ФК Волфсбург

(Пренасочено од ВФЛ Волфсбург)

ФФЛ Волфсбург, или со попознат како ФК Волфсбург е германски фудбалски клуб од градот Волфсбург, во Долна Саксонија. Моментално се натпреварува во највисоката по ранг лига во Германија, Бундеслигата. Клубот е во почетокот основан од страна на работниците во фабриката на Волксваген од Волфсбург, а денес е под 100% сопственост на Волксваген АГ.

Волфсбург
crest
Целосно имеVerein für Leibesübungen Wolfsburg
ПрекарВолци
Основансептември 12, 1945; пред 78 години (1945-09-12)
ЛокацијаВолфсбург, Долна Саксонија, Германија
СтадионВолксваген Арена
Капацитет30,000
СопственикВолксваген АГ
ПретседателФранциско Хавиер Гарсија Санц
ТренерГерманија Бруно Лабадија
ЛигаБундеслига Бундеслига
2021–2022Бундеслига, 12-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Својот прв и единствен наслов во Бундеслигата, клубот го освоил во сезоната 2008-2009.

Надворешни врски

уреди