Финале на ФА Купот во 2004 година

(Пренасочено од ФА Куп Финале 2004)

Финалето на ФА Купот во 2004 година било 123-то по ред финале на ФА Купот и четврто во историјата играно на Милениум Стадионот, велшкиот националниот стадион во Кардиф, поради тековните реконструкции на вообичаениот терен, Вембли во Лондон. Натпреварот се одиграл на 22 мај 2004 година, а учесници биле Манчестер Јунајтед, кој заврши на третото место во Премиер лигата таа сезона, и Милвол, кој завршил десетти во Дивизија еден.

2004 ФА Куп финале
Датум22 Mај 2004
СтадионМилениум Стадион, Кардиф
Играч на натпреваротРуд Ван Нистелрој (Манчестер Јунајтед)
СудијаЏеф Винтер
Гледачи71,350
2003
2005

Манчестер Јунајтед ја обезбеди рекордната единаесетта ФА Куп титула со победа од 3-0. Резултатот го откри Кристијано Роналдо со удар со глава, а потоа Руд Ван Нистелрој постигна два гола од кој еден од пенал. Спротивно на тоа, тоа беше прв настап за Милвол во финалето на ФА Купот или Лига купот.


На трофеј презентацијата потоа, играчите на Манчестер Јунајтед носеа маици со ознака "Дејвис 36" во сеќавање на играч од средниот ред Џими Дејвис, кој го носеше дресот на Јунајтед со број 36, а загина во сообраќајна несреќа во август 2003.

Натпреварот беше воден од судијата Џеф Винтер. Роџер Грин и Ист беа асистенти и Мет Месиас беше четвртиот официјален судија.


Детаљи од мечотУреди

22 Мај 2004
15:00 BST
Манчестер Јунајтед 3 – 0 Милвол Милениум Сатдион, Кардиф
Гледачи: 71,350
Судија: Џеф Винтер (Северен Јоркшир)
Роналдо   44'
Ван Нистелрој   65' (пен..)81'
Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Манчестер Јунајтед
 
 
 
 
 
 
 
Милвол
МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД:
GK 14   Тим Хауард   84'
RB 2   Гери Невил
CB 6   Вес Браун
CB 27   Микаел Силвестре
LB 22   Џон О'Шеи
RM 7   Кристијано Роналдо   84'
CM 24   Дарен Флечер   84'
CM 16   Рој Кин (c)
LM 11   Рајан Гигс
SS 18   Пол Сколс
CF 10   Руд Ван Нистелрој
Резерви:
GK 13   Рој Керол   84'
DF 3   Фил Невил
MF 8   Ники Бат   84'
MF 19   Ерик Џемба Џемба
FW 20   Оле Гунар Солшер   84'
Менаџер:
  Алекс Фергусон
 
МИЛВОЛ:
GK 33   Енди Маршал
RB 25   Марвин Елиот
CB 2   Метју Лоренс (c)
CB 12   Дарен Ворд
LB 3   Роби Рајан   74'
RM 7   Пол Ајфил
CM 19   Денис Вајс   48'   89'
CM 8   Дејвид Ливермор
LM 26   Питер Свини
SS 4   Тим Кејхил
CF 9   Нил Херис   75'
Резерви:
GK 13   Вили Гере
DF 27   Алан Дан
MF 37   Бери Коуган   74'
MF 11   Картис Вестон   89'
FW 23   Марк МекКамон   75'
Играч-Менаџер:
  Денис Вајс

Судии на мечот

 • Асистенти судии:
  • Роџер Ист
  • Тони Грин
 • Четврти судија: Мет Месиас

Правила на мечот

 • 90 минути.
 • 30 минути продолжение ако е потребно.
 • Изведување на пенали ако се заврши нерешено.
 • Пет повикани резерви
 • Три максимум замени.