Краснодарски Крај

Краснодарски крај
Знаме на Краснодарскиот крај Грб на Краснодарскиот крај
=Позиција во Русија
Јужен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Јужен
Површина: 76 000 км2
Население: 5 125 221 ( 2002)
Главен град: Краснодар
Густина на население: 67.4 жит. на км2
Повикувачки број: 23, 93, 123

Краснодарски крај (руски:Краснода́рский край) е федерален субјект во Русија. Административен центар е Краснодар.

Географија

уреди
Федерални субјекти во Црноморско-Каспискиот регион.
*Помалите области во северен Кавказ се републиките: Карачаево-Черкесија, Кабардино-Балкарија, Северна Осетија-Аланија, Ингуштеија, и Чеченија
*Во жолто е Јужниот федерален округ, а под него е Севернокавкаскиот федерален округ (во светло сиво)

Краснодарскиот крај се наоѓа во југозападниот дел на Северен Кавказ и се граничи со Ростовската Област на североисток, Ставрополскиот Крај и Карачаево-Черкесија на исток, и со регионот Абхазија (меѓународно признат како дел од Грузија) на југ.[1] Република Адигеја е целосно опкружена од Краснодарскиот Крај. Таманскиот Полуостров се наоѓа помеѓу Азовското Море на север и Црното Море на југ.[2] На запад, Керчкиот Проток ги одделува Краснодарскиот Крај од Кримскиот Полуостров.[2]

Наводи

уреди
  1. Official website of Krasnodar Krai. General Information About the Region Архивирано на 11 октомври 2017 г. (на руски)
  2. 2,0 2,1 Gorshenyov