ФК Бирмингем Сити

ФК Бирмингем Сити е фудбалски клуб од Бирмингем, грофовијата Западен Мидлендс, Англија. Од 2011 година, се натпреварува во Чемпионшип, второ ниво на англискиот фудбал.

Бирмингем Сити
Целосно имеФудбал клуб Бирмингем Сити
ДржаваАнглија Англија
ПрекарBlues
Основан1875; пред 149 години (1875)
како Смол Хит Алијанс
ЛокацијаБирмингем, Англија
Бои          сина и бела
СтадионСент Ендрјус
Капацитет29,409
СопственикTrillion Trophy Asia
МенаџерАнглија Ли Бојер
ЛигаЧемпионшип Чемпионшип
2019–20Чемпионшип лига, 20-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Клубот бил формиран во 1875 година како Смол Хит Алијанс, па бил преименуван во Смол Хит во 1888 година, и потоа во Бирмингем во 1905 година, пред да го добие денешното име Бирмингем Сити во 1943 година.[1] Како Смол Хит, тие најпрво се натпреварувале во Фудбал алијанс пред да се приклучат на Фудбалската лига во 1892 година, како едни од основачите на Втората дивизија и нејзини први шампиони. Најголемите успеси во историјата на клубот се освојувањето на Лига купот во 1963 и 2011 година, а покрај тоа двапати биле финалисти во ФА купот во 1931 и 1956 година.

Од 1906 година, својте домашни натпревари Бирмингем Сити ги игра на стадионот Сент Ендрјус. Клубот има долгогодишно соперништво со блиските соседи Астон Вила (кои се исто така од Бирмингем), со кои го играат Дербито на Бирмингем познато уште и како Дерби на вториот град. Прекарот на клубот е Блуз (англиски Blues), и доаѓа од бојата на нивниот дресови.

Играчи уреди

Моментален состав уреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Андрес Прието
2   ОД Максим Колен
3   ОД Кристијан Педерсен
4   ОД Марк Робертс
5   ОД Џорџ Френд
6   ОД Јан Валери
8   СР Адам Клејтон
9   НП Скот Хоган
10   СР Лукаш Јуткиевич
11   НП Џереми Бела
12   ГМ Харли Дин  
14   НП Џонатан Леко
15   ОД Џејк Кларк-Салтер
16   НП Сем Косгроув
17   СР Иван Санчес
18   СР Рајли МекГри
Бр. Позиција Играч
19   ОД Микел Сан Хосе
20   СР Гари Гарднер
23   СР Јон Торал
24   СР Раким Харпер
25   ОД Џош Дакрес-Когли
27   ГМ Конал Труман
30   ГМ Нил Етриџ
34   СР Иван Шуњиќ
35   СР Ален Халиловиќ
38   ГМ Зак Џикок
40   НП Ејдан Џорџ
42   ОД Стив Седон
43   ОД Герладо Бајрами
44   СР Каолан Бојд-Мунс
45   ОД Рајан Брк
50   ОД Нико Гордон

Менаџери уреди

 
Ли Бојер, моментален менаџер и некогашен играч на клубот.
 
Менаџери на Бирмингем Сити

Титули уреди

 
Ризницата со трофеи на Бирмингем Сити.
1892–1893, 1920–1921, 1947–1948, 1954–1955
1994–1995
1962–1963, 2010–2011
Финалист 1930–1931, 1955–1956

Наводи уреди

  1. Matthews (2000), стр. 55. "City was added to Birmingham (to make Birmingham City Football Club) in the summer of 1943 (and not 1945 as previously thought). The official Blues home programmes for the 1943–44 season clearly show Birmingham City Football Club on the front cover."

Надворешни врски уреди