УЕФА Лига на шампиони 2006/07

УЕФА Лига на шампиони 2006/07 — 15. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 52. сезона од основањето на натпреварувањето.

УЕФА Лига на шампиони 2006/07
Податоци за купот
Датуми11 јули 2006 – 23 мај 2007
Екипи32 (73 заклучно со квалификациите)
Финале
ШампиониИталија Милан
(7. титула)
Вице-шампионАнглија Ливерпул
Статистики за купот
Одиграни натпревари125
Постигнати голови311 (2.49 по натпревар)
Посетеност5.746.346 (45.971 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Бразил Кака (10 голови)
Најдобар играчБразил Кака

Натпреварувањето започнало со одигрувањето на првото квалификациско коло кое започнало на 11 јули 2006 година, а завршило со одигрување на финале на 23 мај 2007 година одржано на Олимпискиот стадион Спиридон Луис во Атина, Грција. Во финалето екипата на Милан издвоила победа над Ливерпул со резултат 2:1 со тоа освојувајќи ја својата седма титула во најсилното европско фудбалско натпреварување.

Квалификации уреди

Седумдесет и три клубови од 50 национални сојузи од државите членки на УЕФА. Од секоја држава имало одреден број на претставници во УЕФА Лигата на шампионите врз основа на коефициентот на лигата во државата; сојузот со поголем коефициент имал повеќе свои претставници од оној национален сојуз со помал коефициент, но сепак, ниеден сојуз не смеел да биде претставуван со повеќе од четири клубови. Сите фудбалски сојузи имале барем еден претставник во квалификациите, освен Лихтенштајн, чии клубови се натпреварувале во швајцарските лиги, но ниеден во Швајцарската Супер лига.

 • Сојузи 1-3 (Шпанија, Англија и Италија): 4 претставници
 • Сојузи 4-6 (Франција, Германија и Португалија): 3 претставници
 • Сојузи 7-15: 2 претставници
 • Сојузи 16-50: 1 претставник
 • Фудбалските сојузи на Сан Марино и Анд Сојузи Сан Марина и Андора немале ниеден претставник во квалификациите за УЕФА Лигата на шампиони.

Прво квалификациско коло: (24 претставници)

 • 24 шампиони од сојузите 26–50 (без Лихтенштајн)

Второ квалификациско коло: (28 претставници)

 • 12 победници од првото квалификациско коло
 • 10 шампиони од сојузите 16-25
 • 6 вицешампиони од сојузите 10-15

Трето квалификациско коло: (32 екипи)

 • 14 победници од второто квалификациско коло
 • 6 шампиони од сојузите 10-15 (Шкотска, Турција, Чешка, Русија, Австрија и Украина)
 • 3 вицешампиони од сојузите 7-9 (Холандија, Грција и Белгија)
 • 6 третопласирани од сојузите 1-6
 • 3 четвртопласирани од сојузите 1-3

Групна фаза: (32 екипи)

 • бранител на титулата
 • 16 победници од третото квалификациско коло
 • 9 шампиони од сојузите 1-9
 • 6 второпласирани од сојузите 1-6

Екипи уреди

Групи
  БарселонаШ   Интер   Бајерн Минхен   ПСВ Ајндховен
  Реал Мадрид   Рома   Вердер Бремен   Олимпијакос
  Челси   Олимпик Лион   Порто   Андерлехт
  Манчестер Јунајтед   Бордо   Спортинг   Селтик
Трето квалификациско коло
  Валенсија   Кјево   АЕК Атина   ЦСКА Москва
  Осасуна   Лил   Стандард Лиеж   Австрија Виена
  Ливерпул   Хамбургер   Галатасарај   Шахтјор Донецк
  Арсенал   Бенфика   Слован Либерец   Макаби Хаифа
  Милан   Ајакс
Второ квалификациско коло
  Хартс   Динамо Киев   Левски Софија   Стеауа Букурешт
  Фенербахче   Црвена ѕвезда   Динамо Загреб   Јургорден
  Млада Болеслав   Легија Варшава   Копенхаген   Ружомберок
  Спартак Москва   Цирих   Дебрецин
  Ред Бул Салцбург   Волеренга
Прво квалификациско коло
  Горица   Сиони Болниси   Пјуник   Њу Сејнтс
  Аполон Лимасол   Екранас   Биркиркара   Ф91 Диделанж
  Широки Брег   Хафнарфјордур   Елбасани   Баку
  Металург Лијепаја   Работнички   ТВМК Талин   Б36 Торсхавн
  МИПА   Корк Сити   Линфилд   Актобе
  Шериф Тираспол   Шахтјор Солигорск

