Отвори го главното мени

УЕФА Лига на шампиони 2013/14


УЕФА Лига на шампиони 2013/14 — 59-та сезона на најдоброто европско натпреварување во фудбал организиран од УЕФА, и 22-ра сезона откако е преименувана од Куп на Европските шампиони во УЕФА Лига на шампиони.

УЕФА Лига на шампиони 2013–14
Финалето се одиграло на стадионот Естадио да Луз (португалски: Estádio da Luz, македонски: Стадион на светлината).
Податоци за првенството
Датум на одржување2 Јули – 28 Август 2013 (квалификации)
17 Септември 2013 – 24 Мај 2014 (правилно натпреварување)
Екипи32 (групна фаза)
76 (вкупно) (од 52 фудбалски асоцијации)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svgРеал Мадрид (10-ти)
Второ место Silver medal blank.svgАтлетико Мадрид
Статистики на првенството
ГолгетерПортугалија Кристијано Роналдо (17 голови)
2012/13
2014/15

Финалето беше одиграно помеѓу Реал Мадрид и Атлетико Мадрид на Естадио да Луз во Лисабон, Португалија.[1]Обележувајќи го петтото финале во кое ќе учествуваат две екипи од иста асоцијација, но и прво финале во историјата на натпреварувањето каде што двајцата финалисти се од ист град. Баерн Минхен ја бранеше титулата но беа елиминирани во полуфиналето Реал Мадрид.

За првпат, тимовите кои се квалификуваа во групната фаза истотака се квалификуваа во ново формираната УЕФА Младинската лига 2013/14, натпреварување за играчи до 19 години.

Учество на екипиУреди

Рангирање на фудбалските асоцијацииУреди

За УЕФА Лига на шампиони 2013–14, фудбалските асоцијации се распоредени според нивното место во УЕФА коефициенти на земји за 2012, кои го земаат во предвид настапот во европските турнити од 2007–08 до 2011–12.[2][3]

Ранг Асоцијација Коеф. Тимови
1   Англија 84.410 4
2   Шпанија 84.186
3   Германија 75.186
4   Италија 59.981 3
5   Португалија 55.346
6   Франција 54.178
7   Русија 47.832 2
8   Холандија 45.515
9   Украина 45.133
10   Грција 37.100
11   Турција 34.050
12   Белгија 32.400
13   Данска 27.525
14   Швајцарија 26.800
15   Австрија 26.325
16   Кипар 25.499 1
17   Израел 22.000
18   Шкотска 21.141
Ранг Асоцијација Коеф. Тимови
19   Чешка Република 20.350 1
20   Полска 19.916
21   Хрватска 18.874
22   Романија 18.824
23   Белорусија 18.208
24   Шведска 15.900
25   Словачка 14.874
26   Норвешка 14.675
27   Србија 14.250
28   Бугарија 14.250
29   Унгарија 9.750
30   Финска 9.133
31   Грузија 8.666
32   Босна и Херцеговина 8.416
33   Република Ирска 7.375
34   Словенија 7.124
35   Литванија 6.875
36   Молдавија 6.749
Ранг Асоцијација Коеф. Тимови
37   Азербејџан 6.207 1
38   Латвија 5.874
39   Македонија 5.666
40   Казакстан 5.333
41   Исланд 5.332
42   Црна Гора 4.375
43   Лихтенштајн 4.000 0
44   Албанија 3.916 1
45   Малта 3.083
46   Велс 2.749
47   Естонија 2.666
48   С. Ирска 2.583
49   Луксембург 2.333
50   Ерменија 2.208
51   Фарски Острови 1.416
52   Андора 1.000
53   Сан Марино 0.916
54   Гибралтар 0.000 0

Распоред на екипиУреди

ЕкипиУреди

Дати на одигрување и извлекувањеУреди

КвалификацииУреди

Прво квалификационо колоУреди

Ждребот за првото и второто квалификационо коло бил одржан на 24 јуни, 2013 година во Нион, Швајцарија. Првите натпревари се играле на 2 и 3 јули, додека реванш натпреварите на 9 и 10 јули, 2013 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ширак   3:1   Тре Пене 3:0 0:1
Луситанос   3:7   ЕБ Стрејмур 2:2 1:5

