ФА Куп 2015-2016 било 135-тото издание на ФА Купот, најважниот куп во англискиот фудбал и најстарото елиминационо натпреварување во светот. Турнирот е спонзориран од Емирејтс. Бранител на титулата од претходната сезона бил Арсенал.

ФА Куп 2015-2016
2015-16 Emirates FA Cup
Натпреварување ФА Куп
Спорт Фудбал
Издание 135-то
Организатор ФА
Период од: 15 август 2015
до: 21 мај 2016
Држава  Англија
 Гернзи
 Велс
Учесници 736
Резултати
Шампион Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
(12. титула)
Финалист Кристал Палас Кристал Палас
Статистика
Најдобар стрелец Чешка Матеј Видра (6)
Одиграни натпревари 149
Постигнати голови 412 (2,77 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
2014–15 2016–17

Победникот се квалификува за фазата по групи во Лигата на Европа 2016-2017.

Полуфиналните натпревари и финалето се играат на Вембли.

Победник била екипата на Манчестер Јунајтед, која по продолженија го победила Кристал Палас со 2-1.

Календар Уреди

[1]

Рунда Дата Натпревари Екипи Екипи кој се прикл. Првенства
кој се прикл.
Екстра преелиминарно коло 15 август 2015 184 736 → 552 368 семипро екипи
Преелиминарно коло 29 август 2015 160 552 → 392 136 N&S&I Дивизија Еден
Прво коло квалификации 12 септември 2015 116 392 → 276 72 N&S&I
Второ коло квалификации 26 септември 2015 80 276 → 196 44 Конференција Север и Конференција Југ
Трето коло квалификации 10 октомври 2015 40 196 → 156
Четврто коло квалификации 24 октомври 2015 32 156 → 124 24 Фудбалска Конференција
Прво коло 7 ноември 2015 40 124 → 84 48 Лига 1
Лига 2
Второ коло 5 декември 2015 20 84 → 64
Трето коло 9 јануари 2016 32 64 → 32 44 Премиер лига
Чемпионшип лига
Четврто коло 30 јануари 2016 16 32 → 16
Петто коло 20 февруари 2016 8 16 → 8
Четвртфинале 12 март 2016 4 8 → 4
Полуфинале 23 и 24 април 2016 2 4 → 2
Финале 21 мај 2016 1 2 → 1

Натпревари Уреди

Трето коло Уреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
8 јануари 2016
Ексетер Сити   2 - 2   Ливерпул
9 јануари 2016
Арсенал   3 - 1   Сандерленд
Бирмингем Сити   1 - 2   Борнмут
Брентфорд   0 - 1   Волсол
Бери   0 - 0   Брадфорд Сити
Колчестер Јунајтед   2 - 1   Чарлтон
Дарлингтон Роверс   1 - 2   Стоук Сити
Истли   1 - 1   Болтон
Евертон   2 - 0   Даг енд Ред
Хартлепул Јунајтед   1 - 2   Дарби Каунти
Хадерсфилд   2 - 2   Рединг
Хал Сити   1 - 0   Брајтон енд Хоув Албион
Ипсвич Таун   2 - 2   Портсмут
Лидс Јунајтед   2 - 0   Ротерам Јунајтед
Манчестер Јунајтед   1 - 0   Шефилд Јунајтед
Мидлсбро   1 - 2   Барнли
Њупорт Каунти   одложена   Блекбурн Роверс
Нортемптон Таун   2 - 2   МК Донс
Норич Сити   0 - 3   Манчестер Сити
Нотингем Форест   1 - 0   КПР
Питерборо Јунајтед   2 - 0   Престон
Шефилд Венздеј   2 - 1   Фулам
Саутхемптон   1 - 2   Кристал Палас
Вотфорд   1 - 0   Њукасл Јунајтед
Вест Бромвич Албион   2 - 2   Бристол Сити
Вест Хем Јунајтед   1 - 0   Вулверхемптон
Викомб Вондерерс   1 - 1   Астон Вила
10 јануари 2016
Кардиф Сити   0 - 1   Шрусбери
Карлајл Јунајтед   2 - 2   Јовил Таун
Челси   2 - 0   Сканторп Јунајтед
Оксфорд Јунајтед   3 - 2   Свонзи Сити
Тотенхем Хотспар   2 - 2   Лестер Сити
18 јануари 2016
Њупорт Каунти   1 - 2   Блекбурн Роверс