Квалификации уреди

Прво квалификациско коло уреди

Првите натпревари биле одиграни на 11 и 12 јули, а реванш натпреварите на 18 и 19 јули 2006 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Елбасани   1:3   Екранас 1:0 0:3
ТВМК Талин   3:4   Хафнарфјордур 2:3 1:1
Металург Лијепаја   2:1   Актобе 1:0 1:1
МИПА   2:0   ТНС 1:0 1:0
Корк Сити   2:1   Аполон Лимасол 1:0 1:1
Сиони Болниси   2:1   Баку 2:0 0:1
Ф91 Диделанж   0:1   Работнички 0:1 0:0
Шахтјор Солигорск   0:2   Широки Брег 0:1 0:1
Биркиркара   2:5   Б36 Торсхавн 0:3 2:2
Линфилд   3:5   Горица 1:3 2:2
Пјуник   0:2   Шериф Тираспол 0:0 0:2

Второ квалификациско коло уреди

Првите натпревари биле одиграни на 25 и 26 јули, а реванш натпреварите на 1 и 2 август 2006 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Горица   0:5   Стеауа Букурешт 0:3 0:2
Левски Софија   4:0   Сиони Болниси 2:0 2:0
Цирих   2:3   Ред Бул Салцбург 2:1 0:2
Јургорден   2:3   Ружомберок 1:0 1:3
Дебрецин   2:5   Работнички 1:1 1:4
Корк Сити   0:4   Црвена ѕвезда 0:1 0:3
Фенербахче   9:0   Б36 Торсхавн 4:0 5:0
Млада Болеслав   5:3   Волеренга 3:1 2:2
Шериф Тираспол   1:1[1]   Спартак Москва 1:1 0:0
Металург Лијепаја   1:8   Динамо Киев 1:4 0:4
Хафнарфјордур   0:3   Легија Варшава 0:1 0:2
Копенхаген   4:2   МИПА 2:0 2:2
Екранас   3:9   Динамо Загреб 1:4 2:5
Хартс   3:0   Широки Брег 3:0 0:0

Трето квалификациско коло уреди

Првите натпревари биле одиграни на 8 и 9 август, а реванш натпреварите на 22 и 23 август 2006 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Слован Либерец   1:2   Спартак Москва 0:0 1:2
Шахтјор Донецк   4:2   Легија Варшава 1:0 3:2
Ред Бул Салцбург   1:3   Валенсија 1:0 0:3
Левски Софија   4:2   Кјево 2:0 2:2
Хартс   1:5   АЕК Атина 1:2 0:3
ЦСКА Москва   5:0   Ружомберок 3:0 2:0
Милан   3:1   Црвена ѕвезда 1:0 2:1
Галатасарај   6:3   Млада Болеслав 5:2 1:1
Стандард Лиеж   3:4   Стеауа Букурешт 2:2 1:2
Австрија Виена   1:4   Бенфика 1:1 0:3
Динамо Загреб   1:5   Арсенал 0:3 1:2
Копенхаген   3:2   Ајакс 1:2 2:0
Хамбургер   1:1[1]   Осасуна 0:0 1:1
Динамо Киев   5:3   Фенербахче 3:1 2:2
Ливерпул   3:1   Макаби Хаифа 2:1 1:1*
Лил   4:0   Работнички 3:0 1:0

* Поради вооружените судири во Израел, УЕФА донела одлука овој натпревар да се игра на неутрален терен. Натпреварот бил одигран на стадионот Валери Лобановски во Киев.

Натпреварување по групи уреди

Ждрепката за натпреварувањето по групи се одржала на 24 август 2006 година во Монако. Натпреварувањето во групната фаза траело од 12 септември до 24 август 2006 година.

