Тулска област (руски: Тульская область) е федерален субјект на Русија (област). Административен центар е градот Тула.

Знамето на Тулската област
Знамето на Тулската област
Местоположбата на Тулската област во рамките на Русија
Местоположбата на Тулската област во рамките на Русија
Тулска област

Областа зафаќа површина од 25,700 км2, а населението брои 1,675,758 жители (по попис од 2002).

За раната историја на областа, видете Врховски кнежевства.

Географија

уреди

Часовен појас

уреди

Тулската област се наоѓа во Московската часовен појас (MSK/MSD). UTC +0300 (MSK)/+0400 (MSD).

Административна поделба

уреди

Поврзано

уреди

Надворешна врска

уреди