Преигрување Уреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
19 јануари 2016
Астон Вила   2 - 0   Викомб Вондерерс
Болтон Вондерерс   3 - 2   Истли
Брадфорд Сити   0 - 0 (2-4 пен)   Бери
Бристол Сити   0 - 1   Вест Бромвич Албион
МК Донс   3 - 0   Нортхемптон Таун
Портсмут   2 - 1   Ипсвич Таун
Рединг   5 - 2   Хадерсфилд Таун
Јовил Таун   1 - 1 (4-5 пен)   Карлајл Јунајтед
20 јануари 2016
Лестер Сити   0 - 2   Тотенхем
Ливерпул   3 - 0   Ексетер Сити

Четврто коло Уреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
29 јануари 2016
Дерби Каунти   1 - 3   Манчестер Јунајтед
30 јануари 2016
Арсенал   2 - 1   Барнли
Астон Вила   0 - 4   Манчестер Сити
Болтон Вондерерс   1 - 2   Лидс Јунајтед
Бери   1 - 3   Хал Сити
Колчестер Јунајтед   1 - 4   Тотенхем
Кристал Палас   1 - 0   Стоук Сити
Ливерпул   0 - 0   Вест Хем Јунајтед
Нотингем Форест   0 - 1   Вотфорд
Оксфорд Јунајтед   0 - 3   Блекбурн Роверс
Портсмут   1 - 2   Борнмут
Рединг   4 - 0   Волсол
Шрузбери Таун   3 - 2   Шефилд Венздеј
Вест Бромвич Албион   2 - 2   Питерборо Јунајтед
31 јануари 2016
Карлајл Јунајтед   0 - 3   Евертон
МК Донс   1 - 5   Челси

Преигрување Уреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
9 февруари 2016
Вест Хем Јунајтед   2 - 1 (прод.)   Ливерпул
10 февруари 2016
Питерборо Јунајтед   1 - 1 (3-4 пен)   Вест Бромвич Албион

Петто коло Уреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
20 февруари 2016
Арсенал   0 - 0   Хал Сити
Борнмут   0 - 2   Евертон
Рединг   3 - 1   Вест Бромвич Албион
Вотфорд   1 - 0   Лидс Јунајтед
21 февруари 2016
Блекбурн Роверс   1 - 5   Вест Хем Јунајтед
Челси   5 - 1   Манчестер Сити
Тотенхем Хотспар   0 - 1   Кристал Палас
22 февруари 2016
Шрузбери Таун   0 - 3   Манчестер Јунајтед

Преигрување Уреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
8 март 2016
Хал Сити   0 - 4   Арсенал

Четвртфинале Уреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
11 март 2016
Рединг   0 - 2   Кристал Палас
12 март 2016
Евертон   2 - 0   Челси
13 март 2016
Арсенал   1 - 2   Вотфорд
Манчестер Јунајтед   1 - 1   Вест Хем Јунајтед

Преигрување Уреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
13 април 2016
Вест Хем Јунајтед   1 - 2   Манчестер Јунајтед

Полуфинале Уреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
23 април 2016
Евертон   1 - 2   Манчестер Јунајтед
24 април 2016
Кристал Палас   2 - 1   Вотфорд

Финале Уреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
21 мај 2016
Кристал Палас   1 - 2 (прод.)   Манчестер Јунајтед

Детали Уреди

21 мај 2016
18:30
  Кристал Палас 1–2   Манчестер Јунајтед Вембли, Лондон
Гледачи: 88,619
Судија: Марк Клатенбург
Панчон   78' Извештај Мата   81'
Лингард   110'

Список на стрелци Уреди

Гол Играч Клуб
6   Матеј Видра   Рединг
4   Макаулеј Боне   Колчестер Јунајтед
4   Келечи Ихеаначо   Манчестер Сити
4   Бен Маршал   Блекбурн Роверс
4   Конор Вашингтон   Питерборо Јунајтед

Екипа победник Уреди

 


Манчестер Јунајтед
12. титула

Наводи Уреди

  1. „FA Cup Round Dates“.

Надворешни врски Уреди