Махмуд Ахмадинежад

Махмуд Ахмадинежад (фарси: محمود احمدی نژاد‎ За снимкава [[:Media:|mæhmuːd-e æhmædiː-neʒɒːd]] , роден на 28 октомври 1956) е шестиот и сегашен претседател на Исламската Република Иран од 6 јуни 2005 година. Тој бил повторно избран за таа функција на 12 јуни 2009 со освоени 62,6% од вкупните гласовите. Ахмадинежад се нашол на удар на критики од страна на САД и Израел, додека ја зајакнувал врската со Русија, Венецуела, Сирија и државите на Персискиот Залив.[1][2][3]

Претседател
Махмуд Ахмадинежад
محمود احمدی‌نژاد
Махмуд Ахмадинежад

Претседателот Махмуд Ахмадинежад зборува на 24 септември 2007 на Columbia University


Во служба
На функција од 
3 август 2005
Претходник Мохамад Хатами

Роден 28 октомври 1956 (1956-10-28) (65 г.)
Арадан, Иран
Партија Исламско друштво на инженери дел од коалицијата Алијанса на ирански градители.
Религија Усули твелвер шиит

НаводиУреди