ФК Стоук Сити

Стоук сити е фудбалски клуб со седиште во Стоук на Трент, Стафордшир, Англија. Основан е во 1863 година, Стоук е најстариот клуб во Премиер лигата, и се верува дека е втор најстар професионален фудбалски клуб во светот, по Нотс Каунти.

Англија Стоук Сити
Целосно имеСтоук сити
ПрекариГрнчари
Основан1863
СтадионБританија стадион
(Капацитет: 28,384)
ПретседателПитер Коутс
МенаџерТони Пјулис
ЛигаChampionship (D2)
2018/1916-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Фудбалерите на Стоук ги играат своите домашни натпревари на Британија стадионот, а бројката од 28.384 вкупно седишта на стадионот беше намалена на 27.598 по сегрегацијата.Стадионот беше отворен во 1997 година; пред овој датум Стоук играа на Викторија Граунд, кој бил нивниот дом од 1878 година (рекорд на 119 години моментално го дели со Вулверхемптон Вондерерс).Прекар на клубот е грнчари (по грнчарската индустрија во Стоук на Трент) и нивниот домашен дрес е црвено-бела вертикално комбинација со бели шорцеви и бели чорапи.

Пред нивната промоција 2008 година, Стоук не учествувал во највисоката фудбалска лига во Англија од 1984-85 сезона, во која што испаднаа со вкупно 17 поени, рекордно ниски вкупно за 21 година.Првиот голем трофеј за Стоук беше во 1972 кога го освоја Лига Купот,го победија Челзи со 2-1.Клубот го има освоено Фудбал лига трофи на двапати, прво во 1992 година и неодамна во 2000 година.

ИсторијаУреди

ФК Стоук сити, се смета за втора најстара екипа во англискиот фудбал,формиран во 1863 година, под името Стоук Рамблерс, кога учениците од Чартерхаус школата формирале фудбалски клуб, додека чираци на Северен Стафордшир железницата работеле во Стоук на Трент.Прво запишано појавување на клубот беше пет години подоцна, во октомври 1868 г. против EW May XV на Викторија Крикет клуб стадионот.Хенри Елмонд, основач на клубот, исто така беше капитен, и го постигна првиот гол во историјата на клубот.Во текот на овој период тие играат на Викторија Крикет стадионот; меѓутоа, тие насапуваа и на блискиот стадион во Свитингс Филд во 1875 за да се справат со зголемувањето на публиката.

Во 1878 година, клубот се спои со Стоук Викторија Крикет клуб, и стана Стоук фудбалски клуб.Тие се преселија на нивниот претходен стадион,Свитингс Филд, на Атлетик Клуб граунд, која наскоро станува позната како Викторија Граунд.Беше тоа кога клубот ја усвои нивната традиционална црвено-бела комбинација.Во август 1885 година, клубот стана професионален. Стоук беше еден од дванаесетте основачи и членови на Фудбалската Лига, кога беше воведена во 1888 година. Клубот се бореше во нивните први две сезони, 1888-89 и 1889-90, завршувајќи на дното во двете сезони.Во 1914,поради Првата светска војна лигата беше суспендирана четири години ,до август 1919 година.Во текот на овој воен период, Стоук влезе во Ланкашир основни и средни лиги.

Викторија граунд и Стенли МетјусУреди

Клубот стана сопственик на Викторија Граунд околу 1919 година.Ова беше проследено со изградбата на "Батлер Стенд Стрит",што го зголемува целокупниот капацитет на стадионот до 50.000.Во 1925 година, на Стоук на Трент му беше доделен "статус на град",и ова доведе клубот да го смени своето име во Стоук Сити ФК во 1928 година.

1930-тите можеше да се види дебито на еден многу популарен играч во клубот, Стенли Метјус.Метјус, кој израснал во Хенли, бил младинец во клубот и го направи своето прво појавување во 1932 година во март,против Бјури на возраст од 17 години.До крајот на деценијата,Метјус заигра за Англија и беше еден од најдобрите фудбалери на неговата генерација.Стоук постигна промоција од втората Дивизија во 1932-33 - како шампиони - сепак Метјус беше вклучен во петнаесет меча во оваа сезона.Тој сепак успеа да постигне гол.Својот прв гол за клубот го постигна во 3-1 победата против локалните ривали Порт Вејл. [9]

Од 1934 година, просекот на посетеноста на клубот достигна повеќе од 23.000,што му овозможи на клубот и на менаџерот Том Махер зголемени средства за трансфери.Клубот сега се смета за еден од најдобрите тимови во земјата. Токму во овој период во кој клубот игра рекордно најдобро го достигнува својот рекорд во лигата од највисока победа ,10-3 го победија Вест Бромвич Албион во февруари 1937 година. Во април истата година, клубот го постигнал својот рекорд во лигата од - 51373 гледачи против Арсенал.33-те лигашки голови на Фреди Стил во сезоната 1936–37 остануваат клубски рекорд.

Испаѓање од лигатаУреди

Избувнувањето на Втората светска војна беше пречка за понатамошен напредок во лигата и таа беше суспендирана во текот на сезоната 1939-40 за период од 6 години.По продолжувањето на ФА Купот, трагедија го погоди Стоук откако 33 навивачи загинаа,а 520 беа повредени за време на мечот од 6-тото коло нагости против Болтон Вoндерерс.Во сезоната 1946-47,Стоук имаа сериозна борба за насловот во лигата.На клубот му требаше победа во нивниот последен натпревар од сезоната за победа во Првата Дивизија и освојување на титулата.Сепак,поразот од 2-1 од Шефилд Јунајтед значеше дека титулата оди во Ливерпул наместо во Стоук.Стенли Метјус замина на 3 меча до крајот од сезоната 1946-47 и одлучи да му се приклучи на Блекпул на возраст од 32 години.

Стоук подлегнаа на испаѓање од Првата Дивизија во 1952-53, во текот на сезоната Боб МекГори поднесе оставка како менаџер на клубот, по 17 години на функцијата.

Сезоните под водство на Тони ВадингтонУреди

Тони Вадингтон беше назначен како менаџер на клубот во јуни 1960 година.Тој прво се приклучи на клубот во 1952 година како тренер, пред да биде промовиран за помошник-менаџер во 1957 година.Вадингтон во тимот успеа да го доведе примамливиот Стенли Метјус- сега 46 годишен - се врати назад во клубот, 14 години откако замина.Враќањето на Метјус му помогна на Сити кој заврши на подобрената 8-ма позиција во сезоната 1961-62. Промоцијата беше постигната во следната сезона,кога Стоук завршија како шампиони.Во нивната прва сезона откако се вратија во Првата Дивизија, 1963-64,предводени од Вадингтон Стоук завршија на средината на табелата.Метјус остана влијателна алка во тимот,такашто тој му помогна на клубот да дојде до финалето на Лига Купот во 1964,иако тука загуби од Лестер Сити во два меча.

Вадингтон смета на искуство; Денис Вајолет,Џеки Мади,Рој Вернон,Морис Ситерс и Џими МекИлрој беа играчите кој потпишаа во втората фаза на нивните кариери.На Метјус му беше доделена титула витез за услуги на фудбалот на достигнувањата на листата 1965 за Нова Година.Ова беше проследено со неговиот 701,и последен , лигашки натпревар за клубот против Фулам во февруари 1965 година, кратко време по неговиот 50-годишен јубилеј.Гордон Бенкс,победник со Англија на Светското првенство 1966 (инаку голман),се придружи во 1967 година за сума од 52.000 фунти од Лестер сити.Тој се смета за најдобар голман во светот,Бенкс се покажа како вистинско засилување за Вадингтон и тој многу помогна на клубот за одржување на стабилноста во 1-вата дивизија.За една сезона во 1967 година, Стоук Сити беше уведен како Кливленд Стоукерс на Кливленд, Охајо, играјќи во Американската Фудбалска асоцијација. Тимот се појави како финалист на Источната Дивизија,но за еден поен го губат шампионатот на крај.

