Претседателската демократија е вид на претставничка демократија во која Претседателот на Републиката, покрај шефот на државата, е и шеф на владата. Владата зависи од Претседателот на Републиката на која тој одговара, наспроти парламентарната демократија во која владата мора да има доверба од Домот.

Претседателот директно го избира народот, на пр. Кипар, Туркменистан, Средна Америка и Јужна Америка и повеќето африкански земји, вклучително и Јужна Африка, или од страна на специјално тело на избирачи избрани од народот (на пр. САД ) и остварување извршна моќ. Во Јужна Африка и Боцвана, Претседателот го избира парламентот и има парламентарни места. Тој е истовремено шеф на државата и владата.

Претседателскиот систем е систем што го имаат повеќето земји во светот и според анкетата тој е популарен во Грција со 56,8%.

Други видови на претседателска демократија уреди

Постојат и две други категории на претседателска демократија. Овие се:

 • Претседателска демократија со премиер назначен од претседателот кој може да биде разрешен само додека на премиерот и на кабинетот не им е потребна доверба на парламентот бидејќи тие ги именува и разрешува само претседателот.Премиерот во овој случај не е негов водач Владата, но ги извршува овластувањата што му се доделени од претседател со седиште во устав, освен шефот на државата и владата во исто време (на пр. Белорусија, Узбекистан, Казахстан, Таџикистан, итн.)
 • Полупретседателски систем во кој претседателот и Премиерот ја делат извршната власт или поранешната која има поголема улога (на пр. Франција, Русија, Украина, Азербејџан ) или вториот има поголема улога (на пр. Португалија, Полска ) или за заедничка распределба на власта (на пример, Романија, Србија, Тунис ).Во третиот случај е суштински дуализам претседател и премиер на владата, кои мора да соработуваат за управување choras.Den мора да биде поврзан со претседателски парламентарен Бирото планирање Atia бидејќи претседателот нема политички овластувања во тоа.

Претседателски парламентарна демократија уреди

 • Африка
  • Cлеte d'Ivoire
  • Габон
  • Гамбија
  • Гана
  • Гвинеја
  • Замбија
  • Зимбабве
  • Екваторска Гвинеја
  • Камерун
  • Централноафриканска Република
  • Кенија
  • Комори
  • Демократска Република Конго
  • Република Конго
  • Мадагаскар
  • Малави
  • Бенин
  • Боцвана
  • Бурунди
  • Нигерија
  • Јужна Африка
  • Уганда
  • Руанда
  • Сејшели
  • Сиера Леоне
  • Судан
  • Танзанија
  • Ibибути
  • Того
  • Чад
  • Тунис
 • Америка
  • Аргентина
  • Венецуела
  • Боливија
  • Бразил
  • Гватемала
  • Доминиканска Република
  • Еквадор
  • Ел Салвадор
  • САД
  • Костарика
  • Либерија
  • Мексико
  • Никарагва
  • Хондурас
  • Уругвај
  • Панама
  • Парагвај
  • Суринам
  • Чиле
 • Азија
  • Авганистан
  • Индонезија
  • Иран
  • Узбекистан
  • Таџикистан
  • Туркменистан
  • Казахстан
  • Малдиви
  • Филипини
 • Европа
  • Кипар
  • Белорусија
  • Турција
 • Океанија
  • Кирибати
  • Острови Маршал
  • Микронезија
  • Науру
  • Палау