УЕФА Лига на шампиони 2011/12

УЕФА Лига на шампиони 2011/12 — 57-то издание на Лигата на Шампиони, најсилниот Европски клупски фудбалски турнир, и 20та сезона во овој формат. Финалето се одигра на стадионот Алијанц Арена, стадионот на Баерн Минхен и Михнхен 1860, во Минхен, Германија,[1] но сепак стадионот се викал “Фудбалска Арена Минхен“ за натпреварот, поради тоа што УЕФА не дозволува име на спонзори кои не се помеѓу партнерите. Како дел од пробата започната во 2009–10 УЕФА Европа Лига, два додатни судии - еден зад секој гол - се користеле во сите натпревари.[2] Барселона биле бранители на титулата. Победникот добил место во 2012 ФИФА Клупско Светско Првенство.

2011–12 Лига на шампиони
Фудбалерите на Челси го прославуваат освојувањето на титулата
Податоци за купот
Датуми13 септември 2011 – 19 мај 2012 (турнир)
28 јуни – 24 август 2011 (квалификации)
Екипи32 (групна фаза)
76 (вкупно) (од 52 асоцијации)
Статистики за купот
Одиграни натпревари88
Постигнати голови232 (2.64 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Германија Марио Гомес
Аргентина Лионел Меси (6 гола)

Распределба на тимови по асоцијација уреди

Вкупно 76 тима ќе се натпреваруваат во 2011-12 Лигата на Шампиони, од 52 УЕФА асоцијации (Лихтенштајн не организира домашно лигашко првенство). Распределбата на места на дрќавите е одредена според 2010 УЕФА лигашкиот коефициент, во којшто се земаат во обзир перформансите во Европските натпреварувања од 2005-06 до 2009-10.[3]

Подолу е квалификационата шема за 2010-11 УЕФА Лига на шампиони:[4]

 • Асоцијациите 1–3 имаат по четири тима во игра
 • Асоцијациите 4–6 имаат по три тима во игра
 • Асоцијациите 7–15 имаат по два тима во игра
 • Асоцијациите 16–53 имаат по еден тима во игра (освен Лихтенштајн)

На победниците на Лига на шампиони 2010/11 ќе му беше доделено автоматско место ако не се квалификуваа за турнирот преку перформансот во домашното првенство; но сепак, ова не беше потребно затоа што Барселона, победниците од Лига на шампиони 2010/11, се квалификуваа за Лигата на Шампиони преку домашното првенство.

Ранкинг на асоцијациите уреди

Место Асоцијација Коеф. Тим
1   Англија 81.856 4
2   Шпанија 79.757
3   Италија 64.338
4   Германија 64.207 3
5   Франција 53.740
6   Русија 43.791
7   Украина 39.550 2
8   Романија 39.491
9   Португалија 38.296
10   Холандија 36.546
11   Турција 34.450
12   Грција 29.899
13   Швајцарија 28.375
14   Белгија 27.900
15   Данска 27.350
16   Шкотска 25.791 1
17   Бугарија 22.000
18   Чешка 21.975
Место Асоцијација Коеф. Тим
19   Австрија 19.575 1
20   Израел 18.875
21   Кипар 17.999
22   Норвешка 17.400
23   Словачка 15.832
24   Шведска 14.191
25   Србија 14.000
26   Полска 12.541
27   Хрватска 12.332
28   Белорусија 11.541
29   Република Ирска 9.541
30   Финска 9.499
31   Босна и Херцеговина 8.749
32   Литванија 8.416
33   Латвија 8.248
34   Молдавија 7.290
35   Словенија 6.957
36   Унгарија 6.750
Место Асоцијација Коеф. Тим
37   Грузија 5.748 1
38   Азербејџан 5.498
39   Исланд 5.415
40   Македонија 5.332
41   Лихтенштајн 4.500 0
42   Казахстан 4.499 1
43   Естонија 4.374
44   Албанија 3.999
45   Ерменија 2.999
46   Велс 2.581
47   Црна Гора 2.125
48   Фарски Острови 1.832
49   Северна Ирска 1.624
50   Луксембург 1.249
51   Андора 1.000
52   Малта 0.916
53   Сан Марино 0.750