Клубот ја освои својата прва значајна титула на 4 март 1972 година во финалето на Лига Купот.Стоук го победи фаворизираниот Челзи 2-1 во финалето на Вембли стадионот пред околу 97.852 гледачи.Пред оваа победа, Стоук имаше преку 11 меча за да стигнат до финалето.Ова вклучува четири натпревари со Вест Хем Јунајтед во полуфиналето; два меча беа преигрувани двапати.Стоук помина добро во ФА Купот; клубот дојде до полуфинална фаза и во 1970-71 и 1971-72 сезона. Сепак, во два наврати Стоук губи од Арсенал ФК во повратни мечеви.Стоук Сити, исто така, стана првиот тим од Првата Дивизија што одиграл еден натпревар во недела, кога се соочил со Челзи на 27 јануари, 1974

Во јануари 1976 покривот на "Батлер Стенд Стрит" беше разнесен од бура.Поправката и обновувањето го чинеше клубот околу 250,000 фунти што го стави клубот во финансиски проблеми.Поради ова тимот ги стави на продажба Алан Хадсон, Мајк Пејик и Џими Гринхоф за вкупна сума од 440,000 фунти.Стоук испадна во сезоната 1976-77. Тони Вадингтон, по цели 17 години на чело на Стоук, го напушти клубот по поразот 1-0 дома од Лестер Сити во март 1977.

Британија стадионУреди

Во сезоната 1997-98 Стоук сити го отвори својот нов стадион Британија, по цели 119 години играње на Викторија граунд.Крис Бејтс беше назначен за менаџер на тимот во првата сезона на новиот стадион.

Враќање во елитната конкуренцијаУреди

Во последното коло од сезоната 2007-2008 Стоук се избори да заврши како втор во Чемпионшип дивизијата (втора лига по ранг во Англија) и на тој начин избори промоција во Премиер лигата под водство на велшкиот менаџер Тони Пјулис.Веднаш потоа во летото 2008 година беа донесени неколку квалитетни и искусни фудбалери како Дејв Китсон,Томас Соренсен,Абдулаје Фаје и Дани Хигинботам.Стоук својот прв меч,во елитниот англиски фудбал го одигра по цели 23 години, против Болтон Вондерерс на гости со пораз од 3:1.Но затоа веќе следниот викенд Пјулис и неговите фудбалери можеа да слават откако со 3:2 на Британија стадионот беше победена екипата на Астон Вила.На крајот тоа излезе одлична сезона за Стоук кој заврши на 12-тото место со цели 11 бодови повеќе од првиот испаднат тим.Во сезоните што доаѓаа Тони Пјулис работеше се по напорно и го засилуваше својот тим со уште повеќе искусни играчи кој пред се поседуваат одлична физичка сила и се вклопуваат во неговата тактика.Така наредната сезона Стоук заврши едно место погоре на 11-тото место.Во сезоната 2010-2011 тие завршија на 13-тото место,но беа финалисти на ФА Купот каде загубија од Манчестер сити со 1:0.Со пласманот во финале тие изборија место во европските турнири поточно во лигата на Европа.

Моментални играчиУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Асмир Беговиќ
3   ОД Дани Хигинботам
4   ОД Роберт Хут
6   СР Глен Вилан
8   СР Том Соарес
9   НП Кенвајн Џонс
10   НП Рикардо Фулер
11   НП Мамади Сидибе
12   СР Марк Вилсон
15   СР Салиф Диао
16   СР Џермејн Пенант
17   ОД Рајан Шоукрос (капитен)
18   СР Дин Вајтхед
19   НП Џонатан Волтерс
20   ОД Метју Апсон
Бр. Позиција Играч
23   СР Мајкл Тонг
24   СР Рори Делап
25   НП Питер Крауч
26   СР Метју Етерингтон
27   ГМ Карло Неш
28   ОД Енди Вилкинсон
29   ГМ Томас Соренсен
30   ОД Рајан Шотон
32   СР Диего Аризменди
33   НП Камерон Жером
36   СР Метју Лунд
38   СР Флорен Кувелие
39   ОД Џонатан Вудгејт
40   СР Вилсон Паласиос
42   НП Луис Мулт

Надворешни врскиУреди