Првите две екипи од секоја група се пласирале во осминафиналето, додека третопласираните екипи го продолжиле својот настап во шеснаесетфиналето во УЕФА Купот. Според параграфот 4.05 во УЕФА правилникот за таа сезона, доколку две или повеќе екипи имаат ист број на бодови по завршувањето на групната фаза, нивниот редослед се одредува според следните правила:

 1. поголем број на бодови освоени во меѓусебните натпревари;
 2. подобра гол разлика остварена во меѓусебните натпревари;
 3. поголем број на голови постигнати на гости во меѓусебните натпревари;
 4. подобра гол разлика од сите одиграни натпревари во групната фаза;
 5. поголем број на постигнати голови во сите натпревари од групната фаза;
 6. поголем коефициент кој клубот го остварил, како и фудбалскиот сојуз во кој клубот припаѓа во претходните 5 сезони.
Легенда на бои
Тимови кои се пласирале во осминафиналето
Тимови кои го продолжуваат својот настап во УЕФА Купот

Група А уреди

 
  БАР ЧЕЛ ЛЕВ ВЕР
  Барселона 2:2 5:0 2:0
  Челси 1:0 2:0 2:0
  Левски Софија 0:2 1:3 0:3
  Вердер Бремен 1:1 1:0 2:0 -
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Челси 6 4 1 1 10 4 6 13
2.   Барселона 6 3 2 1 12 4 8 11
3.   Вердер Бремен 6 3 1 2 7 5 2 10
4.   Левски Софија 6 0 0 6 1 17 -16 0

Група Б уреди

 
  БАЈ ИНТ СПА СПО
  Бајерн Минхен 1:1 4:0 0:0
  Интер 0:2 2:1 1:0
  Спартак Москва 2:2 0:1 1:1
  Спортинг Лисабон 0:1 1:0 1:3 -
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Бајерн Минхен 6 3 3 0 10 3 7 12
2.   Интер 6 3 1 2 5 5 0 10
3.   Спартак Москва 6 1 2 3 7 11 -4 5
4.   Спортинг Лисабон 6 1 2 3 3 6 -3 5

Група Ц уреди

 
  БОР ГАЛ ЛИВ ПСВ
  Бордо 3:1 0:1 0:1
  Галатасарај 0:0 3:2 1:2
  Ливерпул 3:0 3:2 2:0
  ПСВ Ајндховен 1:3 2:0 0:0 -
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Ливерпул 6 4 1 1 11 5 6 13
2.   ПСВ Ајндховен 6 3 1 2 6 6 0 10
3.   Бордо 6 2 1 3 6 7 -1 7
4.   Галатасарај 6 1 1 4 7 12 -5 4

Група Д уреди

 
  ОЛИ РОМ ШАХ ВАЛ
  Олимпијакос 0:1 1:1 2:4
  Рома 1:1 4:0 1:0
  Шахтјор Донецк 2:2 1:0 2:2
  Валенсија 2:0 2:1 2:0 -
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Валенсија 6 4 1 1 12 6 6 13
2.   Рома 6 3 1 2 8 4 4 10
3.   Шахтјор Донецк 6 1 3 2 6 11 -5 6
4.   Олимпијакос 6 0 3 3 6 11 -5 3

Група Е уреди

 
  ДИН ЛИО СТЕ РМ
  Динамо Киев 0:3 1:4 2:2
  Олимпик Лион 1:0 1:1 2:0
  Стеауа 1:1 0:3 1:4
  Реал Мадрид 5:1 2:2 1:0 -
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Олимпик Лион 6 4 2 0 12 3 9 14
2.   Реал Мадрид 6 3 2 1 14 8 6 11
3.   Стеауа 6 1 2 3 7 11 -4 5
4.   Динамо Киев 6 0 2 4 5 16 -11 2

