Премиер лига на Англија 2014-2015

Сезоната 2014-2015 на Премиер лигата на Англија била 23-тата сезона на Англиската Премиер лига, највисокото ниво на професионалните фудбалски лиги на Англија, од нејзиното основање во 1992 година. Натпреварите биле објавени на 18 јуни 2014 година.[4] Сезоната започнала на 16 август 2014 година и завршила на 24 мај 2015 година.[5]

Премиер лига
Сезона2014–2015
ПрвациЧелси Челси
4-та титула во Премиер лигата
5-та вкупно
ИспаднатиХал Сити Хал Сити
Барнли Барнли
КПР КПР
Лига на шампиониЧелси Челси
Манчестер Сити Манчестер Сити
Арсенал Арсенал
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Лига ЕвропаТотенхем Тотенхем
Ливерпул Ливерпул
Саутхемптон Саутхемптон
Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
Одиграни натпревари380
Најдобар стрелецАргентина Серхио Агуеро
(26 голови)[1]
Најголема победа домаСаутхемптон Саутхемптон 8–0 Сандерленд Сандерленд
(18 октомври 2014)
Најголема победа на гостиСвонзи Сити Свонзи Сити 0–5 Челси Челси
(17 јануари 2015)
Натпревар со најмногу головиЕвертон Евертон 3–6
Челси Челси
(30 август 2014)
Најголема низа на победи8 натпревари[2]
Арсенал Арсенал
Најголема низа без пораз16 натпревари[2]
Челси Челси
Најголема низа без победа13 натпревари[2]
Лестер Сити Лестер Сити
Најголема низа на порази8 натпревари[2]
Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
Најголема посетеност75,454[3]
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 0–1 Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион
(2 мај 2015)
Најмала посетеност16,163[3]
КПР КПР 2–2 Стоук Сити Стоук Сити
(20 септември 2014)
Вкупна посетеност13,746,753[3]
Просечна посетеност36,175[3]

Екипата на Манчестер Сити влегла во сезоната како бранител на титулата од сезоната 2013-2014. Лестер Сити, Барнли и Квинс Парк Ренџерс биле новите три членови откако избориле промоција во Чемпионшип претходната сезона.

На 3 мај 2015 година, Челси ја освоил титулата на три кола пред крајот со победата од 1-0 над Кристал Палас на домашен терен.[6] Нивна прва титула од 2010 година, четврта титула во Премиер Лигата и вкупно петта титула Првак на Англија.[7]

Барнли биле првиот тим што испаднал и покрај победата со 1-0 над Хал Сити, додека Квинс Парк Ренџерс ја доживеале истата судбина после катастрофалниот пораз со 6-0 од Манчестер Сити.[8][9] Хал Сити бил третиот и последен клуб кој испаднал од лигата откако одиграле нерешено 0-0 против Манчестер Јунајтед во последното коло од сезоната.[10]

Напаѓачот на Манчестер Сити, Серхио Агуеро, бил најдобар стрелец за сезоната со 26 гола, додека неговиот соиграч Џо Харт по четврти (рекорден) пат ја освоил златната ракавица, откако забележал 14 натпревари без примен гол [11] Еден Азар и Жозе Мурињо биле избрани за играч и менаџер на сезоната, соодветно.[12]

ЕкипиУреди

Вкупно 20 клубови учествувале во Премиер лигата на Англија за сезоната 2014-2015, вклучувајќи ги 17 екипи од претходната сезона 2013-2014, двата прво пласирани клуба од Чемпионшип 2013-2014, и победникот на плејофот од истата лига. Во плејофот се натпреварувале следниве четири екипи: третопласираниот тим од Чемпионшип 2013-2014 Дерби Каунти, четвртопласираниот Квинс Парк Ренџерс, петтопласираниот Виган Атлетик и шестопласираниот Брајтон и Хоув Албион.