Дистрибуција уреди

Бидејќи победникот од 2010-11 УЕФА Лига на шампиони, Барселона, обезбеди место преку местото во домашното првенство, местото за бранителот на групата во фазата по групи беше испразнето. За да се компензира:

 • Шампионот од асоцијацијата 13 (Швајцарија) беше промовиран од третата квалификациона рунда во фазата по групи.
 • Шампионот од асоцијацијата 16 (Шкотска) беше промовиран од втората квалификациона рунда во третата квалификациона рунда.
 • Шампионот од асоцијациите 48-49 (Фарски Острови и Северна Ирска) беа промовирани од првата квалификациона рунда во втората квалификациона рудна.
Тимови влезени во оваа рунда Тимови од претходните рунди
Прва квалификациона рунда
(4 тима)
 • 4 шампиони од асоцијациите 50–53
Втора квалификациона рунда
(34 тима)
 • 32 шампиони од асоцијациите 17–49 (освен Лихтенштајн)
 • 2 победници од првата квалификациона рунда
Трета квалификациона рунда Шампиони
(20 тима)
 • 3 шампиони од асоцијациите 14–16
 • 17 победници од втората квалификациона рунда
Нешампиони
(10 тима)
 • 9 второпласирани од асоцијациите 7–15
 • 1 третопласирани од асоцијацијата 6
Плеј-оф рунда Шампиони
(10 тима)
 • 10 победници од третата квалификациона рунда за шампиони
Нешампиони
(10 тима)
 • 2 третопласирани од асоцијациите 4 и 5
 • 3 четвртопласирани од асоцијациите 1–3
 • 5 победници од третата квалификациона рунда за нешампиони
Групна фаза
(32 тима)
 • 13 шампиони од асоцијациите 1–13
 • 6 второпласирани од асоцијациите 1–6
 • 3 третопласирани од асоцијациите 1–3
 • 5 победници од плеј-оф рунда за шампиони
 • 5 победници од плеј-оф рунда за нешампиони
Нокаут фаза
(16 тима)
 • 8 победници во фазата по групи
 • 8 второпласирани во фазата по групи

Тимови уреди

Лигашката позиција од минатата сезона е покажана во загради.[5]
(П-1рв означувапобедник во плеј-офот на крајот од сезоната)