Второ квалификационо колоУреди

Првите натпревари се одиграле на 16 и 17 јули, додека реванш натпреварите на 23 и 24 јули, 2013 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Нефтчи Баку   0:1   Скендербег Корча 0:0 0:1 (прод)
Стеауа Букурешт   5:1   Вардар Скопје 3:0 2:1
Викторија Плзен   6:4   Железничар Сараево 4:3 2:1
Шериф Тираспол   6:1   Сутјеска Никшиќ 1:1 5:0
Биркиркара   0:2   Марибор 0:0 0:2
Слајго Роверс   0:3   Молде 0:1 0:2
Елфсборг   11:1   Даугава 7:1 4:0
Хелсинки   1:2   Ниме Калју 0:0 1:2
Екранас   1:3   ФХ 0:1 1:2
Њу Сејнтс   1:4   Легија Варшава 1:3 0:1
Клифтонвил   0:51   Селтик 0:3 0:2
Фола Еш   0:6   Динамо Загреб 0:5 0:1
Ѓер   1:4   Макаби Тел Авив 0:2 1:2
БАТЕ Борисов   0:2   Шахтар Караганди 0:1 0:1
Ширак   1:1[4]   Партизан 1:1 0:0
Слован Братислава   2:4   Лудогорец 2:1 0:3
Динамо Тбилиси   9:2   ЕБ Стрејмур 6:1 3:1
Напомена
  • Напомена 1: Редоследот на домаќинствата е променет по извлекувањето на ждребот.

Трето квалификационо колоУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Прваци
Базел   4:3   Макаби Тел Авив 1:0 3:3
Молде   1:1[4]   Легија Варшава 1:1 0:0
Лудогорец Разград   3:1   Партизан 2:1 1:0
Динамо Тбилиси   1:3   Стеауа Букурешт 0:2 1:1
АПОЕЛ   1:1[4]   Марибор 1:1 0:0
Селтик   1:0   Елфсборг 1:0 0:0
Шахтар Караганди   5:3   Скендербег Корча 3:0 2:3
Австрија Виена   1:0   ФХ 1:0 0:0
Ниме Каљу   2:10   Викторија Плзењ 0:4 2:6
Динамо Загреб   4:0   Шериф Тираспол 1:0 3:0
Останати
Нордсјеланд   0:6   Зенит Санкт Петербург 0:1 0:5
Ред Бул Салцбург   2:4   Фенербахче 1:1 1:3
ПАОК   1:3   Металист Харков 0:2 1:1
ПСВ Ајндховен   5:0   Зулте Варегем 2:0 3:0
Олимпик Лион   2:0   Грасхопер 1:0 1:0

Плеј-оф рундаУреди

Групна фазаУреди

Легенда:
Победникот во групата и второпласираниот продолжуваат во осминафиналето.
Третопласираниот тим продолжува да се натпреварува во шеснаесетте финални тимови во УЕФА Лига Европа.

Група АУреди

 
  БЛ МЈ РС ШАХ
  Баер Леверкузен 0:5 2:1 4:0
  Манчестер Јунајтед 4:2 1:0 1:0
  Реал Сосиедад 0:1 0:0 0:2
  Шахтар Доњецк 0:0 1:1 4:0
 
Група А Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Манчестер Јунајтед 6 4 2 0 12 3 +9 14
2.   Баер Леверкузен 6 3 1 2 9 10 -1 10
3.   Шахтар Доњецк 6 2 2 2 7 6 +1 8
4.   Реал Сосиедад 6 0 1 5 1 10 -9 1

Група БУреди

 
  КОП ГАЛ ЈУВ РМ
  Копенхаген 1:0 1:1 0:2
  Галатасарај 3:1 1:0 1:6
  Јувентус 3:1 2:2 2:2
  Реал Мадрид 4:0 4:1 2:1
 
Група Б Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Реал Мадрид 6 5 1 0 20 5 +15 16
2.   Галатасарај 6 2 1 3 8 14 -6 7
3.   Јувентус 6 1 3 2 9 9 0 6
4.   Копенхаген 6 1 1 4 4 13 -9 4

Група ЦУреди

 
  АНД БЕН ОЛИ ПСЖ
  Андерлехт 2:3 0:3 0:5
  Бенфика 2:0 1:1 2:1
  Олимпијакос 3:1 1:0 1:4
  Пари Сен Жермен 1:1 3:0 2:1
 
Група Ц Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Пари Сен Жермен 6 4 1 1 16 5 +11 13
2.   Олимпијакос 6 3 1 2 10 8 +2 10
3.   Бенфика 6 3 1 2 8 8 0 10
4.   Андерлехт 6 0 1 5 4 17 -13 1

Група ДУреди

 
  БМ ЦСК МС ВП
  Баерн Минхен 3:0 2:3 5:0
  ЦСКА Москва 1:3 1:2 3:2
  Манчестер сити 1:3 5:2 4:2
  Викторија Плзен 0:1 2:1 0:3
 
Група Д Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Баерн Минхен 6 5 0 1 17 5 +12 15
2.   Манчестер сити 6 5 0 1 18 10 +8 15
3.   Викторија Плзен 6 1 0 5 6 17 -11 3
4.   ЦСКА Москва 6 1 0 5 8 17 -9 3

Група ЕУреди

 
  БАЗ ЧЕЛ ШАЛ СТЕ
  Базел 1:0 0:1 1:1
  Челси 1:2 3:0 1:0
  Шалке 04 2:0 0:3 3:0
  Стеауа Букурешт 1:1 0:4 0:0
 