Поз. Премиер лига 2013-2014
18.
  Норич Сити
19.
  Фулам
20.
  Кардиф Сити
Испаднале од Премиер лига
Поз. Чемпионшип лига 2013-2014
1.
  Лестер Сити
2.
  Барнли
3.
  Дарби Каунти
4.
  КПР
5.
  Виган Атлетик
6¸.
  Брајтон
Се пласирале во Премиер лигата
Играле во плејофот за влез во Премиер лигата

Плејоф за влез во Премиер лига 2014-2015Уреди

  Полуфинале Финале
                     
3    Дарби Каунти 2 4 6  
6    Брајтон 1 1 2  
    3    Дарби Каунти 0
  4    КПР 1
4    КПР (прод.) 0 2 2
5    Виган Атлетик 0 1 1  

Состав на екипите кој учествувале и нивните локацииУреди

Екипи и нивните стадиониУреди

Клуб Стадион Капацитет[13]
  Арсенал Стадион Емирати &1000000000000006027199960,272
  Астон Вила Вила Парк &1000000000000004268200042,682
  Барнли Трф Мор &1000000000000002140099921,401
  Челси Стамфорд Бриџ &1000000000000004179800041,798
  Кристал Палас Селхрст Парк &1000000000000002574699925,747
  Евертон Гудисон Парк &1000000000000003957099939,571
  Хал Сити Кеј-Си Стедиум &1000000000000002539999925,400
  Лестер Сити Кинг Пауер Стедиум &1000000000000003231199932,312
  Ливерпул Енфилд &1000000000000004527600045,276
  Манчестер Сити Стадион Етихад &1000000000000004670799946,708
  Манчестер Јунајтед Олд Трафорд &1000000000000007563500075,635
  Њукасл Јунајтед Сент Џејмс Парк &1000000000000005240500052,405
  КПР Лофтус Роуд &1000000000000001800000018,000
  Саутхемптон Стадион Сент Мери &1000000000000003250500032,505
  Стоук Сити Британија &1000000000000002773999927,740
  Сандерленд Стедиум оф Лајт &1000000000000004870700048,707
  Свонзи Сити Стадион Либерти &1000000000000002082700020,827
  Тотенхем Вајт Харт Лејн &1000000000000003628399936,284
  Вест Бромвич Албион Хоуторнс &1000000000000002644500026,445
  Вест Хем Јунајтед Болејн Граунд &1000000000000003524499935,245

Локации на екипитеУреди

Личности и спонзориУреди

Клуб Менаџер1 Капитен Опрема Спонзор
Арсенал   Арсен Венгер   Микел Артета Пума[14] Емирејтс[15]
Астон Вила   Тим Шервуд   Фабијан Делф Макрон[16] dafabet[17]
Барнли   Шон Дајш   Џејсон Шакел Пума[18] fun88
Челси   Жозе Мурињо   Џон Тери Адидас[19] Samsung[20]
Кристал Палас   Алан Пардју   Миле Јединак Макрон[21] Neteller
Евертон   Роберто Мартинез   Фил Џагиелка Умбро[22] Chang[23]
Хал Сити   Стив Брус   Картис Дејвис Умбро[24] 12BET[25]
Лестер Сити   Најџел Пирсон   Вес Морган Пума[26] King Power[27]
Ливерпул   Брендан Роџерс   Стивен Џерард Warrior[28] Standard Chartered[29]
Манчестер Сити   Мануел Пелегрини   Венсан Компани Најк[30] Etihad Airways[31]
Манчестер Јунајтед   Луј ван Гал   Вејн Руни Најк[32] Шевролет[33]
Њукасл Јунајтед   Џон Карвер   Фабрисио Колочини Puma[34] Wonga[35]
Квинс Парк Ренџерс   Крис Ремсеј   Клинт Хил Најк[36] AirAsia[37]
Саутхемптон   Роналд Куман   Жозе Фонте Made by club[38] Veho[39]
Стоук Сити   Марк Хјуз   Рајан Шоукрос Warrior[40] Bet365[41]
Сандерленд   Дик Адвокат   Џон О'Шеи Адидас[42] BFS Group[43]
Свонзи Сити   Гари Монк   Ешли Вилијамс Адидас[44] GWFX[45]
Тотенхем Хотспар   Маурисио Почетино   Јунес Кабул Under Armour[46] AIA[47]
Вест Бромвич Албион   Тони Пјулис   Дарен Флечер Адидас[48] Intuit QuickBooks[49]
Вест Хем Јунајтед   Сем Алардајс   Кевин Нолан Адидас[50] Betway[51]