Групна фаза
  БарселонаОТ (1ва)   Милан (1рв)   Марсеј (2ор)   Порто (1рв)
  Манчестер Јунајтед (1рв)   Интер (2ор)   Зенит Санкт Петерзбург (1рв)   Ајакс (1рв)
  Челзи (2ор)   Наполи (3ет)   ЦСКА Москва (2ра)   Трабзонспор (2ор)Забелешка ТУР
  Манчестер Сити (3ет)   Борусија Дортмунд (1ва)   Шахтјор Донецк (1рв)   Олимпијакос (1рв)
  Реал Мадрид (2ор)   Баер Леверкузен (2ор)   Отелул Галати (1рв)   Базел (1рв)
  Валенсија (3та)   Лил (1рв)
Плеј-оф рунда
Шампиони Нешампиони
  Арсенал (4рт)   Удинезе (4рт)   Лион (3ет)
  Виљареал (4рт)   Баерн Минхен (3ет)
Трета квалификациона рунда
Шампиони Нешампиони
  Генк (1рв)   Рубин Казан (3ет)   Твенте (2ор)   Цирих (2ор)
  Копенхаген (1рв)   Динамо Киев (2ор)   Трабзонспор (2ор)Забелешка ТУР   Стандард Лиеж (2ор)
  Ренџерс (1рв)   Васлуи (3ет)Забелешка РОМ   Панатинајкос (П-1рв)   Оденсе (2ор)
  Бенфика (2ра)
Втора квалификациона рунда
  Литекс Ловех (1рв)   Партизан (1рв)   Сконто (1рв)   Тобол Костанај (1рв)
  Викторија П’лзењ (1ва)   Висла Краков (1ва)   Дакија Кишинев (1ва)   Флора Талин (1ва)
  Струм Грац (1рв)   Динамо Загреб (1рв)   Марибор (1рв)   Скендербег Корча (1рв)
  Макаби Хаифа (1рв)   БАТЕ Борисов (1рв)   Видеотон (1рв])   Пјуник (1рв)
  АПОЕЛ (1рв)   Шамрок Роверс (1рв)   Зестафони 1рв)   Бангор Сити (1рв)
  Розенборг (1рв)   Хелсинки (1рв)   Нефчи Баку (1рв)   Могрен (1рв)
  Слован Братислава (1рв)   Борац Бања Лука (1рв)   Брајдаблик (1рв)   Торсхавн (1рв)
  Малме (1рв)   Екранас (1рв)   Шкендија (1ва)   Линфилд (1рв)
Прва квалификациона рунда
  Дуделанг (1рв)   Санта Кулома (1ва)   Валета (1ва)   Тре Фиори (1рв)
  Покажува дека тимот отпаднал во првата квалификациона рунда.
  Покажува дека тимот отпаднал во втората квалификациона рунда.
  Покажува дека тимот отпаднал во третата квалификациона рунда.
  Покажува дека тимот отпаднал во плеј-оф рундата.
  Покажува дека тимот отпаднал во групната фаза.
  Покажува дека тимот e во игра (осмина-финале).
Забелешки
 • ОТ Освојувачи на титулата
 • Романија (РОМ ): Поради тоа што на Политехна Тимошара, второпласираниот тим во романската лига не му беше доделена лиценца, Васлуи, третопласираниот тим го презеде местото во третата квалификациона фаза од Лигата на Шампиони .[6]
 • Турција (ТУР): Фенербахче, шампионите во сезоната 2010/11, беа банирани од Турската Фудбалск Федерација на 24 август 2011 од учество во Лигата на Шампионите поради истрагата за местење на натпревари која е во тек[7][8] УЕФА одлучи да ги замени нив во групната фаза со вице-првакот , Трабзонспор, кој претходно изгуби во третата квалификациона рунда и во тоа време се натпреварување во плеј-оф рундата од Европа Лигата.[9]

Рунди и дата на жрепки уреди

Сите жрепки се одржани во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија освен ако не е наведено поинаку.[10]

Фаза Рунда Дата на жрепка Прв натп. Втор натп.
Квалификации Прва квалификациона рунда 20 јуни 2011 28–29 јуни 2011 5–6 јули 2011
Втора квалификациона рунда 12–13 јули 2011 19–20 јули 2011
Трета квалификациона рунда 15 јули 2011 26–27 јули 2011 2–3 август 2011
Плеј-оф Плеј-оф рунда 5 август 2011 16–17 август 2011 23–24 август 2011
Групна фаза Коло 1 25 август2011
(Монако)
13–14 септември 2011
Коло 2 27–28 септември 2011
Коло 3 18–19 октомври 2011
Коло 4 1–2 ноември 2011
Коло 5 22–23 ноември 2011
Коло 6 6–7 декември 2011
Нокаут фаза Осмина-финале 16 декември 2011 14–15 & 21–22 февруари 2012 6–7 & 13–14 март 2012
Четврт-финале 16 март 2012 27–28 март 2012 3–4 април 2012
Полуфинале 17–18 април 2012 24–25 април 2012
Финале 19 мај 2012 на Фудбалска Арена Минхен, Минхен

Групна фаза уреди

32 клуба беа поделени во осум групи од четири тима на 25 август 2010 во Монако.[11] Во секој група, тимовите играат секој против себе на домашен и гостински терен. Мечевеите ќе се играат на 13–14 септември 27–28 септември 18–19 октомври 1–2 ноември 22–23 ноември, and 6–7 декември 2010.Победниците и второпласираните од групите ќе продолжат во осмина-финалето, а третопласираниот во рундата од 32 во Европа Лигата.

