УЕФА Лига на шампиони 2012/13

УЕФА Лига на шампиони 2012/13 — 58. издание најсилниот Европски клупски фудбалски турнир, и 20. сезона во овој формат.

2012–13 Лига на шампиони
Финалето се одиграло на стадионот Вембли
Податоци за купот
Датуми18 септември 2012 – 25 мај 2012 (турнир)
3 јули – 29 август 2011 (квалификации)
Екипи32 (групна фаза)
76 (вкупно) (од 52 асоцијации) (from 52 associations)
Финале
ШампиониБаерн Минхен
(5. титула)
Вице-шампионБорусија Дортмунд
Статистики за купот
Одиграни натпревари126
Постигнати голови368 (2.92 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Кристијано Роналдо (12 гола)

Финалето се одиграло на стадионот Вембли во Лондон, Англија. ФИФА се определила за Лондон како признание за 150 годишнината на Фудбалскиот сојуз на Англија, најстариот фудбалски сојуз во светот. Ова е седми пат финалето да се игра на стадионот Вембли (стариот и новиот).[1][2] Титулата ќе ја бранеше Челзи, но заврши неславно откако испадна уште во групната фаза, завршувајќи на третото место зад Јувентус и Шахтиор Донецк.

Распределба на тимови по асоцијација уреди

Вкупно 76 тима ќе се натпреваруваат во 2012-13 Лигата на шампиони, од 52 УЕФА асоцијации (без Лихтенштајн кој нема домашно лигашко првенство). Распределбата на места на државите е одредена според УЕФА лига коефициентите од 2011, во кој се земаат во обзир перформансите во Европските натпреварувања од 2006-07 до 2010-11.[3]

Подолу е квалификационата шема за 2012-13 УЕФА Лига на шампиони:[4]

 • Асоцијациите 1–3 имаат по четири тима во игра
 • Асоцијациите 4–6 имаат по три тима во игра
 • Асоцијациите 7–15 имаат по два тима во игра
 • Асоцијациите 16–53 имаат по еден тима во игра (освен Лихтенштајн)

Челзи, победникот на Лига на шампиони 2011/12, завршил на шестото место во Премиер Лигата, но според ограничувањето дека ниту една асоцијација не може да има повеќе од четири тимови кои играат во Лигата на шампионите, Челзи својот влез во овогодинешното натпреварување го заработил на грб на Тотенхем Хотспар, четврто-пласираниот тим во Премиер Лигата (кој ќе игра во УЕФА Европа Лигата).

Рангирање на асоцијациите уреди

Место Асоцијација Коеф Тимови
1   Англија 85.785 4
2   Шпанија 82.329
3   Германија 69.436
4   Италија 60.552 3
5   Франција 53.678
6   Португалија 51.596
7   Русија 44.707 2
8   Украина 43.883
9   Холандија 40.129
10   Турција 35.050
11   Грција 34.166
12   Данска 30.550
13   Белгија 27.000
14   Романија 25.824
15   Шкотска 25.141
16   Швајцарија 24.900 1
17   Израел 22.000
18   Чешка 20.850
Место Асоцијација Коеф Тимови
19   Австрија 20.700 1
20   Кипар 18.124
21   Бугарија 17.875
22   Хрватска 16.124
23   Белорусија 16.083
24   Полска 15.916
25   Словачка 14.499
26   Норвешка 14.375
27   Србија 14.250
28   Шведска 14.125
29   Босна и Херцеговина 9.124
30   Финска 8.966
31   Ирска 8.708
32   Унгарија 8.500
33   Молдавија 7.749
34   Литванија 7.708
35   Летонија 7.415
36   Грузија 6.957
Место Асоцијација Коеф Teams
37   Азербејџан 6.165 1
38   Словенија 6.124
39   Македонија 5.207
40   Исланд 4.957
41   Казахстан 4.374
42   Лихтенштајн 4.000 0
43   Црна Гора 3.875 1
44   Албанија 3.874
45   Естонија 3.791
46   Велс 2.790
47   Ерменија 2.583
48   Малта 2.416
49   Северна Ирска 2.249
50   Фарски Острови 1.416
51   Луксембург 1.374
52   Андора 1.000
53   Сан Марино 0.916