Завршна табелаУреди

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
1.   Челси (C) 38 26 9 3 73 32 +41 87 УЕФА Лига на шампиони 2015/16 Групна фаза
2.   Манчестер Сити 38 24 7 7 83 38 +45 79
3.   Арсенал 38 22 9 7 71 36 +35 75
4.   Манчестер Јунајтед 38 20 10 8 62 37 +25 70 УЕФА Лига на шампиони 2015/16 Плеј-оф рунда
5.   Тотенхем 38 19 7 12 58 53 +5 64 Предлошка:Fb round2 2015-16 UEL GS
6.   Ливерпул 38 18 8 12 52 48 +4 62 Предлошка:Fb round2 2015-16 UEL QR3 1
7.   Саутхемптон 38 18 6 14 54 33 +21 60
8.   Свонзи Сити 38 16 8 14 46 49 −3 56
9.   Стоук Сити 38 15 9 14 48 45 +3 54
10.   Кристал Палас 38 13 9 16 47 51 −4 48
11.   Евертон 38 12 11 15 48 50 −2 47
12.   Вест Хем Јунајтед 38 12 11 15 44 47 −3 47 Предлошка:Fb round2 2015-16 UEL KR1 2
13.   Вест Бромвич Албион 38 11 11 16 38 51 −13 44
14.   Лестер Сити 38 11 8 19 46 55 −9 41
15.   Њукасл Јунајтед 38 10 9 19 40 63 −23 39
16.   Сандерленд 38 7 17 14 31 53 −22 38
17.   Астон Вила 38 10 8 20 31 57 −26 38
18.   Хал Сити 38 8 11 19 33 51 −18 35 Чемпионшип лига 2015-16
19.   Барнли 38 7 12 19 28 53 −25 33
20.   КПР 38 8 6 24 42 73 −31 30

Табела со резултатиУреди

Екипа   АРС   AST   BUR   CHE   CRY   EVE   HUL   LEI   LIV   MCY   MUN   NEW   QPR   SOU   STK   SUN   SWA   TOT   WBA   WHU
  Арсенал

