Чељабинска област

Чељабинска област
Знаме на Чељабинската област Грб на Чељабинската област
Чељабинската област во Русија
Уралски федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Уралски
Површина: 87 900 км²
Население: 3 603 339( 2002)
Главен град: Чељабинск
Густина на население: 41 ж/км²
Повикувачки број: 74

Чељабинска област (руски: Челя́бинская о́бласть) — федерална област во Русија. Административен центар е градот Чељабинск.