УЕФА Лига на шампиони 2010/11

УЕФА Лига на шампиони 2010/11 — 56-то издание на Лигата на шампиони, најсилниот Европски клупски фудбалски турнир организиран од УЕФА. Финалето беше одржано на стадионот Вембли во Лондон на 28 мај 2011,[1] каде Барселона го победи Манчестер Јунајтед со 3-1. Интер беа бранители на титулата, но беа елиминирани од Шалке 04 во четврт-финалето. Победникот добива место во УЕФА Супер Куп 2011 и ФИФА Светско Клупско Првенство 2011.

2010–11 УЕФА Лига на шампиони
Wembley Stadium, illuminated.jpg
Финалето се одиграло на стадионот Вембли
Податоци за купот
Датуми29 јуни 2010–28 мај 2011
Екипи76 (from 52 confederations)
Финале
ШампиониШпанија Барселона
(4. титула)
Вице-шампионАнглија Манчестер Јунајтед
Статистики за купот
Одиграни натпревари213
Постигнати голови589 (2.77 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Аргентина Лионел Меси (12 гола)
Најдобар играчАргентина Лионел Меси

Распределба на тимови по асоцијацијаУреди

Вкупно 76 тима ќе се натпреваруваат во 2010-11 Лигата на шампиони, од 52 УЕФА асоцијации (Лихтенштајн не организира домашно лигашко првенство). Распределбата на места на дрќавите е одредена според 2009 УЕФА лигашкиот коефициент, во којшто се земаат во обзир перформансите во Европските натпреварувања од 2004-05 до 2008-09.[2]

Подолу е квалификационата шема за 2010-11 УЕФА Лига на шампиони:[3]

 • Асоцијациите 1–3 имаат по четири тима во игра
 • Асоцијациите 4–6 имаат по три тима во игра
 • Асоцијациите 7–15 имаат по два тима во игра
 • Асоцијациите 16–53 имаат по еден тима во игра (освен Лихтенштајн)

ДистрибуцијаУреди

Бидејќи победникот од 2009-10 УЕФА Лига на шампиони, Интер, обезбеди место преку местото во домашното првенство, местото за бранителот на групата во фазата по групи беше испразнето. За да се компензира:

 • Шампионот од асоцијацијата 13 (Шкотска) беше промовиран од третата квалификациона рунда во фазата по групи.
 • Шампионот од асоцијацијата 16 (Данска) беше промовиран од втората квалификациона рунда во третата квалификациона рунда.
 • Шампионот од асоцијациите 48-49 (Фарски Острови и Луксембург) беа промовирани од првата квалификациона рунда во втоата квалификациона рудна.
Тимови влезени во оваа рунда Тимови од претходните рунди
Прва квалификациона рунда
(4 тима)
 • 4 шампиони од асоцијациите 50–53
Втора квалификациона рунда
(34 тима)
 • 32 шампиони од асоцијациите 17–49 (освен Лихтенштајн)
 • 2 победници од првата квалификациона рунда
Трета квалификациона рунда Шампиони
(20 тима)
 • 3 шампиони од асоцијациите 14–16
 • 17 победници од втората квалификациона рунда
Нешампиони
(10 тима)
 • 9 второпласирани од асоцијациите 7–15
 • 1 третопласирани од асоцијацијата 6
Плеј-оф рунда Шампиони
(10 тима)
 • 10 победници од третата квалификациона рунда за шампиони
Нешампиони
(10 тима)
 • 2 третопласирани од асоцијациите 4 и 5
 • 3 четвртопласирани од асоцијациите 1–3
 • 5 победници од третата квалификациона рунда за нешампиони
Групна фаза
(32 тима)
 • 13 шампиони од асоцијациите 1–13
 • 6 второпласирани од асоцијациите 1–6
 • 3 третопласирани од асоцијациите 1–3
 • 5 победници од плеј-оф рунда за шампиони
 • 5 победници од плеј-оф рунда за нешампиони
Нокаут фаза
(16 тима)
 • 8 победници во фазата по групи
 • 8 второпласирани во фазата по групи

ТимовиУреди

Лигашката позиција од минатата сезона е покажана во загради.
(П-1рв означувапобедник во плеј-офот на крајот од сезоната)

Групна фаза
  ИнтерОТ (1рв)   Валенсија (3та)   Лион (2ор)   ФК Клуж (1рв)
  Челзи (1рв)   Рома (2ра)   Рубин Казан (1рв)   Бенфика (1ва)
  Манчестер Јунајтед (2ор)   Милан (3ет)   Спартак Москва (2ор)   Бурсаспор (1ва)
  Арсенал (3ет)   Баерн Минхен (1рв)   Шахтјор Донецк (1рв)   Панатинајкос (1рв)
  Барселона (1ва)   Шалке 04 (2ор)   Твенте (1рв)   Ренџерс (1рв)
  Реал Мадрид (2ор)   Марсеј (1рв)
Плеј-оф рунда
Шампиони Нешампиони
  Тотенхем Хотспар (4рт)   Сампдорија (4та)   Осер (3ет)
  Севиља (4та)   Вердер Бремен (3ет)
Трета квалификациона рунда
Шампиони Нешампиони
  Андерлехт (1рв)   Зенит Санкт Петерзбург (3ет)   Брага (2ра)   Селтик (2ор)
  Базел (1рв)   Динамо Киев (2ор)   Фенербахче (2ор)   Гент (2ор)
  Копенхаген (1рв)   Ајакс (2ор)   ПАОК (П-1рв)   Јанг Бојс (2ор)
  Униреа Урзицени (2ра)
Втора квалификациона рунда
  Литекс Ловекс (1рв)   Жилина (1ва)   БАТЕ (1рв)   Левадија (1ва)
  Спарта Прага (1ва)   Лех Познањ (1рв)   Железничар (1рв)   Динамо Тирана ([1рв)
  Розенборг (1рв)   Динамо Загреб (1рв)   Дебрецен (1рв)   Актобе (1рв)
  Ред Бул Салцбург (1рв)   Хелсинки (1рв)   ФХ (1рв)   Пјуник (1рв)
  Партизан (1рв)   Екранас (1рв)   Шериф Тираспол (1рв)   Њу Саинтс (1рв)
  Хапоел Тел Авив (1рв)   Бохемија (1ва)   Олимпи Рустави (1рв)   Линфилд (1рв)
  Омонија (1ва)   Лијепајаз Металургс (1рв)   Ренова (1ва)   ХБ Торсхавн (1рв)
  АИК (1рв)   Копер (1рв)   Интер Баку (1рв)   Женусе Еш (1рв)
Прва квалификациона рунда
  Рудар Плевља (1рв)   ФК Санта Колома (1ва)   Биркиркара (1ва)   Тре Фиори (1рв)

ОТ Освојувач на титулата

  Покажува дека тимот отпаднал во првата квалификациона рунда.
  Покажува дека тимот отпаднал во втората квалификациона рунда.
  Покажува дека тимот отпаднал во третата квалификациона рунда.
  Покажува дека тимот отпаднал во плеј-оф рундата.
  Покажува дека тимот отпаднал во групната фаза.
  Покажува дека тимот отпаднал во осминафиналето.
  Покажува дека тимот отпаднал во четвртфиналето.
  Покажува дека тимот отпаднал во полуфиналето.
  Покажува дека тимот е вице-шампион.
  Покажува дека тимот е шампион.

Рунди и дата на жрепкиУреди

Сите жрепки се одржааа во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија, освен ако не е поинаку наведено.[4]

Фаза Рунда Датум на жрепка Првиот натпревар Вториот натпревар
Квалификации за Прва квалификациона рунда 21 јуни 2010 година 29-30 јуни 2010 6-7 јули 2010
Втора квалификациона рунда 13-14 јули 2010 20-21 јули 2010
Трета квалификациона рунда 16 јули 2010 година 27-28 јули 2010 3-4 август 2010 година
Плеј-оф Плеј-оф рунда 6 август 2010 година 17-18 август 2010 24-25 август 2010
Групна фаза Коло 1 26 август 2010 година
(Монако)
14-15 септември 2010
Коло 2 28-29 септември 2010
Коло 3 19-20 октомври 2010 година
Коло 4 2-3 ноември 2010 г.
Коло 5 23-24 ноември 2010
Коло 6 7-8 декември 2010
Нокаут фаза Осмина-финале 17 декември 2010 15-16 и 22-23 февруари 2011 година 8-9 и 15-16 март 2011
Четврт-финале 18 март 2011 5-6 април 2011 12-13 април 2011
Полуфинале 26-27 април 2011 3-4 мај 2011 година
Финале 28 мај 2011 на Стадион Вембли, Лондон