5–0

3–0

0–0

2–1

2–0

2–2

2–1

4–1

2–2

1–2

4–1

2–1

1–0

3–0

0–0

0–1

1–1

4–1

3–0

  Астон Вила

0–3

0–1

1–2

0–0

3–2

2–1

2–1

0–2

0–2

1–1

0–0

3–3

1–1

1–2

0–0

0–1

1–2

2–1

1–0

  Барнли

0–1

1–1

1–3

2–3

1–3

1–0

0–1

0–1

1–0

0–0

1–1

2–1

1–0

0–0

0–0

0–1

0–0

2–2

1–3

  Челси 2–0

3–0

1–1

1–0

1–0

2–0

2–0

1–1

1–1

1–0

2–0

2–1

1–1

2–1

3–1

4–2

3–0

2–0

2–0

  Кристал Палас

1–2

0–1

0–0

1–2

0–1

0–2

2–0

3–1

2–1

1–2

1–1

3–1

1–3

1–1

1–3

1–0

2–1

0–2

1–3

  Евертон

2–2

3–0

1–0

3–6

2–3

1–1

2–2

0–0

1–1

3–0

3–0

3–1

1–0

0–1

0–2

0–0

0–1

0–0

2–1

  Хал Сити

1–3

2–0

0–1

2–3

2–0

2–0

0–1

1–0

2–4

0–0

0–3

2–1

0–1

1–1

1–1

0–1

1–2

0–0

2–2

  Лестер Сити

1–1

1–0

2–2

1–3

0–1

2–2

0–0

1–3

0–1

5–3

3–0

5–1

2–0

0–1

0–0

2–0

1–2

0–1

2–1

  Ливерпул

2–2

0–1

2–0

1–2

1–3

1–1

0–0

2–2

2–1

1–2

2–0

2–1

2–1

1–0

0–0

4–1

3–2

2–1

2–0

  Манчестер Сити

0–2

3–2

2–2

1–1

3–0

1–0

1–1

2–0

3–1

1–0

5–0

6–0

2–0

0–1

3–2

2–1

4–1

3–0

2–0

  Манчестер Јунајтед 1–1

3–1

3–1

1–1

1–0

2–1

3–0

3–1

3–0 4–2

3–1

4–0

0–1

2–1

2–0

1–2

3–0

0–1

2–1

  Њукасл Јунајтед

1–2

1–0

3–3

2–1

3–3

3–2

2–2

1–0

1–0

0–2

0–1

1–0

1–2

1–1

0–1

2–3

1–3

1–1

2–0

  КПР

1–2

2–0

2–0

0–1

0–0

1–2

0–1

3–2

2–3

2–2

0–2

2–1

0–1

2–2

1–0

1–1

1–2

3–2

0–0

  Саутхемптон

2–0

6–1

2–0

1–1

1–0

3–0

2–0

2–0

0–2

0–3

1–2

4–0

2–1

1–0

8–0

0–1

2–2

0–0

0–0

  Стоук Сити

3–2

0–1

1–2

0–2

1–2

2–0

1–0

0–1

6–1

1–4

1–1

1–0

3–1

2–1

1–1

2–1

3–0

2–0

2–2

  Сандерленд

0–2

0–4

2–0

0–0

1–4

1–1

1–3

0–0

0–1

1–4

1–1

1–0

0–2

2–1

3–1

0–0

2–2

0–0

1–1

  Свонзи Сити

2–1

1–0

1–0

0–5

1–1

1–1

3–1

2–0

0–1

2–4

2–1

2–2

2–0

0–1

2–0

1–1

1–2

3–0

1–1

  Тотенхем 2–1

0–1

2–1

5–3

0–0

2–1

2–0

4–3

0–3

0–1

0–0

1–2

4–0

1–0

1–2

2–1

3–2

0–1

2–2

  Вест Бромвич Албион

0–1

1–0

4–0

3–0

2–2

0–2

1–0

2–3

0–0

1–3

2–2

0–2

1–4

1–0

1–0

2–2

2–0

0–3

1–2

  Вест Хем Јунајтед

1–2

0–0

1–0

0–1

1–3

1–2

3–0

2–0

3–1

2–1

1–1

1–0

2–0

1–3

1–1

1–0

3–1

0–1

1–1

Updated to games played on 24 May 2015.
Source: Barclays Premier League football scores & results
^ The home team is listed in the left-hand column.
Colours: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
For coming matches, an a indicates there is an article about the match.

Индивидиуална статистикаУреди

Список на стрелциУреди

Ажурирано на 24 мај 2015[1]

 
Аргентинецот Серхио Агуеро (од Манчестер Сити) бил најдобар стрелец во сезоната со 26 постигнати гола.
 