Распоред уреди

Тимови влезени во оваа рунда Тимови од претходните рунди
Прва квалификациона рунда
(6 тима)
 • 6 шампиони од асоцијациите 48–53
Втора квалификациона рунда
(34 тима)
 • 31 шампион од асоцијациите 16–47 (освен Лихтенштајн)
 • 3 победници од првата квалификациона рунда
Трета квалификациона рунда Шампиони
(20 тима)
 • 3 шампиони од асоцијациите 13–15
 • 17 победници од втората квалификациона рунда
Нешампиони
(8 тима)
 • 8 второпласирани од асоцијациите 8–15
Плеј-оф рунда Шампиони
(10 тима)
 • 10 победници од третата квалификациона рунда за шампиони
Нешампиони
(10 тима)
 • 1 второпласиран од асоцијација 7
 • 3 третопласирани од асоцијациите 4–6
 • 2 четвртопласирани од асоцијациите 1–3
  (минус местото испразнето од Тотенхем Хотспар)
 • 4 победници од третата квалификациона рунда за нешампиони
Групна фаза
(32 тима)
 • Бранителот на титулата
 • 12 шампиони од асоцијациите 1–12
 • 6 второпласирани од асоцијациите 1–6
 • 3 третопласирани од асоцијациите 1–3
 • 5 победници од плеј-оф рунда за шампиони
 • 5 победници од плеј-оф рунда за нешампиони
Нокаут фаза
(16 тима)
 • 8 победници во фазата по групи
 • 8 второпласирани во фазата по групи

Тимови уреди

Лигашката позиција од минатата сезона е покажана во загради, освен за Челзи кој е квалификуван како бранител на титулата.[5]

Групна фаза
  Челзи (БТ)   Валенсија (3ет)   Монпелје (1рв)   Шахтјор Донецк (1рв)
  Манчестер Сити (1рв)   Борусија Дортмунд (1рв)   Париз Сен Жермен (2ор)   Ајакс (1рв)
  Манчестер Јунајтед (2ор)   Баерн Минхен (2ор)   Порто (1рв)   Галатасарај (1рв)
  Арсенал (3ет)   Шалке 04 (3ет)   Бенфика (2ро)   Олимпијакос (1рв)
  Реал Мадрис (1рв)   Јувентус (1рв)   Зенит Санкт Петербург (1рв)   Нордсјиланд (1рв)
  Барселона (2ор)   Милан (2ор)
Плеј-оф рунда
Шампиони Нешампиони
  Малага (4рт)   Удинезе (3ет)   Брага (3ет)
  Борусија Менхенгладбах (4рт)   Лил (3ет)   Спартак Москва (2ор)
Трета квалификациона рунда
Шампиони Нешампиони
  Андерлехт (1рв)   Динамо Киев (2ор)   Панатинаикос (2ор)   Васлуи (2ор)
  Клуж (1рв)   Фејнорд (2ор)   Копенхаген (2ор)   Мадервел (3ет)Белешка ШКО
  Селтик (1рв)   Фенербахче (2ор)   Клуб Брухе (2ор)
Втора квалификациона рунда
  Базел (1рв)   Сласк Вроцлав (1рв)   Дебрецин (1рв)   Рејкјавик (1рв)
  Ирони Киријат Шмона (1рв)   Жилина (1рв)   Шериф Тираспол (1рв)   Шахтјор Караганди (1рв)
  Слован Либерец (1рв)   Молде (1рв)   Екранас (1рв)   Будуќност Подгорица (1рв)
  Ред Бул Салцбург (1рв)   Партизан (1рв)   Вентспилс (1рв)   Скендербег Корча (1рв)
  АЕЛ Лимасол (1рв)   Хелсинборг (1рв)   Зестафони (1рв)   Флора Талин (1рв)
  Лудогорец Разград (1рв)   Железничар (1рв)   Нефчи Баку (1рв)   Њу Сејнтс (1рв)
  Динамо Загреб (1рв)   Хелсинки (1рв)   Марибор (1рв)   Улисес (1рв)
  БАТЕ Борисов (1рв)   Шамрок Роверс (1рв)   Вардар (1рв)
Прва квалификациона рунда
  Валета (1рв)   Б36 Торшхавн (1рв)   Луситанос (1рв)   Тре Пене (1рв)
  Линфилд (1рв)   Ф91 Дуделанж (1рв)
Белешки
 • Шкотска (ШКО): Иако Мадервел завршил на 3-то место во Шкотската Премиер Лига[6] сепак ќе игра во третата квалификациона рунда, на местото на Глазгов Ренџерс, кој банкнотирал.

