Светско клупско првенство во фудбал 2008


Светското клупско првенство во фудбал во 2008 година (официјално ФИФА Светско клупско првенство Јапонија 2008, презентирано од Тојота поради спонзорски причини) било петтото Светско клупско првенство во фудбал, турнир на кој учествуваат клубовите шампиони од секоја од шесте континентални конфедерации на ФИФА.

Светско клупско првенство во фудбал 2008
FIFA Club World Cup Japan 2008
presented by Toyota
Toyota プレゼンツ
FIFAクラブワールドカップ ジャパン2008
Податоци за првенството
ЗемјаЈапонија Јапонија
Датум на одржување11-21 декември 2008
Екипи(од 6 конфедерации)
Стадиони(во 3 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svgМанчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
(1-ва титула)
Второ место Silver medal blank.svgЛДУ Кито ЛДУ Кито
Трето место Bronze medal blank.svgГамба Осака Гамба Осака
Четврто местоПачука Пачука
Статистики на првенството
Број на натпревари8
Постигнати голови23 (2.88 по натпревар)
Гледачи355.515 (44.439 по натпревар)
ГолгетерАнглија Вејн Руни
(3 голови)
Најдобар играчАнглија Вејн Руни

Турнирот се одржал од 11 до 21 декември во Јапонија, во три града Токио, Јокохама и Тојота.

Победник на турнирот бил европскиот шампион Манчестер Јунајтед кој во финалето бил подобар со 1-0 од јужноамериканскиот шампион ЛДУ Кито, станувајќи првата англиска екипа која го освоила ова натпреварување.

Квалификувани екипиУреди

Екипа Конфедерација Квалификација
Полуфинале
    ЛДУ Кито КОНМЕБОЛ Победник на Копа Либертадорес 2008
    Манчестер Јунајтед УЕФА Победник на Лигата на шампионите 2007-2008
Четвртфинале
    Гамба Осака АФК Победник на АФК Лига на шампиони 2008
    Ал Ахли КАФ Победник на КАФ Лига на шампиони 2008
    Пачука КОНКАКАФ Победник на КОНКАКАФ Куп на шампиони 2008
Плејоф за четвртфинале
    Ваитакер Јунајтед ОФК Победник на ОФК Лига на шампиони 2007–2008
    Аделаида Јунајтед АФК* Финалист на АФК Лига на шампиони 2008*

* – Бидејќи Гамба Осака ја освои АФК Лигата на шампионите, улогата на домаќин на турнирот наместо на некоја јапонска екипа и припаднала на Аделаида Јунајтед како вицешапион во АФК Лигата на шампионите.

СтадиониУреди

Токио, Јокохама и Тојота биле трите града чии стадиони служеле како домаќини за време на Светското клупско првенство во фудбал 2008.

Јокохама Токио Тојота
Интернационален стадион во Јокохама Национален стадион Стадион Тојота
35°30′36.16″N 139°36′22.49″E / 35.5100444° N; 139.6062472° E / 35.5100444; 139.6062472 (International Stadium Yokohama) 35°40′41.00″N 139°42′53.00″E / 35.6780556° N; 139.7147222° E / 35.6780556; 139.7147222 (National Olympic Stadium) 35°05′04.02″N 137°10′14.02″E / 35.0844500° N; 137.1705611° E / 35.0844500; 137.1705611 (Toyota Stadium)
Капацитет: 72,327 Капацитет: 57,363 Капацитет: 45,000
     
Светско клупско првенство во фудбал 2008 (Јапонија)

СудииУреди

Конфедеација Судија Помошници судии
АФК   Равшан Ирматов   Абдухамидуло Расулов
  Бахадир Кочкоров
  Јуичи Нишимура   Тору Сагара
  Јеонг Хае-Санг
КАФ   Мохамед Бенуза   Насер Садек Абдел Наби
  Анжесом Огбамариам
КОНКАКАФ   Бенито Арчундиа   Ектор Делгадило
  Марвин Ривера
КОНМЕБОЛ   Пабло Посо   Патрисио Басуалто
  Хулио Дијаз
ОФК   Питер О'Лири   Брент Бест
  Метјо Таро
УЕФА   Алберто Ундијано Маленко   Фермин Мартинез
  Хуан Калос Јусте Хименес