НосителиУреди

Жрепката за квалификационите рунди, плеј-оф рундата и групната фаза се засновани на 2010 УЕФА коефициенти.[5] Коефициентите се пресметани на основа на комбинацијата од 20% од вредноста на коефициентот на националната асоцијација за периодот од 2005-06 до 2009-10 и остварувањето на тимовите во УЕФА клупските натпреварувања за истото тој период. Клубовите се распоредени според коефициентите и подоа поделени во шешири според нив.[3][6]

Во жрепките за квалификационите рунди и плеј-оф рундата, тимовите се поделени еднакво во еден носителски и еден неносителски шешир, засновано на нивните клупски коефициенти. Носителот ќе игра против неносител, а редот на натпреварите во пресметката се одлучува случајно. Поради ограниченото време помеѓу мечевите, жрепките за втората и третата квалификациона рунда се одржаа пред да се дознаат резултатите од претходните рунди. Жрепките во овие извлекувања се влечеа под претпоставка дека тимовите со повисок коефициент се победници. Ако потоа победи пониско рангираниот клуб, тој едноставно ќе го заземи местото на тимот што го победил. Покрај тоа, во третата и плеј-оф рундата, тимовите шампиони и тимовите нешампиони се одделени. Заради овие жрепки, УЕФА може да формира “групи“ во соогласност на принципите поставени од Клубаскиот Натпреварувачки Комитет, но тие се шема за жрепката и не подразбира групирање во смисла на натпреварување, додека се осигурува дека тимови од иста асоцијација нема да се сретнат меѓусебно.

Во жрепката за групната фаза, 32та тима се поделени во 4 шешири од по 8 тима, засновано на нивните клупски коефициенти, со освојувачот на титулата автоматски ставен во Шеширот 1. Секоја група содржи по еден тим од секој шешир, но тимовите од иста асоцијација не можат да се сместат во иста група. Жрепката е контролирана за да се поделат тимовите од иста асоцијација помеѓу групите А-Д и Е-Х, каде што се прават парови, од кои едниот тим игра во вторник, а другиот во среда.

Во жрепката за првата нокаут рунда, осум победници од групите се носители, а осумте второпласирани се неносители. Секој носител ќе игра против неносител, додека носителот ќе биде домаќин на вториот натпревар. Тимовите од иста група или иста асоцијација неможат да играат меѓусебе.

Во жрепките за четвртфиналето и за по натаму, нема никакви носители и тимовите од иста група или иста асоцијација можат да играат меѓусебно.

Групна фазаУреди

  Главна статија: „Лига на шампиони 2010/11 групна фаза.

32 клуба беа поделени во осум групи од четири тима на 26 август 2010 во Монако.[7] Во секој група, тимовите играат секој против себе на домашен и гостински терен. Мечевеите ќе се играат на 14–15 септември 28–29 септември 19–20 октомври 2–3 ноември 23–24 ноември, and 7–8 декември 2010.Победниците и второпласираните од групите ќе продолжат во осмина-финалето, а третопласираниот во рундата од 32 во Европа Лигата.

Бурсаспор, Хапоел Тел Авив, Брага, Тотенхем Хотспур, Твенте, и Жилина ќе дебитираат во фазата по групи.

Легенда за боите во групната табела
Победниците и второпласираните од групата продолжуваат во осмина-финалето
Третопласираниот тим влегува во рундата од 32 во Европа Лигата

Група АУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Тотенхем Хотспар 6 3 2 1 18 11 +7 11
  Интер 6 3 1 2 12 11 +1 10
  Твенте 6 1 3 2 9 11 −2 6
  Вердер Бремен 6 1 2 3 6 12 −6 5
  ИНТ ТОТ ТВЕ БРМ
Интер 4–3 1–0 4–0
Тотенхем Хотспар 3–1 4–1 3–0
Твенте 2–2 3–3 1–1
Вердер Бремен 3–0 2–2 0–2

Група БУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Шалке 04 6 4 1 1 10 3 +7 13
  Лион 6 3 1 2 11 10 +1 10
  Бенфика 6 2 0 3 7 12 -5 6
  Хапоел Тел Авив 6 1 2 3 7 10 −3 5
  БЕН ХТА ОЛ Ш04
Бенфика 2–0 4–3 1–2
Хапоел Тел Авив 3–0 1–3 0–0
Лион 2–0 2–2 1–0
Шалке 04 2–0 3–1 3–0