Група Е Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Челси 6 4 0 2 12 3 +9 12
2.   Шалке 04 6 3 1 2 6 6 0 10
3.   Базел 6 2 2 2 5 6 -1 8
4.   Стеауа Букурешт 6 0 3 3 2 10 -8 3

Група ФУреди

 
  АРС БД ОМ НАП
  Арсенал 1:2 2:0 2:0
  Борусија Дортмунд 0:1 3:0 3:1
  Олимпик Марсеј 1:2 1:2 1:2
  Наполи 2:0 2:1 3:2
 
Група Ф Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Борусија Дортмунд 6 4 0 2 11 6 +5 12
2.   Арсенал 6 4 0 2 8 5 +3 12
3.   Наполи 6 4 0 2 10 9 +1 12
4.   Олимпик Марсеј 6 0 0 6 5 14 -9 0

Група ГУреди

 
  АМ АБ ПОР ЗЕН
  Атлетико Мадрид 4:0 2:0 3:1
  Австрија Виена 0:3 0:1 4:1
  Порто 1:2 1:1 0:1
  Зенит 1:1 0:0 1:1
 
Група Г Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Атлетико Мадрид 6 5 1 0 15 3 +12 16
2.   Зенит 6 1 3 2 5 9 -4 6
3.   Порто 6 1 2 3 4 7 -3 5
4.   Австрија Виена 6 1 2 3 5 10 -5 5

Група ХУреди

 
  АЈА БАР СЕЛ МИЛ
  Ајакс 2:1 1:0 1:1
  Барселона 4:0 6:1 3:1
  Селтик 2:1 0:1 0:3
  Милан 0:0 1:1 2:0
 
Група Х Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Барселона 6 4 1 1 16 5 +11 13
2.   Милан 6 2 3 1 8 5 +3 9
3.   Ајакс 6 2 2 2 5 8 -3 8
4.   Селтик 6 1 0 5 3 14 -11 3

ОсминафиналеУреди

Ждрепката за осминафиналето се одржала на 16 декември 2013 година.[5] Првите натпревари ќе се одиграат на 18, 19, 25 и 26 февруари а реванш натпреварите на 11, 12, 18 и 19 март, 2014 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Манчестер Сити   1:4   Барселона 0:2 1:2
Олимпијакос   2:3   Манчестер Јунајтед 2:0 0:3
Милан   1:5   Атлетико Мадрид 0:1 1:4
Баер Леверкузен   1:6   Пари Сен Жермен 0:4 1:2
Галатасарај   1:3   Челси 1:1 0:2
Шалке 04   2:9   Реал Мадрид 1:6 1:3
Зенит Санкт Петербург   4:5   Борусија Дортмунд 2:4 2:1
Арсенал   1:3   Баерн Минхен 0:2 1:1

ЧетвртфиналеУреди

Ждрепката за четвртфиналето се одржала на 21 март 2014 година.[6] Првите натпревари се играат на 1 и 2 април, а реванш натпреварите на 8 и 9 април 2014 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Барселона   1:2   Атлетико Мадрид 1:1 0:1
Реал Мадрид   3:2   Борусија Дортмунд 3:0 0:2
Пари Сен Жермен   3:31   Челси 3:1 0:2
Манчестер Јунајтед   2:4   Баерн Минхен 1:1 1:3

1 Челси се пласирал во полуфиналето по правилото на повеќе постигнати голови на гости

ПолуфиналеУреди

Ждрепката за полуфиналето и финалето (за да се одреди домашниот тим поради административни причини) била одржана на 11 април 2014 година. Првите натпревари ќе се играат на 22 и 23 април, а реванш натпреварите на 29 и 30 април 2014 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид   5:0   Баерн Минхен 1:0 4:0
Атлетико Мадрид   3:1   Челси 0:0 3:1

ФиналеУреди

Финалето беше одиграно на 24 мај 2014 на Естадио да Луз во Лисабон, Португалија. Победникот се квалификуваше во УЕФА Супер Купот 2014 и Светското Клубско Првенство 2014.

24 мај 2014
19:45
Реал Мадрид   4-1 (прод.)   Атлетико Мадрид Естадио да Луз, Лисабон
Гледачи: 60,976
Судија: Бјорн Коиперс (Холандија)
Рамос   90+3'
Бејл   110'
Марсело   118'
Роналдо   120' (pen.)
Извештај Годин   36'

НаводиУреди

  1. „Lisbon to stage 2014 UEFA Champions League final“. UEFA.com. 20 March 2012. 
  2. „Country coefficients 2011/12“. UEFA.com. 
  3. „УЕФА ранг на земји за 2012“. Bert Kassies. 
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Екипата се квалификувала по правилото за постигнати повеќе голови на гости.
  5. „Bayern draw Arsenal, Drogba faces Chelsea return“. UEFA.com. 16. 3. 2013. 
  6. „Bayern draw United, Barcelona to play Atlético“. UEFA.com. 21 March 2014. 

Надворешни врскиУреди