Портал:Биографија

уреди  

БИОГРАФИЈА

Icon

Поимот биографија (грчки bios (βίος) = живот и graphin (γράφειν) = да се пишува), е одомаќинет во речиси сите европски јазици. Означува животопис, или опис на нечиј животен пат. Истовремено, се однесува на секое литературно или филмско остварување што ги презентира најинтересните моменти од нечиј живот. Иако може да се однесува и на непостоечка, најчесто биографиите ги обработуваат деталите од животот на некоја реална и историски важна личност.

уреди  

Одбрана биографија

уреди  

Одбран портрет

уреди  

Дали сте знаеле...

Џим Морисон.jpg


уреди  

Цитати на месецот

уреди  

На денешен ден, 12 мај

Родени:

1820  Флоренс Најтингел — англиска медицинска сестра.
1869  Карл Шуман — германски спортист.
1707  Карл фон Лине — шведски ботаничар.
1907  Кетрин Хепберн — американска артистка.
1908  Николас Калдор — британски економист.
1914  Никола Вражалски — македонски правник.
1923  Атанас Петровски — македонски филмски режисер и продуцент.
1923  Живко Стефановски — македонски функционер.
1932  Валтер Вандерли — бразилски органист и пијанист.
1932  Дарко Дамески — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.
1935  Гери Пикок — американски џез-музичар.
1936  Френк Стела — американски сликар.
1942  Ијан Дјури — англиски рок-музичар и глумец.
1948  Стив Винвуд — англиски поп-рок музичар.
1950  Ренате Штехер — германска атлетичарка.
1961  Били Дафи — британски рок-музичар, член на групата „Калт“.
1962  Емилио Естевез — американски глумец.
1963  Панајотис Фасулас — грчки кошаркар.
1979  Хоаким Родригес — шпански велосипедист.
1988  Марсело — бразилски фудбалер.
1991  Џо Домбровски — американски велосипедист.
1997  Френки де Јонг — холандски фудбалер.

Починале:

1003  Силвестер IIримски папа.
1012  Сергиј IV — римски папа.
1860  Чарлс Бери — англиски архитект.
1884  Беджих Сметана — чешки композитор и диригент.
1904  Вангел Георгиев — андартски капетан.
1905  Атанас Шабанов-Тешовалијата — македонски ајдутин и револуционер.
1907  Жорис-Карл Уисманс — француски писател.
1995  Круме Наумовски — македонски првоборец.
1995  Адолфо Педернера — аргентински фудбалер.
2001  Диди — бразилски фудбалер.
2008  Роберт Раушенберг — американски сликар.
уреди  

Категории

уреди  

Известување

Доколку се одлучите да напишете некоја статија поврзана со нечија биографија, во случај да сметате дека истата не е потполна, ставете ја предлошката {{Биографија-никулец}} на крајот на текстот. Доколку постои предлошка поврзана со темата што ја пишувате, искористете ја неа.

уреди  

Работи што можеш да ги направиш

NaodW29-nowiki286369b71e7b327900000001

Еве неколку интересни задачи :

Purge server cache