Календар на натпреварување уреди

Сите жрепки се одржааа во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија, освен ако не е поинаку наведено.[7]

Фаза Рунда Датум на ждреб Прв натпревар Втор натпревар
Квалификации Прва квалификациона рунда 25 јуни 2012 3–4 јули 2012 10–11 јули 2012
Втора квалификациона рунда 17–18 јули 2012 24–25 јули 2012
Трета квалификациона рунда 20 јули 2012 31 јули – 1 август 2012 7–8 август 2012
Плеј-оф Плеј-оф рунда 10 август 2012 21–22 август 2012 28–29 август 2012
Групна фаза 1 коло 30 август 2012
(Монако)
18–19 септември 2012
2 коло 2–3 октомври 2012
3 коло 23–24 октомври 2012
4 коло 6–7 ноември 2012
5 коло 20–21 ноември 2012
6 коло 4–5 декември 2012
Нокаут фаза Осмина-финале 14 декември 2012 12–13 и 19–20 февруари 2013 5–6 и 12–13 март 2013
Четврт-финале 15 март 2013 2–3 април 2013 9–10 април 2013
Полуфинале 23–24 април 2013 30 април – 1 мај 2013
Финале 25 мај 2013 на Вембли, Лондон

Квалификации уреди

Прва квалификација рунда уреди

Жрепката за првата и втората квалификациона рунда била одржана на 25 јуни 2012.[8] Првите натпревари беа одиграни на 3 јули, а вторите натпревари на 10 јули 2012.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ф91 Дуделанж   11:0   Тре Пене 7:0 4:0
Валета   9:0   Луситанос 8:0 1:0
Линфилд   0:0 (4:3 пен.)   Б36 Торшхавн 0:0 0:0 прод.

Втора квалификациона рунда уреди

Првите натпревари беа одиграни на 17 и 18 јули, а вторите натпревари на 24 и 25 јули 2012.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Скендербег Корча   0:3   Дебрецин 1:0 0:3
Марибор   6:2   Железничар 4:1 2:1
Жилина   1:2   Ирони Киријат Шмона 1:0 0:2
БАТЕ Борисов   3:2   Вардар 3:2 0:0
АЕЛ Лимасол   3:0   Линфилд 3:0 0:0
Шамрок Rоверс   1:2   Екранас 0:0 1:2
Флора Талин   0:5   Базел 0:2 0:3
Њу Сејнтс   0:3   Хелсинборг 0:0 0:3
Хелсинки   9:1   Рејкјавик 7:0 2:1
Молде   4:1   Вентспилс 3:0 1:1
Ф91 Дуделанж   4:4   Ред Бул Салцбург 1:0 3:4
Слован Либерец   2:1   Шахтјор Караганди 1:0 1:1 (п.п)
Лудогорец Разград   3:4   Динамо Загреб 1:1 2:3
Нефчи Баку   5:2   Зестафони 3:0 2:2
Улисес   0:2   Шериф Тираспол 0:1 0:1
Валета   2:7   Партизан 1:4 1:3
Будуќност Подгорица   1:2   Сласк Вроцлав 0:2 1:0

Трета квалификациона рунда уреди

Третата квалификациона рунда е поделена во два одвоени делови: еден за шампионите и еден за нешампионите. Поразените екипи во двата делови се приклучуваат во плеј-оф рундата од УЕФА Европа Лигата.