Група ЦУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Манчестер Јунајтед 6 4 2 0 7 1 +6 14
  Валенсија 6 3 2 1 15 4 +11 11
  Ренџерс 6 1 3 2 3 6 -3 6
  Бурсаспор 6 0 1 5 2 16 −14 1
  БУР МЈ РЕН ВАЛ
Бурсаспор 0–3 1–1 0–4
Манчестер Јунајтед 1–0 0–0 1–1
Ренџерс 1–0 0–1 1–1
Валенсија 6–1 0–1 3–0

Група ДУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Барселона 6 4 2 0 14 3 +11 14
  Копенхаген 6 3 1 2 7 5 +2 10
  Рубин Казан 6 1 3 2 2 4 −2 6
  Панатинајкос 6 0 2 4 2 13 −11 2
  БАР КОП ПАН РУБ
Барселона 2–0 5–1 2–0
Копенхаген 1–1 3–1 1–0
Панатинајкос 0–3 0–2 0–0
Рубин Казан 1–1 1–0 0–0

Група ЕУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Баерн Минхен 6 5 0 1 16 6 +10 15
  Рома 6 3 1 2 10 11 −1 10
  Базел 6 2 0 4 8 11 -3 6
  Клуж 6 1 1 4 6 12 -6 4
  БАЗ БАЕ КЛУ РОМ
Базел 1–2 1–0 2–3
Баерн Минхен 3–0 3–2 2–0
ФК Клуж 2–1 0–4 1–1
Рома 1–3 3–2 2–1

Група ФУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Челзи 6 5 0 1 14 4 +10 15
  Марсеј 6 4 0 2 12 3 +9 12
  Спартак Москва 6 3 0 3 7 10 −2 9
  Жилина 6 0 0 6 3 19 −16 0
  ЧЕЛ ОМ СПМ ЖИЛ
Челзи 2–0 4–1 2–1
Марсеј 1–0 0–1 1–0
Спартак Москва 0–2 0–3 3–0
Жилина 1–4 0–7 1–2

Група ГУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Реал Мадрид 6 5 1 0 15 2 +13 16
  Милан 6 2 2 2 7 7 0 8
  Ајакс 6 2 1 3 6 10 −4 7
  Осер 6 1 0 5 3 12 −9 3
  АЈА ОКС МИЛ РМ
Ајакс 2–1 1–1 0–4
Осер 2–1 0–2 0–1
Милан 0–2 2–0 2–2
Реал Мадрид 2–0 4–0 2–0

Група ХУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Шахтјор Донецк 6 5 0 1 12 6 +6 15
  Арсенал 6 5 0 2 18 7 +11 12
  Брага 6 3 0 3 5 11 −6 9
  Партизан 6 0 0 6 2 13 −11 0
  АРС БРА ПТЗ ШАХ
Арсенал 6–0 3–1 5–1
Брага 2–0 2–0 0–3
Партизан 1–3 0–1 0–3
Шахтјор Донецк 2–1 2–0 1–0

Нокаут фазаУреди

  Главна статија: „Лига на шампиони 2010/11 нокаут фаза.

Во нокаут фазата, тимовите играат меѓусебно два натпревари на гости и дома, освен финалето каде што се игра еден меч на стадионот Вембли во Лондон.

Жрепката за осминафиналето се одржа на 17 декември 2010.[8] Жрепките за четвртфиналето, полуфиналето и финалето(за да се определи “домашниот“ тим) беа одржани на 18 март 2011.[9]

Нокаут-фазаУреди

  Осмина-финале Четврт-финале Полуфинале Финале
                                         
   Лион 1 0 1  
   Реал Мадрид 1 3 4  
     Реал Мадрид 4 1 5  
     Тотенхем Хотспар 0 0 0  
   Милан 0 0 0
   Тотенхем Хотспар 1 0 1  
     Реал Мадрид 0 1 1  
     Барселона 2 1 3  
   Арсенал 2 1 3  
   Барселона 1 3 4  
     Барселона 5 1 6
     Шахтјор Донецк 1 0 1  
   Рома 2 0 2
   Шахтјор Донецк 3 3 6  
     Барселона 3
     Манчестер Јунајтед 1
   Интер (Г) 0 3 3  
   Баерн Минхен 1 2 3  
     Интер 2 1 3
     Шалке 04 5 2 7  
   Валенсија 1 1 2
   Шалке 04 1 3 4  
     Шалке 04 0 1 1
     Манчестер Јунајтед 2 4 6  
   Копенхаген 0 0 0  
   Челзи 2 0 2  
     Челзи 0 1 1
     Манчестер Јунајтед 1 2 3  
   Марсеј 0 1 1
   Манчестер Јунајтед 0 2 2  

