Црква Свети Василиј (Москва)

Црква на Молитвата на Девицата на шанецот (руски: Собор Покрова что на Рву) или попросто Катедралата Покровскиј, попозната како Катедралата на Св. Василиј благословениот (руски: Собор Василия Блаженного) или Катедрала Св. Василиј е црква со повеќе конусни покриви карактеристични за руската црковна архитектура која што се наоѓа на Црвениот плоштад во Москва и се смета за симбол на уникатната позиција на Русија помеѓу Европа и Азија.

Црква Свети Василиј
Собор Покрова Пресвятой Богородицы, что на Рву
Црквата Свети Василиј во Москва
Основни податоци
Место Црвен плоштад, Москва, Русија
Координати 55°45′09″ СГШ 37°37′23″ ИГД / 
Припадност Руска православна црква
Осветен [1]
Духовно-организациски статус Државен историски музеј со повремени црковни служби од 1991 година
Статус активна
Културнонаследствен статус 1990
Мреж. место Катедралата Св. Василиј
Државен историски музеј
Архитектонски опис
Архитект(и) Барма и Постник Јаковлев[2]
Архитектонски тип црква
Поставен темел 1555 (1555)
Особености
Висина (макс.) 47.5 metres (156 ft)[3]
Куполи 9
Кули 2
Службен назив: Kremlin and Red Square, Moscow
Тип Културно
Услови i, ii, iv, vi
Прогласен 1990[4]
Број 545
State Party Русија
Region Европа
Session 14

Изградбата на црквата започнала во времето на Иван IV (познат и како Иван Грозни), во чест за освојувањето на Казанскиот хаганат[5][6]. Изградбата започнала во 1555 година, а истата завршила во 1561 година. Таа била највисоката градба во Москва, се до 1600 кога била изградена кулата на Иван Грозни[7]. Во 1588 година била изградена на нејзината источна страна капела. Во дворот на комплексот се наоѓа бронзена статуа на Димитриј Пожарски и Кузма Мињин, кои ја обединиле својата армија во времето на полските походи кон Русија во т.н. Време на неволи. Во почетокот статуата била поставена на Црвениот плоштад, но советската влада ја тргнала од таму поради одржување на парадите.

НаводиУреди

  1. Popova, Natalia (12 јули 2011). „St. Basil’s: No Need to Invent Mysteries“. Moscow, Russia: Ria Novosti. архивирано од оригиналот на 12 јули 2011. http://www.webcitation.org/607f8dRdv. конс. 12 јули 2011 г. 
  2. „List of federally protected landmarks“. Ministry of Culture. 1 јуни 2009. http://rosohrancult.ru/upload/rosohrancult/rosdocs2009/09_01_2009_1.doc. конс. 28 септември 2009 г. 
  3. „Cathedral of the Protecting Veil of the Mother of God“. www.SaintBasil.ru. http://www.saintbasil.ru/en/expo.html. конс. 8 август 2013 г. 
  4. „Kremlin and Red Square, Moscow“. Whc.unesco.org. http://whc.unesco.org/en/list/545. конс. 12 јули 2011 г. 
  5. Brunov, p. 27
  6. Kudryavtsev, p. 11
  7. Brunov, p. 39