Жрепката за третата квалификациона рунда била одржана на 20 јули 2012.[9] Првите натпревари беа одиграни на 31 јули и на 1 август, а вторите натпревари на 7 и 8 август 2012.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Шампиони
Марибор   5:1   Ф91 Дуделанж 4:1 1:0
БАТЕ Борисов   3:1   Дебрецин 1:1 2:0
Клуж   3:1   Слован Либерец 1:0 2:1
Андерлехт   11:0   Екранас 5:0 6:0
Сласк Вроцлав   1:6   Хелсинборг 0:3 1:3
Шериф Тираспол   0:5   Динамо Загреб 0:1 0:4
Селтик   4:1   Хелсинки 2:1 2:0
Молде   1:2   Базел 0:1 1:1
Ирони Киријат Шмона   6:2   Нефчи Баку 4:0 2:2
АЕЛ Лимасол   2:0   Партизан 1:0 1:0
Нешампиони
Фенербахче   5:2   Васлуи 1:1 4:1
Мадервел   0:5   Панатинаикос 0:2 0:3
Копенхаген   3:2   Клуб Брухе 0:0 3:2
Динамо Киев   3:1   ФК Фејнорд 2:1 1:0

Плеј-оф рунда уреди

Плеј-оф рундата е поделена во два одвоени делови: еден за шампионите и еден за нешампионите. Поразените екипи во двата делови се приклучуваат во групната фаза од УЕФА Европа Лигата.

Жрепката за плеј-оф рундата била одржана на 10 август 2012.[10] Првите натпревари беа одиграни на 21 и 22 август, а вторите натпревари на 28 и 29 август 2012.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Прваци
Базел   1:3   Клуж 1:2 0:1
Хелсинборг   0:4   Селтик 0:2 0:2
БАТЕ Борисов   3:1   Ирони Киријат Шмона 2:0 1:1
АЕЛ Лимасол   2:3   Андерлехт 2:1 0:2
Динамо Загреб   3:1   Марибор 2:1 1:0
Остали
Брага   2:2 (5:4 пен.)   Удинезе 1:1 1:1 (п.п)
Спартак Москва   3:2   Фенербахче 2:1 1:1
Малага   2:0   Панатинаикос 2:0 0:0
Борусија Менхенгладбах   3:4   Динамо Киев 1:3 2:1
Копенхаген   1:21   Лил 1:0 0:2 (п.п)
Notes
 • Белешка 1: Редоследот на натпреварите бил променет по извлекувањето на жрепката.

Групна фаза уреди

Жрепката за групната фаза била одржана во Монако на 30 август 2012.[11] 32 тима биле распределени во четири шешири засновани на коефициентот на клубовите од 2012. Бранителот на титулата, Челзи бил автоматски сместен во првиот шешир. Тимовите биле сместени во осум групи од по четири тима.

Вкупно 17 национални асоцијации се застапени во групната фаза. Монпелје, Нордсјиланд и Малага ќе дебитираат во групната фаза.[12]

Легенда:
Победниците на групите и второпласираните тимови продолжуваат во нокаут фазата
Третопласираните тимови продолжуваат во нокаут фазата од УЕФА Европа лигата

Група A уреди

Тим Оди П Н П ДГ ПГ ГР Бод
  Париз Сент-Жермен 1 1 0 0 4 1 +3 3
  Порто 1 1 0 0 2 0 +2 3
  Динамо Киев 1 0 0 1 0 2 −2 0
  Динамо Загреб 1 0 0 1 1 4 −3 0
  ДЗ ДК ПСЖ ПОР
Динамо Загреб 4 дек 24 окт 0–2
Динамо Киев 3 окт 21 ное 6 ное
Париз Сент-Жермен 6 ное 4–1 4 дек
Порто 21 ное 24 окт 3 окт