Ако два или повеќе тима имаат ист број на бодови во групните натпревари, следниве критериуми се применуваат за да се определи ранкингот (во опаѓачки ред):[4]

 1. поголем број на бодови добиени во групните натпревари против тимовите кои се во прашање;
 2. подобра гол разлика против тимовите кои се во прашање;
 3. поголем број на голови постигнати против тимовите кои се во прашање;
 4. поголем број на голови постигнати на гостински терен против тимовите кои се во прашање;
 5. Ако после спроведувањето на критериумите 1 до 4 на неколку тима, два тима имаат сѐ уште ист ранкинг, критериумите од 1 до 4 ќе бидат спроведени на тие тимови;
 6. подобра гол разлика во сите натпревари во групата;
 7. поголем број на голови постигнати во сите натпревари во групата;
 8. поголем коефициент акумулиран во претходните пет сезони исто така и за асоциајциите.

Во 32та учесници има 11 поранешни освојувачи на титули на Европски Куп/Лига на Шапиони (40 титули комбинирано) и 5 тима (Манчестер Сити, Наполи, Трабзонспор, Викторија П’лзењ и Отелул Галати) ќе ги направат првите настапи во групната фаза.[12] Во групната фаза има тимови од осумнаесет УЕФА федерации: Англија и Шпанија со четири клуба, Италија, Германија и Франција со три, Русија и Португалија со два, додека другите 11 асоцијации се претставени со по 1 клуб, од кои сите се шампиони, освен Трабзонспор, кој го замени Фенербахче поради местење натпревари во Турската Лига.

Легенда за боите во групната табела
Победниците и второпласираните од групата продолжуваат во осмина-финалето
Третопласираниот тим влегува во рундата од 32 во Европа Лигата

Група А уреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Баерн Минхен 6 4 1 1 11 6 +5 13
  Наполи 6 3 2 1 10 6 +4 10
  Манчестер Сити 6 3 1 2 9 6 +3 9
  Виљареал 6 0 0 6 2 14 −12 0
  БМ МС НАП ВИЛ
Баерн Минхен 2–0 3–2 3–1
Манчестер Сити 2–0 1–1 2-1
Наполи 1–1 2–1 2–0
Виљареал 0–2 0–3 0–2

Група Б уреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Интер 6 3 1 2 8 7 +1 10
  ЦСКА Москва 6 2 2 2 9 8 +1 8
  Трабзонспор 6 1 4 1 3 5 -2 7
  Лил 6 1 3 2 6 6 0 6
  ЦМ ИНТ ЛИЛ ТРА
ЦСКА Москва 2–3 0–2 3–0
Интер 1–2 2–1 0–1
Лил 2–2 0–1 0–0
Трабзонспор 0–0 1–1 1–1

Група Ц уреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Бенфика 6 3 3 0 8 4 +4 12
  Базел 6 3 2 1 11 10 +1 11
  Манчестер Јунајтед 6 2 3 1 11 8 +3 9
  Отелул Галати 6 0 0 6 3 11 −8 0
  БАЗ БЕН МЈ ОГ
Базел 0–2 2–1 2–1
Бенфика 1–1 1–1 1–0
Манчестер Јунајтед 3–3 2–2 2–0
Отелул Галати 2–3 0–1 0–2

Група Д уреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Реал Мадрид 6 6 0 0 19 2 +17 18
  Лион 6 2 2 2 9 7 +2 8
  Ајакс 6 2 2 2 6 6 0 8
  Динамо Загреб 6 0 0 6 3 22 −19 0
  АЈА ДЗ ОЛ РМ
Ајакс 4–0 0–0 0–3
Динамо Загреб 0–2 1–7 0–1
Лион 0–0 2–0 0–2
Реал Мадрид 3–0 6–2 4–0

Група Е уреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Челзи 6 3 2 1 13 4 +9 11
  Баер Леверкузен 6 3 1 2 8 8 0 10
  Валенсија 6 2 2 2 12 7 +5 8
  Генк 6 0 3 3 2 16 -14 3
  БЛ ЧЕЛ ГЕН ВАЛ
Баер Леверкузен 2–1 2–0 2–1
Челзи 2–0 5–0 3–0
Генк 1–1 1–1 0–0
Валенсија 3–1 1-1 7–0

