Тјумењска област

субјект на Руската Федерација

Тјумењска област (руски: Тюменская область) е федерален субјект на Русија (област) во рамките на Уралскиот федерален округ. Административен центар е градот Тјумењ. Содржи два автономни округа, Ханти-мансискиот и Јамало-ненецкиот. Без автономните окрузи, Тјумењската област зафаќа површина од 159.870 км2 (вклучувајќи ги автономиите, ова е трета по големина поделбена единица во Русија) со население од 3.264.841 (2002). Тјумењ е најголемиот град, со над половина милион жители.

Грб на Тјумењската област
Знаме на Тјумењската област
Тјумењска област

Географија

уреди

Часовен појас

уреди
 

Тјумењската област спаѓа под Екатеринбуршката часовен појас (YEKT/YEKST). UTC +0500 (YEKT)/+0600 (YEKST).

Административна поделба

уреди

Демографија

уреди

Население: 3.264.841 (попис 2002).

Етнички групи: Во Тјумењската област постојат 36 признаени етнички групи, секоја со над 2000 души, и со тоа е една од етнички најразнообразните области во Русија. За време на пописот составот на населението бил следниот:

останати 0,50%.

Покрај ова, дополнителни 0.96% од населението не одговорило на прашањето.[1]

Наводи

уреди
  1. (2002). "National Composition of Population for Regions of the Russian Federation" (XLS). 2002 Russian All-Population Census.  (консултирано на 2006-07-20) Архивирано на 17 февруари 2007 г. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2007-02-17. Посетено на 2007-02-25.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди