Андерсон Луис де Абреу Оливеира

Андерсон Луис де Абреу Оливеира (роден на 13 април 1988), познат само како Андерсон, е бразилски фудбалер, играч од средниот ред на Кортиба.[1]

Андерсон
Лични податоци
Роден на 13 април 1988(1988-04-13)(36 г.)
Роден во Порто Алегре, Бразил
Држава Бразил Бразил
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Интернасионал Интернасионал
Број 8
Младинска кариера
Гремио Гремио
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2005 Гремио Гремио 19 (6)
2006-2007 Порто Порто 18 (2)
2007-2015 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 105 (5)
2014Фјорентина Фјорентина 7 (0)
2015 Интернасионал Интернасионал 50 (1)
2017-Коритиба Коритиба 50 (0)
Репрезентација
2007-2008 Бразил Бразил 8 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15 февруари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 15 февруари 2012

Наводи уреди

  1. „Anderson“. ManUtd.com. Архивирано од изворникот на 20 July 2011. Посетено на 5 May 2016.