Група Ф уреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Арсенал 6 3 2 1 7 6 +1 11
  Марсеј 6 3 1 2 7 4 +3 10
  Олимпијакос 6 3 0 3 8 6 +2 9
  Борусија Дортмунд 6 1 1 4 6 12 -6 4
  АРС БД ОМ ОЛИ
Арсенал 2–1 0–0 2–1
Борусија Дортмунд 1–1 2–3 1–0
Марсеј 0–1 3–0 0–1
Олимпијакос 3–1 3–1 0–1

Група Г уреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  АПОЕЛ 6 2 3 1 6 6 0 9
  Зенит Санкт Петербург 6 2 3 1 7 5 +2 9
  Порто 6 2 2 2 7 7 0 8
  Шахтјор Донецк 6 1 2 3 6 8 −2 5
  АПО ПОР СД ЗСП
АПОЕЛ 2–1 0–2 2–1
Порто 1–1 2–1 0–0
Шахтјор Донецк 1–1 0–2 2–2
Зенит Сент Петерсбург 0–0 3–1 1–0

Група Х уреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Барселона 6 5 1 0 20 4 +16 16
  Милан 6 2 3 1 11 8 +3 9
  Викторија П’лзењ 6 1 2 3 4 11 -7 5
  БАТЕ Борисов 6 0 2 4 2 14 -12 2
  БАР БАТ МИЛ Вп
Барселона 4–0 2–2 2–0
БАТЕ Борисов 0–5 1–1< 0–1
Милан 2–3 2–0 2–0
Викторија П’лзењ 0–3 1–1 2–2

Нокаут фаза уреди

Во нокаут фазата, тимовите играат помеѓу себе во два натпревари, освен финалето кое се игра во еден. Жрепката за осмина-финалето се одржала 16 декември 2011. Жрепките за четврт-финалето, полуфиналето и финалето (да се одреди “домашниот“ тим) се одржале на 16 март 2012.

Во жрепката за осминафиналето, осумте победници во групите се носители, и осмуте второпласирани се неносители. Тимот-носител ќе игра против тимот-неносител, така што носителот го игра вториот натпревар на домашен терен. Тимовите од иста група или иста асоцијација неможат да играат помеѓу себе. Во жрепката за четврт-финалето и понатаму, нема носители, и тимовите од иста група и асоцијација можат да се играат меѓу себе.

Квалификувани тимови
Легенда
Носители во жрепката за осмина-финалето
Не-носители во жрепката за осмина-финалето
Група Победници Второпласирани
А   Баерн Минхен   Наполи
Б   Интер   ЦСКА Москва
Ц   Бенфика   Базел
Д   Реал Мадрид   Лион
Е   Челзи   Баер Леверкузен
Ф   Арсенал   Марсеј
Г   АПОЕЛ   Зенит Санкт Петербург
Х   Барселона   Милан

Осмина-финале уреди

Првите натпревари се одиграле на 14, 15, 21 и 22 февруари, додека вторите се одиграле на 6, 7, 13 и 14 март 2012.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Лион   1–1 (3–4 пен)   АПОЕЛ 1–0 0–1
Наполи   4–5   Челзи 3–1 1–4
Милан   4–3   Арсенал 4–0 0–3
Базел   1–7   Баерн Минхен 1–0 0–7
Баер Леверкузен   2–10   Барселона 1–3 1–7
ЦСКА Москва   2–5   Реал Мадрид 1–1 1–4
Зенит Санкт Петербург   3–4   Бенфика 3–2 0–2
Марсеј   2–2 (гг)   Интер 1–0 1–2

Четврт-финале уреди

Првите натпревари се одиграле на 27 и 28 март, додека вторите се одиграле на 3 и 4 април 2012.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
АПОЕЛ   2–8   Реал Мадрид 0–3 2–5
Марсеј   0–4   Баерн Минхен 0–2 0–2
Бенфика   1–3   Челзи 0–1 1–2
Милан   1–3   Барселона 0–0 1–3

Полуфинале уреди

Првите натпревари се одиграле на 17 и 18 април, додека вторите се одиграле на 24 и 25 април 2012.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Баерн Минхен   3–3 (3–1 пен)   Реал Мадрид 2–1 1–2
Челзи   3–2   Барселона 1–0 2–2

Финале уреди

Финалето на 2012 Лига на шампиони се одиграло на 19 мај 2012 на Алијанц Арена во Минхен, Германија.