Група B уреди

Тим Оди П Н П ДГ ПГ ГР Бод
  Арсенал 1 1 0 0 2 1 +1 3
  Шалке 04 1 1 0 0 2 1 +1 3
  Олимпијакос 1 0 0 1 1 2 −1 0
  Монпелје 1 0 0 1 1 2 −1 0
  АРС МПЉ ОЛИ ШАЛ
Арсенал 21 ное 3 окт 24 окт
Монпелје 1–2 24 окт 4 дек
Олимпијакос 4 дек 6 ное 1–2
Шалке 04 6 ное 3 окт 21 ное

Група C уреди

Тим Оди П Н П ДГ ПГ ГР Бод
  Малага 1 1 0 0 3 0 +3 3
  Милан 1 0 1 0 0 0 0 1
  Андерлехт 1 0 1 0 0 0 0 1
  Зенит Ст. Петерсбург 1 0 0 1 0 3 −3 0
  АНД МАЛ МИЛ ЗЕН
Андерлехт 3 окт 21 ное 6 ное
Малага 4 дек 24 окт 3–0
Милан 0–0 6 ное 4 дек
Зенит Ст. Петерсбург 24 окт 21 ное 3 окт

Група D уреди

Тим Оди П Н П ДГ ПГ ГР Бод
  Реал Мадрид 1 1 0 0 3 2 +1 3
  Борусија Дортмунд 1 1 0 0 1 0 +1 3
  Манчестер Сити 1 0 0 1 2 3 −1 0
  Ајакс 1 0 0 1 0 1 −1 0
  АЈА БОР МСИ РМ
Ајакс 21 ное 24 окт 3 окт
Борусија Дортмунд 1–0 4 дек 24 окт
Манчестер Сити 6 ное 3 окт 21 ное
Реал Мадрид 4 дек 6 ное 3–2

Група E уреди

Тим Оди П Н П ДГ ПГ ГР Бод
  Јувентус 6 3 3 0 12 4 +8 12
  Шахтар Донецк 6 3 1 2 12 8 +4 10
  Челзи 6 3 1 2 16 10 +6 10
  Нордсјеланд 6 0 1 5 4 22 −18 1
  ЧЕЛ ЈУВ НОР ШД
Челзи 2–2 5 дек 7 ное
Јувентус 3-0 4-0 1-1
Нордсјеланд 2 окт 1-1 20 ное
Шахтар Донецк 23 окт 0-1 2–0

Група F уреди

Тим Оди П Н П ДГ ПГ ГР Бод
  Бате Борисов 1 1 0 0 3 1 +2 3
  Баерн Минхен 1 1 0 0 2 1 +1 3
  Валенсија 1 0 0 1 1 2 −1 0
  Лил 1 0 0 1 1 3 −2 0
  БТЕ БМ ЛИЛ ВАЛ
Бате Борисов 2 окт 20 ное 23 окт
Баерн Минхен 5 дек 7 ное 2–1
Лил 1–3 23 окт 5 дек
Валенсија 7 ное 20 ное 2 окт

Група G уреди

Тим Оди П Н П ДГ ПГ ГР Бод
  Барселона 1 1 0 0 3 2 +1 3
  Бенфика 1 0 1 0 0 0 0 1
  Селтик 1 0 1 0 0 0 0 1
  Спартак Москва 1 0 0 1 2 3 −1 0
  БАР БЕН СЕЛ СМ
Барселона 5 дек 23 окт 3–2
Бенфика 2 окт 20 ное 7 ное
Селтик 7 ное 0–0 5 дек
Спартак Москва 20 ное 23 окт 2 окт

Група H уреди

Тим Оди П Н П ДГ ПГ ГР Бод
  ФК Клуж 1 1 0 0 2 0 +2 3
  Манчестер Јунајтед 1 1 0 0 1 0 +1 3
  Галатасарај 1 0 0 1 0 1 −1 0
  Брага 1 0 0 1 0 2 −2 0
  БРА ФКЛ ГАЛ МУ
Брага 0–2 5 дек 7 ное
ФК Клуж 20 ное 7 ное 2 окт
Галатасарај 2 окт 23 окт 20 ное
Манчестер Јунајтед 23 окт 5 дек 1–0

Нокаут фаза уреди

Во нокаут фазата, тимовите играат помеѓу себе во два натпревари (дома и гости), освен финалето кое се игра во еден натпревар. Жрепката за осмина-финалето ќе биде одржана на 14 декември 2012. Жрепката за четврт-финалето, полуфиналето и финалето ќе биде одржана на 15 март 2013.