Група Ф уреди

 
  БЕН СЕЛ КОП МАН
  Бенфика 3:0 3:1 0:1
  Селтик 3:0 1:0 1:0
  Копенхаген 0:0 3:1 1:0
  Манчестер Јунајтед 3:1 3:2 3:0 -
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Манчестер Јунајтед 6 4 0 2 10 5 5 12
2.   Селтик 6 3 0 3 8 9 -1 9
3.   Бенфика 6 2 1 3 7 8 -1 7
4.   Копенхаген 6 2 1 3 5 8 -3 7

Група Г уреди

 
  АРС ЦСКА ХАМ ПОР
  Арсенал 0:0 3:1 2:0
  ЦСКА Москва 1:0 1:0 0:2
  Хамбургер 1:2 3:2 1:3
  Порто 0:0 0:0 4:1 -
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Арсенал 6 3 2 1 7 3 4 11
2.   Порто 6 3 2 1 9 4 5 11
3.   ЦСКА Москва 6 2 2 2 4 5 -1 8
4.   Хамбургер 6 1 0 5 7 15 -8 3

Група Х уреди

 
  АЕК АФК ЛИЛ МИЛ
  АЕК Атина 1:1 1:0 1:0
  Андерлехт 2:2 1:1 0:1
  Лил 3:1 2:2 0:0
  Милан 3:0 4:1 0:2 -
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Милан 6 3 1 2 8 4 4 10
2.   Лил 6 2 3 1 8 5 3 9
3.   АЕК Атина 6 2 2 2 6 9 -3 8
4.   Андерлехт 6 0 4 2 7 11 -4 4

Завршница уреди

  Осминафинале Четвртинафинале Полуфинале Финале
                                     
1    Рома    
16    Олимпик Лион    
       Рома    
 
       Манчестер Јунајтед    
8    Лил  
9    Манчестер Јунајтед    
       Манчестер Јунајтед    
       Милан    
5    Селтик    
12    Милан (прод.)    
       Милан  
 
       Бајерн Минхен    
4    Реал Мадрид  
13    Бајерн Минхен[1]    
       Милан 2
       Ливерпул 1
6    Порто    
11    Челси    
       Челси  
 
       Валенсија    
3    Интер  
14    Валенсија[1]    
       Челси  
       Ливерпул    
7    ПСВ Ајндховен    
10    Арсенал    
       ПСВ Ајндховен  
 
       Ливерпул    
2    Барселона  
15    Ливерпул[1]    


Осминафинале уреди

Ждрепката за осминафиналето се одржала на 15 декември 2006 година во Нион, Швајцарија. Првите натпревари биле одиграни на 20 и 21 февруари, а реванш натпреварите на 6 и 7 март 2007 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Порто   2:3   Челси 1:1 1:2
Селтик   0:1   Милан 0:0 0:1 прод.
ПСВ Ајндховен   2:1   Арсенал 1:0 1:1
Лил   0:2   Манчестер Јунајтед 0:1 0:1
Рома   2:0   Олимпик Лион 0:0 2:0
Барселона   2:2[1]   Ливерпул 1:2 1:0
Реал Мадрид   4:4[1]   Бајерн Минхен 3:2 1:2
Интер   2:2[1]   Валенсија 2:2 0:0

Четвртфинале уреди

Ждрепката за четвртфиналето и полуфиналето се одржала на 9 март 2007 година во Атина, Грција. Првите натпревари биле одиграни на 3 и 4 април, а реванш натпреварите на 10 и 11 април 2007 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Милан   4:2   Бајерн Минхен 2:2 2:0
ПСВ Ајндховен   0:4   Ливерпул 0:3 0:1
Рома   3:8   Манчестер Јунајтед 2:1 1:7
Челси   3:2   Валенсија 1:1 2:1

Полуфинале уреди

Првите натпревари биле одиграни на 24 и 25 април, а реванш натпреварите на 1 и 2 мај 2007 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Челси   1:1 (1:4 пен.)   Ливерпул 1:0 0:1
Манчестер Јунајтед   3:5   Милан 3:2 0:3

Финале уреди

23 мај 2007
20:45 CEST
Милан   2 – 1   Ливерпул Олимписки стадион Спиридон Луис, Атина
Публика: 74.000
Судија:   Херберт Фанкел
Инзаги   45'   82' Кајт   89'

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 Екипата се квалификувала според правилото на повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врски уреди