Брјанска Област

(Пренасочено од Брјанска област)
Брјанска Област
Знаме на Брјанската област Грб на Брјанската област
Брянск. Введенская ц. Петропавловского женского мон..JPG
Позиција во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 34 900 км2
Население: 1 378 941( 2002)
Главен град: Брјанск
Густина на население: 39.5 жит. на км2
Повикувачки број: 32

Брјанска Област (руски:Бря́нская о́бласть) — федерална област во Русија. Административен центар е градот Брјанск.