Осмина-финалеУреди

Жрепката за натпреварувањата во осмина-финале беше одржана на 17 декември 2010 во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија.[8] Првите нтпреваридо осминафиналето се играат на 15, 16, 22 и 23 февруари, а вторите натпревари ќе се играат на 8, 9, 15 и 16 март 2011.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Рома   2-6   Шахтјор Донецк 2-3 0-3
Милан   0-1   Тотенхем Хотспар 0-1 0-0
Валенсија   2-4   Шалке 04 1-1 1-3
Интер   3-3 (г)   Баерн Минхен 0-1 3-2
Лион   1-4   Реал Мадрид 1-1 0-3
Арсенал   3-4   Барселона 2-1 1-3
Марсеј   1-2   Манчестер Јунајтед 0-0 1-2
Копенхаген   0-2   Челзи 0-2 0-0

ЧетвртфиналеУреди

Првите натпревари од четирите четвртфиналиња беа изиграни на 5 и 6 април, а вторите на 12 и 13 април 2011.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Реал Мадрид   5–0   Тотенхем Хотспур 4–0 1–0
Челзи   1–3   Манчестер Јунајтед 0–1 1–2
Барселона   6–1   Шахтјор Донецк 5–1 1–0
Интер   3–7   Шалке 04 2–5 1–2

ПолуфиналеУреди

Првите натпревари се играа на 26 и 27 април, а додека вторите на 3 и 4 мај 2011.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Шалке 04   1–6   Манчестер Јунајтед 0–2 1–4
Реал Мадрид   1–3   Барселона 0–2 1–1

ФиналеУреди

  Главна статија: „2011 Лига на шампиони Финале.

2011 УЕФА Лига на шампиони Финале ќе се изигра на 28 мај 2011 на Вембли во Лондон, Англија.

28 мај 2011
20:45 СЕВ
(19:45 БЛВ)
Барселона   3 – 1   Манчестер Јунајтед Вембли, Лондон
Гледачи: 87,695
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Педро   27'
Меси   54'
Виља   69'
Извештај Руни   34'

СтатистикаУреди

Најдобри голстрелциУреди

Место[10] Име Тим Голови Настапи Изиграни минути
1   Лионел Меси   Барселона 12 13 1047
2   Марио Гомез   Баерн Минхен 8 8 607
  Семјуел Ето   Интер 8 10 900
4   Николас Анелка   Челзи 7 9 584
5   Карим Бензема   Реал Мадрид 6 8 372
  Роберто Солдадо   Валенсија 6 7 416
  Кристијано Роналдо   Реал Мадрид 6 12 1021
8   Педро Родригес   Барселона 5 12 772
  Раул Гонзалез   Шалке 04 5 11 1077
10   Едуардо   Шахтјор Донецк 4 8 253
  Марко Бориело   Рома 4 8 518
  Хавиер Хернандез   Манчестер Јунајтед 4 9 550
  Питер Крауч   Тотенхем Хотспар 4 8 581
  Златан Ибрахимовиќ   Милан 4 8 652
  Герет Бејл   Тотенхем Хотспар 4 7 735
  Џеферсон Фарфан   Шалке 04 4 8 741
  Вејн Руни   Манчестер Јунајтед 4 9 803
  Луиз Адриано   Шахтјор Донецк 4 10 811
  Давид Виља   Барселона 4 12 943

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. Wembley to host 2011 Euro final BBC Sport, 29 January 2009
 2. UEFA Country Ranking 2009 Bert Kassies' Site
 3. 3,0 3,1 „Regulations of the UEFA Champions League 2010/11“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-12-05. Посетено на 2014-07-16.
 4. „2010/11 draw and match calendar“. Архивирано од изворникот на 2010-10-11. Посетено на 2014-07-16.
 5. UEFA Team Ranking 2010 Bert Kassies
 6. Seeding in the 2010–11 Champions League Bert Kassies
 7. Newcomers stand in Inter's path
 8. 8,0 8,1 Holders Inter face Bayern in final rematch
 9. Champions League quarter-final draw
 10. „Goals scored“. УЕФА. September 15, 2010. Посетено на September 15, 2010.