АФК Хал Сити е професионален фудбалски клуб од Кингстон на Хал, грофовијата Источен Јоркшир, Англија. Моментално се натпреварува во Премиер лигата, првиот ранг на англискиот фудбал. Клубот е основан во 1904 година. Од 2002 година својте домашни натпревари ги игра на Кеј-Си Стедиум. Најголем соперник на клубот му е Лидс Јунајтед, но клубот исто така има соперништво и со Шефилд Јуанјтед.

Англија Хал Сити
Целосно имеАсоциешн Фудбал клуб Хал Сити
ПрекариТигрите
Основан1904
СтадионКеј-Си Стедиум[1]
Кингстон на Хал, Англија
(Капацитет: 25,400)
ПретседателЕгипет Асен Алам
МенаџерАнглија Стив Брус
ЛигаChampionship (D2)
2018/1913-ти
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Играчи

уреди

Моментален состав

уреди
Бр. Позиција Играч
2   ОД Моузес Одубаџо
3   ОД Ендрју Робертсон
5   ОД Хари Мегваер
6   ОД Картис Дејвис (капитен)[2]
7   СР Дејвид Мејлер
8   СР Том Хадлстоун
9   НП Абел Ернандес
10   СР Алфред Н'Диаје
11   СР Сем Клукас
13   ОД Андреа Ранокија
14   ОД Омар Елабделуи
15   ОД Шон Малоуни
16   ГМ Елдин Јакуповиќ
17   СР Камил Гросицки
18   НП Диумерси Мбокани
Бр. Позиција Играч
19   НП Вил Кин
20   НП Адама Диоманде
21   ОД Мајкл Доусон
22   СР Маркус Хенриксен
23   ГМ Дејвид Маршал
24   НП Умар Нијасе
25   СР Рајан Мејсон
27   СР Ахмед Елмохамади
28   ОД Џош Тајмон
29   НП Џерод Боуен
31   ОД Брајан Ленихан
32   НП Грег Луер
40   СР Евандро
50   СР Лазар Марковиќ

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. * http://www.stadionwelt.de/sw_stadien/index.php?folder=sites&site=ligen&land=England Архивирано на 6 ноември 2014 г.
  2. „FA Cup: Curtis Davies on his Hull City half-time team talk that changed everything“. Hull Daily Mail. 14 April 2014. Архивирано од изворникот на 2014-04-14. Посетено на 19 April 2014.