19 мај 2012
20:45 CEST
Баерн Минхен   1 – 1 (прод.)
(3 – 4 пен.)
  Челзи Алијанц Арена, Минхен
Гледачи: 62,500
Судија: Педро Проенса (Португалија)
Милер   83' Извештај Дрогба   88'
  Пенали  
Лам  
Гомес  
Нојер  
Олиќ  
Швајнштајгер  
3 – 4   Мата
  Луиз
  Лампард
  Кол
  Дрогба

Статистика уреди

Најдобрите стрелци и асистенти од 2011-12 Лигата на Шампиони (без квалификационите и плеј-оф рундите) се следниве:
Играчите со задебелени букви се сѐ уште во натпреварувањето.

Најдобри стрелци уреди

Место Име Тим Голови Изиграни минути
1   Марио Гомес   Баерн Минхен 6 388'
  Лионел Меси   Барселона 6 450'
3   Сејду Думбија   ЦСКА Москва 5 430'
  Александер Фреи   Базел 5 431'
  Бафетимби Гомиз   Лион 5 483'
  Роберто Солдадо   Валенсија 5 515'
7   Хосе Каљехон   Реал Мадрид 4 187'
  Педро Родригес   Барселона 4 349'
  Златан Ибрахимовиќ   Милан 4 360'
  Карим Бензема   Реал Мадрид 4 444'
  Единсон Кавани   Наполи 4 491'
  Хулк   Порто 4 528'

Извор:[13]

Асистенти уреди

Место Име Тим Асистенции Изиграни минути
1   Николас Гаитан   Бенфика 5 497'
2   Карим Бензема   Реал Мадрид 4 444'
3   Исак Куенча   Барселона 3 182'
  Фернандо Торес   Челзи 3 354'
  Алу Сисоко   Лион 3 450'
  Лионел Меси   Барселона 3 450'
  Езекуел Лавеци   Наполи 3 506'

Извор:[14]

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „УЕФА ги соопшти стадионите за финалињата во 2011 и 2012“. UEFA.com. УНИАН. 28 април 2010. Посетено на 28 април 2010.
 2. УЕФА продолжува со пробата на судиите, UEFA.com.
 3. 2010 УЕФА Ранкинг на државите Берт Касиес
 4. 4,0 4,1 „Регулации на Лига на шампиони 2011/12“ (PDF). Нион: UEFA. 2011. Посетено на 1 јуни 2011.
 5. Квалификации за Европскиот Фудбалски Куп 2011/2012 Берт Касиес
 6. „Тимошара не доби лиценца за ЛШ“. Onlinesport.ro. Посетено на 31 мај 2011.
 7. „Фенербахче откажан од ЛШ поради местење на натпревари“. BBC. 25 август 2011. Посетено на 24 август 2011.
 8. „Фенербахче е надвор од овогодинешната Лига на шампиони“. Турска Фудбалска Федерација. 24 август 2011.
 9. „Фенербахче е заменет во Лигата на Шампиони“. UEFA.com. 24 август 2011.
 10. „2011/12 Лига на шампиони“. UEFA.com.
 11. „Барселоан го доби Милан во групата“. UEFA.com. 25 август 2011.
 12. „Едниаесет поранешни победници на ЛШ во жрепката“. UEFA.com. 24 август 2011.
 13. „Статистики — Турнир — Постигнати голови“. UEFA.com. УЕФА. Посетено на 11 декември 2011.
 14. „Статистики — Турнир — Аситенции“. UEFA.com. УЕФА. Посетено на 28 септември 2011.

Надворешни врски уреди