НатпревариУреди

ЖребУреди

Плејоф Четвртфинале Полуфинале Финале
 11 декември – Токио                          
   Аделаида Јунајтед  2   14 декември – Тојота        
   Ваитакер Јунајтед  1        Аделаида Јунајтед  0
18 декември – Јокохама
     Гамба Осака  1    
   Гамба Осака  3
       Манчестер Јунајтед  5  
21 декември – Јокохама
   Манчестер Јунајтед  1
13 декември – Токио
     ЛДУ Кито  0
   Ал Ахли  2
17 декември – Токио
   Пачука (прод.)  4    
   Пачука  0
Fifth place Third place
       ЛДУ Кито  2  
   Аделаида Јунајтед  1    Гамба Осака  1
   Ал Ахли  0    Пачука  0
18 декември – Јокохама 21 декември – Јокохама

Сите времиња се според Јапонското време (UTC+9)

Плејоф за четвртфиналеУреди

11 декември 2008
19:45
Аделаида Јунајтед   2–1   Ваитакер Јунајтед Национален стадион, Токио
Гледачи: 19,777
Судија: Мохамед Бенуза (  Алжир)
Мален   39'
Дод   83'
Извештај Симан   34'

ЧетвртфиналеУреди

13 декември 2008
13:45
Ал Ахли   2–4 (прод.)   Пачука Национален стадион, Токио
Гледачи: 30,158
Судија: Равшан Ирматов (  Убекистан)
Пинто   28' (а.г.)
Флавио   44'
Извештај Монтес   47'
Хименес   72'110'
Алварес   98'

14 декември 2008
19:30
Аделаида Јунајтед   0–1   Гамба Осака Стадион Тојота, Тојота
Гледачи: 38,141
Судија: Пабло Позо (  Чиле)
Извештај Ендо   23'

ПолуфиналеУреди

17 декември 2008
19:30
Пачука   0–2   ЛДУ Кито Национален стадион, Токио
Гледачи: 33,366
Судија: Алберто Унидијано Маленко (  Шпанија)
Извештај Билер   4'
Болањос   26'

18 декември 2008
19:30
Гамба Осака   3–5   Манчестер Јунајтед Интернационален стадион во Јокохама
Гледачи: 67,618
Судија: Бенито Арчундија (  Мекско)
Јамазаки   74'
Ендо   85' (пен..)
Хашимото   90+1'
Извештај Видиќ   28'
Роналдо   45+1'
Руни   75'79'
Флечер   78'

Натпревар за петто местоУреди

18 декември 2008
16:30
Ал Ахли   0–1   Аделаида Јунајтед Интернационален стадион во Јокохама
Гледачи: 35,154
Судија: Питер О'Лири (  Нов Зеланд)
Ивештај Кристијано   7'

Натпревар за трето местоУреди

21 декември 2008
16:30
Пачука   0–1   Гамба Осака Интернационален стадион во Јокохама
Гледачи: 62,619
Судија: Пабло Позо (  Чиле)
Извештај Јамазаки   29'

ФиналеУреди

21 декември 2008
19:30
ЛДУ Кито   0–1   Манчестер Јунајтед Интернационален стадион во Јокохама
Гледачи: 68,682
Судија: Равшан Ирматов (  Убекистан)
Извештај Руни   73'

Екипа победникУреди

  Манчестер Јунајтед
1. титула

Список на стрелциУреди

3 гола
2 гола
1 гол

1 гол, прод.
Авто голови

РезимеУреди

Конечен поредокУреди

Поз Екипа Конфедерација ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1   Манчестер Јунајтед УЕФА 2 2 0 0 6 3 +3
2   ЛДУ Кито КОНМЕБОЛ 2 1 0 1 2 1 +1
3   Гамба Осака АФК 3 2 0 1 5 5 0
4   Пачука КОНКАКАФ 3 1 0 2 4 5 −1
5   Аделаида Јунајтед АФК 3 2 0 1 3 2 +1
6   Ал Ахли КАФ 2 0 0 2 2 5 −3
7   Ваитакер Јунајтед ОФК 1 0 0 1 1 2 −1

НаградиУреди

Златна топка Среберна топка Бронзена топка
  Руни
(Манчестер Јунајтед)
  Роналдо
(Манчестер Јунајтед)
  Мансо
(ЛДУ Кито)
Фер Плеј     Аделаида Јунајтед

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди