Калининградска Област

Калининградска област (руски: Калинингра́дская о́бласть) — федерална област во Русија сместена во најзападниот дел од земјата. Седиште е градот Калининград (порано „Кенигсберг“).

Калининградска област
Калининградская область (рус.)
—  Област  —

Знаме

Грб
Политички статус
Земја Русија
Федерален округСеверозападен[1]
Економски регионКалининградски[2]
Основан7 април 1946[3]
СедиштеКалининград
Управа (октомври 2016)
 - Управник[4]Антон Алиханов
 - Законод. домДума[5]
Статистики
Површина (попис 2002)[6]
 - Вкупна15.100 км2
Население (2010)[7]
 - Вкупно941.873
 - Место56th
 - Густина62.38/km2 (161.6/sq mi)
 - Градска77.6 %
 - Селска22.4 %
Население (јануари 2014)
 - Вкупно963.128[8]
Часовен појас[9]
ISO 3166-2RU-KGD
Рег. таб.39, 91
Службени јазицируски[10]
Портал
River Pregel landscape - panoramio (3).jpg

Сместен е во северниот дел на Средна Европа. Останал како ексклава на Русија по распадот на СССР.

Зафаќа површина од 15.125 км2.

Население - 963.128 жители (2014). Густина - 63,68 жит/км2. Градското население има удел од 76,82 % (2013).

Се граничи со Полска на југ и Литванија на север и исток. На запад се протега Балтичкото Море.

ГеографијаУреди

Географска положбаУреди

Калиниградската област е најзападниот дел на Русија. Во најдолгиот дел се протега 205 км од запад на исток и 108 км од север на југ.

ПределиУреди

Пределите на ова подрачје се ридско-рамничарски, а некои се и под морското ниво. Во источниот дел се пределите се нерамни и достигнуваат висина од 230 м. Највеќето рамничарски делови се наоѓаат во Славскиот реон. Тука се таканаречените полдери — земјиште оградено со брани и под постојана закана од поплавување. Полдерите во областа зафаќаат околу 1.000 км2, што е повеќе од половината во целиот некогашен СССР. Просечната надморска височина од е 15 м. Заводнувањето на пониските делови наложува големи потфати за мелиорација, особено одводни канали.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Президент Российской Федерации. Указ №849 от 13 мая 2000 г. «О полномочном представителе Президента Российской Федерации в федеральном округе». Вступил в силу 13 мая 2000 г. Опубликован: "Собрание законодательства РФ", №20, ст. 2112, 15 мая 2000 г. (Претседател на Руската Федерација. Указ #849 од 13 мај 2000 „За полномошниот претставник на Претседателот на Руската Федерација во еден федерален округ“. Стапил на сила 13 мај 2000).
  2. Госстандарт Российской Федерации. №ОК 024-95 27 декабря 1995 г. «Общероссийский классификатор экономических регионов. 2. Экономические районы», в ред. Изменения №5/2001 ОКЭР. (Државен стандард на Руската Федерација. #OK 024-95 27 декември 1995 „Општоруска класификација на економските региони. 2. Економски региони“, по измените на Амандман #5/2001 ОКЕР. ).
  3. Charter of Kaliningrad Oblast, Article 3
  4. Charter of Kaliningrad Oblast, Article 28
  5. Charter of Kaliningrad Oblast, Article 17
  6. Федеральная служба государственной статистики (Федерална служба за државна статистика) (2004-05-21). „Территория, число районов, населённых пунктов и сельских администраций по субъектам Российской Федерации (Територија, број на реони, населени места и селски управи по субјекти на Руската Федерација)“. Всероссийская перепись населения 2002 года (Серуски попис на населението од 2002 г.). Федерална служба за државна статистика. Посетено на 2011-11-01. (руски)
  7. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
  8. Kaliningrad Oblast Territorial Branch of the Federal State Statistics Service. Оценка численности населения Калининградской области по состоянию на 1 января 2014 года Архивирано на 18 октомври 2016 г. (руски)
  9. Правительство Российской Федерации. Федеральный закон №107-ФЗ от 3 июня 2011 г. «Об исчислении времени», в ред. Федерального закона №248-ФЗ от 21 июля 2014 г. «О внесении изменений в Федеральный закон "Об исчислении времени"». Вступил в силу по истечении шестидесяти дней после дня официального опубликования (6 августа 2011 г.). Опубликован: "Российская газета", №120, 6 июня 2011 г.
  10. Службен на целата територија на Русија согласно Член 68.1 од Уставот на Русија.

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Калининградска област