Диего Коста (од Челси) го постигнал првиот хет-трик во сезоната на 13 септември 2014.
Гол Играч Клуб
26   Серхио Агуеро   Манчестер Сити
21   Хари Кејн   Тотенхем
20   Диего Коста   Челси
18   Чарли Остин   КПР
16   Алексис Санчез   Арсенал
14   Оливие Жиру   Арсенал
14   Еден Азар   Челси
14   Саидо Бераино   Вест Бромвич Албион
13   Кристијан Бентеке   Астон Вила
12   Грацијано Пеле   Саутхемптон
12   Вејн Руни   Манчестер Јунајтед
12   Давид Силва   Манчестер Сити
11   Папис Сисе   Њукасл Јунајтед
11   Вилфрид Бони   Манчестер Сити (2)
  Свонзи Сити (9)
11   Насер Шадли   Тотенхем
11   Маме Бирам Диуф   Стоук Сити
11   Леонардо Улоа   Лестер Сити
11   Дани Ингс   Барнли
10   Кристијан Ериксен   Тотенхем
10   Диафра Сако   Вест Хем Јунајтед
10   Робин ван Перси   Манчестер Јунајтед
10   Јаја Туре   Манчестер Сити
10   Садио Мане   Саутхемптон
10   Ромелу Лукаку   Евертон
9   Хуан Мата   Манчестер Јунајтед
9   Стивен Џерард   Ливерпул
8   Никица Јелавиќ   Хал Сити
8   Ки Сунг-јуенг   Свонзи Сити

Хет-трикУреди

Играч За Против Резултат Дата
  Диего Коста   Челси   Свонзи Сити 4–2[52] 13 септември 2014
  Агуеро, СерхиоСерхио Агуеро4   Манчестер Сити   Тотенхем 4–1[53] 18 октомври 2014
  Остин, ЧарлиЧарли Остин   КПР   Вест Бромвич Албион 3–2[54] 20 декември 2014
  Волтерс, ЏонатанЏонатан Волтерс   Стоук Сити   КПР 3–1[55] 31 јануари 2015
  Кејн, ХариХари Кејн   Тотенхем   Лестер Сити 4–3[56] 21 март 2015
  Бентеке, КристијанКристијан Бентеке   Астон Вила   КПР 3–3[57] 7 април 2015
  Боласие, ЈаникЈаник Боласие   Кристал Палас   Сандерленд 4–1[58] 11 април 2015
  Агуеро, СерхиоСерхио Агуеро   Манчестер Сити   КПР 6–0[59] 10 мај 2015
  Мане, СадиоСадио Мане   Саутхемптон   Астон Вила 6–1[60] 16 мај 2015
  Волкот, ТиоТио Волкот   Арсенал   Вест Бромвич Албион 4–1[61] 24 мај 2015

4 Играчот постигнал 4 гола.

НаградиУреди

Месечни наградиУреди

Месец Менаџер на месецот Играч на месецот Наводи
Менаџер Клуб Играч Клуб
Август   Гари Монк Свонзи Сити   Диего Коста Челси [62]
Септември   Роналд Куман Саутхемптон   Грацијано Пеле Саутхемптон [63]
Октомври   Сем Алардајс Вест Хем Јунајтед   Диафра Сако Вест Хем Јунајтед [64]
Ноември   Алан Пардју Њукасл Јунајтед   Серхио Агуеро Манчестер Сити [65]
Декември   Мануел Пелегрини Манчестер Сити   Чарли Остин КПР [66]
Јануари   Роналд Куман Саутхемптон   Хари Кејн Тотенхем [67]
Февруари   Тони Пјулис Вест Бромвич Албион   Хари Кејн Тотенхем [68]
Март   Арсен Венгер Арсенал   Оливие Жиру Арсенал [69]
Април   Најџел Пирсон Лестер Сити   Кристијан Бентеке Астон Вила [70]

Годишни наградиУреди

Менаџер на сезоната во Премиер лигата на АнглијаУреди

Жозе Мурињо бил избран за Менаџер на сезоната во Премиер лигата на Англија.[12]

Играч на сезоната во Премиер лигата на АнглијаУреди

Еден Азар бил избран за Играч на сезоната во Премиер лигата на Англија.[12]

ПФА играч на годинатаУреди

Наградата ПФА играч на годината му била доделена на Еден Азар.[71]

ПФА тим на годинатаУреди

ПФА тимот на годината бил:[71]

FWA Footballer of the YearУреди

Наградата FWA Footballer of the Year му била доделена на Еден Азар.[72]

ПФА млад играч на годинатаУреди

Награда PFA млад играч на годината му била доделен на Хари Кејн.[71]

Златна копачка на Премиер лигатаУреди

Наградата Златна копачка на Премиер лигата ја освоил Серхио Агуеро кој постигнал 26 гола.[11]

Златна ракавица на Премиер лигатаУреди

Наградата Златна ракавица на Премиер лигата ја освоил Џо Харт кој во 14 натпревари остварил празна мрежа.[11]

Фер-плеј клуб во Премиер лигатаУреди

Екипата на Вест Хем Јунајтед завршила како највисоко пласиран тим на листата за фер-плеј и со тоа добиле место во првата квалификациска рунда на Лигата на Европа за следната сезона откако Англија завршила во топ три лигите на УЕФА според табелата за фер-плеј.[73]

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Barclays Premier League Statistics – Top Scorers“. ESPN FC. Entertainment and Sports Programming Network (ESPN). Посетено на 22 August 2014.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „English Premier League 2014–15“. statto.com. Архивирано од изворникот на 2016-08-02. Посетено на 2 March 2015.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Barclays Premier League Statistics – 2014–15“. ESPN FC. Entertainment and Sports Programming Network (ESPN). Посетено на 31 August 2014.
 4. „Fixture list for the 2014-15 season released“. Premierleague.com. 18 June 2014. Архивирано од изворникот на 2014-06-22. Посетено на 19 June 2014.
 5. „When does the 2014/15 season start?“. premierleague.com. Premier League. Архивирано од изворникот на 2014-04-15. Посетено на 13 March 2014.
 6. „Chelsea seal Premier League title as Eden Hazard sinks Crystal Palace“. The Guardian. Guardian News and Media. 3 May 2015. Посетено на 5 May 2015.
 7. McNulty, Phil (3 May 2015). „Chelsea 1–0 Crystal Palace“. BBC Sport. Посетено на 4 May 2015.
 8. „Hull City 0–1 Burnley“. BBC Sport. 9 May 2015. Посетено на 3 June 2015.
 9. „Manchester City 6–0 Queens Park Rangers“. BBC Sport. 9 May 2015. Посетено на 3 June 2015.
 10. „Hull City 0–0 Manchester United“. BBC Sport. 24 May 2015. Посетено на 3 June 2015.
 11. 11,0 11,1 11,2 „Sergio Aguero and Joe Hart complete golden double for Man City“. skysports.com. 24 May 2015. Посетено на 25 May 2015.
 12. 12,0 12,1 12,2 „Chelsea: Jose Mourinho and Eden Hazard win award double“. BBC Sport. 22 May 2015. Посетено на 22 May 2015.
 13. „Premier League – Handbook Season 2014/15“ (PDF). Premier League. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-08-20. Посетено на 2 February 2015.
 14. „PUMA and Arsenal announce partnership“. Arsenal Broadband. Посетено на 12 May 2014.
 15. „Arsenal football club in £150m Emirates deal“. BBC News. 23 November 2012. Посетено на 15 May 2013.
 16. „Aston Villa secure new £15 million kit deal with Macron“. fcbusiness. Архивирано од изворникот на 2015-11-25. Посетено на 15 May 2013.
 17. „Dafabet announced as official main club sponsor“. Aston Filla FC. Посетено на 11 June 2013.
 18. „Burnley FC Home Kit 2014/15“. Burnley F.C. Архивирано од изворникот на 2014-07-15. Посетено на 8 July 2014.
 19. „Chelsea agree whopping £300m kit deal with sportswear giants adidas“. Daily Mail. Посетено на 12 May 2014.
 20. „New shirts please! Chelsea extend Samsung sponsorship deal“. The Daily Mirror. Посетено на 15 May 2013.
 21. „CPFC And Macron Sign New Kit Deal“. Crystal Palace F.C. Архивирано од изворникот на 2015-06-06. Посетено на 12 May 2014.
 22. „Everton agree five-year deal with Umbro to supply club kits from start of next season“. Daily Mail. Посетено на 12 May 2014.
 23. „Blues Strike Record Chang Deal“. Everton FC. Архивирано од изворникот на 2014-05-24. Посетено на 12 May 2014.
 24. „Umbro continue brand revival, announce Hull City kit deal“. SB Nation. Посетено на 12 May 2014.
 25. „12BET Becomes Official Shirt Sponsor Of Hull City“. hullcitytigers.com. Hull City AFC. 17 July 2014. Архивирано од изворникот на 2014-07-17. Посетено на 17 July 2014.
 26. „Leicester City announce Puma Kit Deal“. footballshirtculture.com. Посетено на 17 May 2013.
 27. „2014/15 PUMA Home Kit Now On Sale!“. lcfc.com. Посетено на 19 June 2014.
 28. „Liverpool announce new £150m kit deal after Adidas row“. Telegraph Media Group. Посетено на 12 May 2014.
 29. „Liverpool stick with shirt sponsor Standard Charter after penning two-year extension“. Daily Mail. Посетено на 12 May 2014.
 30. Ogden, Mark (4 May 2012). „Manchester City's six-year kit deal with Nike could earn the Premier League leaders up to £12million a year“. The Daily Telegraph. London. Посетено на 2 May 2013.
 31. Taylor, Daniel (8 July 2011). „Manchester City bank record £400m sponsorship deal with Etihad Airways“. The Guardian. London. Посетено на 15 May 2013.
 32. de Menezes, Jack. „Manchester United and adidas announce record £75m-per-year deal after Nike pull out“. The Independent. London. Посетено на 14 July 2014.
 33. „Manchester United's £53m shirt deal with Chevrolet unaffected despite likely absence of Champions League“. Telegraph Media Group. Посетено на 12 May 2014.
 34. „Newcastle Unveil 2014/15 Away Kit“. nufc.co.uk. Посетено на 12 May 2014.
 35. „Newcastle Agree Four-Year Wonga Deal“. nufc.co.uk. Посетено на 15 May 2013.
 36. „EXCLUSIVE: R'S SIGN NIKE DEAL“. Queens Park Rangers F.C. Посетено на 25 May 2014.
 37. Queens Park Rangers F.C. (4 јуни 2014). "QPR agree new AirAsia sponsorship deal". Соопштение за печат.  посет. 4 јуни 2014 г
 38. „STATEMENT: Saints produce unique 2014/15 kit collection“. Southampton F.C. Архивирано од изворникот на 2014-05-17. Посетено на 30 June 2014.
 39. „Veho becomes Southampton FC shirt sponsor“. pcr-online.biz. Посетено на 12 May 2014.
 40. „Stoke City reveal new kit for 2014/15 - PICTURES“. stokesentinel.co.uk. Архивирано од изворникот на 2014-05-12. Посетено на 12 May 2014.
 41. „Stoke City: bet365 put their shirts on Stoke City“. thisisstaffordshire.co.uk. Архивирано од изворникот на 2014-03-14. Посетено на 15 May 2013.
 42. „Sunderland sign new kit deal with Adidas“. goal.com. Посетено на 15 May 2013.
 43. Macknight, Hugh. „Sunderland Sign New Shirt Sponsorship Deal With South African Multinational“. tyneandwear.sky.com. BSkyB. Архивирано од изворникот на 21 September 2013. Посетено на 1 June 2013.
