Единбург (англ. Edinburgh, шкотски гелски: Dùn Èideann, шкотски: Embra/E'nburrie) е главниот град на Шкотска и вториот најголем град во Шкотска после Глазгов. Тоа е една од 32 шкотски владини советнички места.

Единбург
шкотски гелски: Dùn Èideann
шкотски: Edinburgh/Embra/Enburrie
Област & град
Знаме на ЕдинбургГрб на Единбург
Прекар(и): "Auld Reekie", "Атина на северот"
Гесло: "Nisi Dominus Frustra" "Except the Lord in vain"
Единбург is located in Шкотска
Единбург
Единбург
Местоположба во Шкотска
Координати: 55°56′58″N 3°9′37″W / 55.94944° СГШ; 3.16028° ЗГД / 55.94944; -3.16028
Суверена државаОбединето Кралство
Составна земјаШкотска
Admin HQТрговски цетар во Единбург
основан7 век
Burgh Charter1125
градски статус1889
Управа
 • ВидАдминистративна поделба
 •  Политика
 • Лорд ПровостЏорџ Груб
 • Членови
 • Членови:
Површина
 • Област & град30,000 км2 (100,00 ми2)
Население (2011)
 • Област & град471,650
 • Градскo1,164,611
 • Градска1,821/км2 (4.716/ми2)
Час. појасГринвиско средно време (UTC+0)
 • Лето (ЛСВ)Британско летно време (UTC+1)
PostcodeEH
Повик. бр.0131
ISO 3166-2GB-EDH
ONS code00QP
OS grid referenceNT275735
NUTS 3UKM25
Мреж. местоwww.edinburgh.gov.uk (Official Council site)
www.edinburgh-inspiringcapital.com (Visitor-facing site)

Градот е сместен на југоисток од Шкотска и е на брегот на Северно Море. Градот е богат со џорџиска архитектура и со средновековна архитектура и е сметан за еден од најживописните градови во Европа.

Единбург има население од 457.420 жители.[1]

Историја

уреди

Географија

уреди

Сместен е на јужниот брег на Фортскиот Ферт. Единбург е една од поголемите светски туристички одредишта со 13 милиони посетители годишно. Единбург е голем железнички јазол, има аеродром на 11 километри. Популацијата изнесува 457,420 жители според од пописот во 2004 година.

Демографија

уреди

Култура

уреди

Спорт

уреди

Во Единбург има 2 познати фудбалски тимови. Тие се Хиберниан и Харт оф Мидлтонијан, попознат како Хартс. Двата тима се долгогодишни учесници во Шкотската Премиер лига.

Стопанство

уреди

Влада

уреди

Сообраќај

уреди

Образование

уреди

Религија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-01-25. Посетено на 2010-04-12.