област
Пензенска во Русија
Приволшки федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Приволшки
Површина: 43 200 км2
Население: 1 452 941( 2002)
Главен град: Пенза
Густина на население: 33.6 жит. на км2
Повикувачки број: 58

Пензенска област (руски:Пе́нзенская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Пенза.

Познати личности

уреди

Наводи

уреди
  1. „Victor Skumin“. america.pink. Архивирано од изворникот 2016-02-02. Посетено на 2016-01-21.