Кавказ (планински венец)

Кавказпланински систем во Евроазија помеѓу Црното Море и Каспиското Езеро во регионот Кавказ.

Кавказ
планински масив
Регионот на Сванетија, северозападна Грузија
Земји јужна Русија, Грузија, Азербејџан, Ерменија, северен Иран
Највисока точка Елбрус
 - височина 5.642 м
 - координати 43°21′18″N 42°26′31″E / 43.35500° СГШ; 42.44194° ИГД / 43.35500; 42.44194
Должина 1.100 км
Ширина 160 км
Топографска карта на Кавказот.
Топографска карта на Кавказот.
Топографска карта на Кавказот.

Кавказ е поделен на 2 поголеми планински венци и тоа:


Врвови
Име Надм. вис. (м) Истакнатост (м) Земја
Елбрус 5.641 4.741 Русија
Дихтау 5.205 2.002 Русија
Шхара 5.201 1.365 Грузија
Коштантау 5.152 822 Русија
Џангитау 5.059 300 Русија/Грузија
Казбек 5.047 2.353 Грузија
Пушкин 5.033 110 Русија/Грузија
Катинтау 4.979 240 Русија/Грузија
Шота Руставели 4.860 50 Грузија
Тетнулд 4.858 672 Грузија

Поврзано: Список на најпознатите кавкаски врвови

Кавказ како мотив во книжевноста уреди

Наводи уреди

  1. A. S. Puškin, Lirika. Rad, Beograd, 1979, стр. 195.

42°30′N 45°00′E / 42.500° СГШ; 45.000° ИГД / 42.500; 45.000