Московска област

Знаме на Московската област
Местоположба на Московската област во рамките на Русија

Московска област (руски: Московская область, Подмосковье) е федерален субјект на Русија (област) официјално создадена на 14 јануари 1929. Ова е најнаселената руска област (нас. 6,618,538 без Москва по пипис од 2002) додека нејзината површина е релативно мала по руски стандарди со 45.900 км2, така што истата е една од најгусто населените области во земјата.

Московската област е високоиндустријализирана. Главни индустриски гранки се металургија, преработувачка на нафта и машинство, храна, енергија и хемикалии.

Гувернер на областа е Сергеј Шојгу .

ГеографијаУреди

Московската област се граничи со Тверската област (С), Јарославската област (на една точка на СИ), Владимирската област (И), Рјазањската област (ЈИ), Тулската област (Ј), Калужската област (ЈЗ) и Смоленската област (З).

Часовен појасУреди

Московската област се наоѓа во Московската часовен појас (MSK/MSD). UTC +0300 (MSK)/+0400 (MSD).

Административна поделбаУреди

Надворешна врскаУреди