Отвори го главното мени
Свердловска област
Знаме на Свердловската област Грб на Свердловската област
=Свердловска во Русија
Уралски федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Уралски
Површина: 194 800 km²
Население: 4 486 214( 2005)
Главен град: Екатеринбург
Густина на население: 23 жит. на km²
Повикувачки број: 66

Свердловска област (руски: Свердло́вская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Екатеринбург.