Чукотски автономен округ

Чукотски автономен округ (руски:Чуко́тский автоно́мный о́круг) е автономен округ во Русија. Претставува автономен округ кој се наоѓа на рускиот далечен исток, и граничи со Република Јакутија на запад, Магаданската област на југозапад, Камчатскиот Крај на југ, а на исток со Беринговиот Проток е одделен од американската држава Алјаска. Анадир е најголем град и административен центар, и најисточна населба во Русија која има градски статус.

Чукотски автономен округ
Автономен округ
Чукотский автономный округ
Друга транскр.
 • чукчиЧукоткакэн автономныкэн округ
Знаме на Чукотски автономен округГрб на Чукотски автономен округ
Химна: Химна на Чукотскиот автономен округ[1]
ДржаваРусија
Федерален округFar Eastern[2]
Економски регионFar Eastern[3]
Административен центарАнадир
Управа
 • ОрганДума[4]
 • Гувернер[6]Владислав Кузњецов[5]
Површина[7]
 • Вкупно721.481 км2 (278,565 ми2)
Ранг7th
Население (2021 Census)[8]
 • Вкупно47.490
 • проц. од (2018)[9]49.348
 • Ранг82nd
 • Густина0,066/км2 (0,17/ми2)
 • Градскo68,2%
 • Селска31,8%
Час. појас[10] (UTC+12)
ISO 3166RU-CHU
Рег. таб.87
Службени јазицируски[11]
Признати јазицичукчиски
Мреж. месточукотка.рф
Црквата Св. Троица во Анадир

Чукотка е населена од Руси, Чукчи, и други домородни народи. Моментално, Чукотка е единствениот автономен округ во Русија кој не е вклучен, ниту е подреден на друг федерален субјект, откако се одвоил од Магаданската област во 1992. Тука се наоѓа езерото Елигитгин, кратерно езеро, и изгаснатиот вулкан Анјујскиј. Селото Уелен е најисточната населба во Русија.

Автономниот округ зафаќа површина од 737.700 km2, и е седмиот најголем федерален субјект во Русија, иако има население од само 50,526.[13] Чукотка е вториот најмалку населен федерален субјект, и има најмала густина на население од сите федерални субјекти во Русија.

Наводи уреди

 1. Law #45-OZ
 2. Президент Российской Федерации. Указ №849 от 13 мая 2000 г. «О полномочном представителе Президента Российской Федерации в федеральном округе». Вступил в силу 13 мая 2000 г. Опубликован: "Собрание законодательства РФ", No. 20, ст. 2112, 15 мая 2000 г. (President of the Russian Federation. Decree #849 од May 13, 2000 „On the Plenipotentiary Representative of the President of the Russian Federation in a Federal District“. Стапил на сила May 13, 2000).
 3. Госстандарт Российской Федерации. №ОК 024-95 27 декабря 1995 г. «Общероссийский классификатор экономических регионов. 2. Экономические районы», в ред. Изменения №5/2001 ОКЭР. (Gosstandart of the Russian Federation. #OK 024-95 December 27, 1995 „Russian Classification of Economic Regions. 2. Economic Regions“, по измените на Amendment #5/2001 OKER. ).
 4. Charter of Chukotka Autonomous Okrug, Article 27
 5. „Putin appointed an official from the "LPR" as the head of Chukotka“. Novaya Gazeta Europe (руски). 15 March 2023. Посетено на 15 March 2023.
 6. Charter of Chukotka Autonomous Okrug, Article 40
 7. „Сведения о наличии и распределении земель в Российской Федерации на 01.01.2019 (в разрезе субъектов Российской Федерации)“. Federal Service for State Registration, Cadastre and Cartography. Архивирано од изворникот на 9 February 2022. Посетено на 29 August 2023.
 8. „Оценка численности постоянного населения по субъектам Российской Федерации“. Federal State Statistics Service. Посетено на 1 September 2022.
 9. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
 10. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации (руски). 3 June 2011. Посетено на 19 January 2019.
 11. Official throughout the Russian Federation according to Article 68.1 of the Constitution of Russia.
 12. Resolution of 10 December 1930.
 13. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.