Алтајски Крај
Знаме на Алтајскиот Крај Грб на Алтајскиот Крај
=Позиција во Русија
Сибирски федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Сибирски[1]
Површина: 169 100 км2
Население: 2,163,693[2](2021)
Главен град: Барнаул
Густина на население: 15.4 жит. на км2
Повикувачки број: 22

Алтајски Крај (руски:Алта́йский край) е федерален субјект во Русија. Административен центар е Барнаул.

Наводи

уреди
  1. Charter of Altai Krai, Article 6
  2. „Оценка численности постоянного населения по субъектам Российской Федерации“. Federal State Statistics Service. Посетено на 1 September 2022.