 44. „Swansea Extend Adidas Kit Deal“. footballshirtculture.com. Посетено на 12 May 2014.
 45. „NEW SWANSEA CITY 14-15 KITS RELEASED“. Посетено на 25 June 2014.
 46. „Spurs announce £50million kit deal“. Daily Mirror. Посетено на 2 May 2013.
 47. „AIA TO BECOME TOTTENHAM HOTSPUR'S NEW PRINCIPAL PARTNER“. tottenhamhotspur.com. Tottenham Hotspur FC. Посетено на 12 May 2014.
 48. „West Brom extend Adidas deal“. expressandstar.com. Посетено на 12 May 2014.
 49. „West Brom agree shirt sponsorship deal with Intuit QuickBooks“. Birmingham Mail. Посетено на 12 July 2014.
 50. „West Ham United and adidas“. West Ham United FC. Посетено на 7 May 2013.
 51. „Hammers announce Betway sponsorship“. whufc.com. West Ham United FC. Посетено на 6 February 2015.
 52. „Chelsea 4–2 Swansea City“. BBC Sport. 13 September 2014.
 53. „Manchester City 4–1 Tottenham Hotspur“. BBC Sport. 18 October 2014.
 54. „Queens Park Rangers 3–2 West Bromwich Albion“. BBC Sport. 20 December 2014.
 55. „Stoke City 3–1 Queens Park Rangers“. BBC Sport. 31 January 2015.
 56. „Tottenham Hotspur 4–3 Leicester City“. BBC Sport. 21 March 2015.
 57. „Aston Villa 3–3 Queens Park Rangers“. BBC Sport. 7 April 2015.
 58. „Sunderland 1–4 Crystal Palace“. BBC Sport. 11 April 2015.
 59. „Man City 6–0 QPR“. BBC Sport. 10 May 2015.
 60. „Southampton 6–1 Aston Villa“. BBC Sport. 16 May 2015.
 61. „Arsenal 4–1 West Brom“. BBC Sport. 24 May 2015.
 62. „Diego Costa and Garry Monk win Barclays monthly awards“. premierleague.com. 12 September 2014. Архивирано од изворникот на 2015-07-20. Посетено на 12 September 2014.
 63. „Koeman and Pelle earn Barclays Premier League awards“. premierleague.com. 17 October 2014. Архивирано од изворникот на 2015-07-23. Посетено на 17 October 2014.
 64. „West Ham exceed Allardyce's expectations“. premierleague.com. 7 November 2014. Архивирано од изворникот на 2015-01-08. Посетено на 7 November 2014.
 65. „Aguero and Pardew claim Barclays' monthly awards“. premierleague.com. 12 December 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-16. Посетено на 12 December 2014.
 66. „Austin and Pellegrini claim Barclays' monthly awards“. premierleague.com. 16 January 2015. Архивирано од изворникот на 2015-07-22. Посетено на 16 January 2015.
 67. „Kane and Koeman claim Barclays monthly awards“. premierleague.com. 13 February 2015. Архивирано од изворникот на 2015-02-15. Посетено на 13 February 2015.
 68. „Kane and Pulis claim Barclays monthly awards“. premierleague.com. 13 March 2015. Архивирано од изворникот на 2015-03-13. Посетено на 13 March 2015.
 69. „Giroud and Wenger secure Barclays Monthly Awards“. premierleague.com. 3 April 2015. Архивирано од изворникот на 2015-08-12. Посетено на 3 April 2015.
 70. „Benteke and Pearson win Barclays monthly awards“. premierleague.com. 8 May 2015. Архивирано од изворникот на 2015-05-10. Посетено на 8 May 2015.
 71. 71,0 71,1 71,2 71,3 „Chelsea's Eden Hazard named PFA Player of the Year“. BBC Sport. 26 April 2015. Посетено на 22 May 2015.
 72. „Eden Hazard adds Footballer of the Year title to PFA award“. Sky Sports. 12 May 2015. Посетено на 22 May 2015.
 73. „West Ham qualify for Europa League“. BBC Sport. 26 May 2015. Посетено на 27 May 2015.