Во жрепката за осминафиналето, осумте победници во групите се носители, и осмуте второпласирани се неносители. Тимот-носител ќе игра против тимот-неносител, така што носителот го игра вториот натпревар на домашен терен. Тимовите од иста група или иста асоцијација неможат да играат помеѓу себе. Во жрепката за четврт-финалето и понатаму, нема носители, и тимовите од иста група и асоцијација можат да играат меѓу себе.

Осмина-финале уреди

Жрепката за осминафиналните натпрвари се одржа на 20 декeмври 2012.[13] Првите натпревари беа одиграни на 12, 13, 19 и 20 февруари, а вторите натпревари на 5, 6, 12 и 13 март 2013.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Галатасарај   4–3   Шалке 04 1–1 3–2
Селтик   0–5   Јувентус 0–3 0–2
Арсенал   3–3 (a)   Баерн Минхен 1–3 2–0
Шахтар Донецк   2–5   Борусија Дортмунд 2–2 0–3
Милан   2–4   Барселона 2–0 0–4
Реал Мадрид   3–2   Манчестер Јунајтед 1–1 2–1
Валенсија   2–3   Париз Сент-Жермен 1–2 1–1
Порто   1–2   Малага 1–0 0–2

Четврт-финале уреди

Првите натпревари ќе бидат одиграни на 2 и 3 април,а вторите натпревари на 9 и 10 април 2013.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Малага   2–3   Борусија Дортмунд 0–0 2–3
Реал Мадрид   5–3   Галатасарај 3–0 2–3
Париз Сент-Жермен   3–3 (гг)   Барселона 2–2 1–1
Баерн Минхен   4–0   Јувентус 2–0 2–0

Полуфинале уреди

Првите натпревари ќе бидат одиграни на 23 и 24 април, а вторите натпревари на 30 април и 1 мај 2013.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Баерн Минхен   7-0   Барселона 4-0 3-0
Борусија Дортмунд   4-3   Реал Мадрид 4-1 0-2

Финале уреди

Финалето било одиграно на 25 мај 2013 на Стадионот Вембли во Лондон, Англија.

25 мај 2013
19:45 BST
Борусија Дортмунд   1–2   Баерн Минхен Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 86,298
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Гундоган   68' (пен..) Извештај Манџукиќ   60'
Робен   89'

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Wembley chosen to host 2013 Champions League final“. BBC. 16 June 2011.
 2. „Wembley Stadium to host 2013 Uefa Champions League final as FA celebrates 150th anniversary“. Daily Telegraph. 16 June 2011. Архивирано од изворникот 2011-07-12. Посетено на 16 June 2011.
 3. „UEFA Country Ranking 2011“. Bert Kassies.
 4. „Regulations of the UEFA Champions League 2012/13“ (PDF). Nyon: UEFA. 2012. Посетено на 1 June 2012.
 5. „Qualification for European Cup Football 2012/2013“. Bert Kassies. Архивирано од изворникот на 2012-07-10. Посетено на 2014-07-16.
 6. „Rangers liquidated as CVA formally rejected“. The Scotsman.
 7. „New Champions League season“. UEFA. 22 June 2012.
 8. „Champions League draws made in Nyon“. UEFA.com. 25 June 2012.
 9. „Dynamo drawn against Feyenoord“. UEFA.com. 20 јули 2012.
 10. „Mönchengladbach and Málaga learn fate“. UEFA.com. 10 August 2012.
 11. „Holders Челзи handed Јувентис challenge“. UEFA.com. 30 August 2012.
 12. „Champions League lineup and seedings set“. UEFA.com. 29 August 2012.
 13. „Barcelona draw Milan, Ronaldo to face United“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 December 2012. Посетено на 13 March 2013.

Надворешни врски уреди