Македонија во 2004 година

Република Македонија во 2004 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007

ВодачиУреди

НастаниУреди

јануариУреди

февруариУреди

 
Почина претседателот Борис Трајковски во авионска несреќа

мартУреди

априлУреди

 
Бранко Црвенковски избран за нов претседател на Македонија

мајУреди

јуниУреди

јулиУреди

 
Основана е ВМРО-НП

августУреди

септемвриУреди

  • 6 септември - Владата на Република Македонија ја усвои Националната стратегија за европска интеграција.

октомвриУреди

ноемвриУреди

декемвриУреди

КултураУреди

МузикаУреди

 
Тоше Проески на Евровизија

Книги и списанијаУреди

Филм и телевизијаУреди

 
Илузија

ОбјектиУреди

 
Меморијален Центар АСНОМ

ОстанатоУреди

СпортУреди

ФудбалУреди

2004-08-18
20:00
Македонија   3 – 0   Ерменија Градски, Скопје
Гледачи: 4,375
Судија: Антон Гуенов (Бугарија)
Пандев   5'
Шаќири   37'
Шумуликовски   90'
(Report)

2004-09-04
20:30
Романија   2 – 1   Македонија Јон Обленчо, Крајова
Гледачи: 14,500
Судија: Конрад Плантц (Австрија)
Панчу   15'
Муту   88'
(Report) Васовски   70'

2004-10-09
20:30
Македонија   2 – 2   Холандија Градски, Скопје
Гледачи: 15,000
Судија: Петер Фројдфелд (Шведска)
Пандев   45'
Стојков   71'
(Report) Боума   42'
Кујт   65'

2004-10-13
15:00
Андора   1 – 0   Македонија Естади Комунал , Ла Валета
Гледачи: 350
Судија: Стефано Подесци (Сан Марино)
Bernaus   60' (Report)

2004-11-17
17:30
Македонија   0 – 2   Чешка Градски, Скопје
Гледачи: 7,000
Судија: Урс Мајер (Швајцарија)
(Report) Локвенц   88'
Колер   90'

* Пријателски натпревари

27 01 2004
9:00
Кина   0 – 0   Македонија Ву Меи Лејк Спортс Центар, Јиву
Гледачи: 24,000
Судија: Лу Ју (Кина)
Report

29 01 2004
10:00
Кина   0 – 0   Македонија Спорт Центар, Сузоу
Гледачи: 17,500
Судија: Жинг Јанг (Кина)
Женг Жи   86' Report

18 02 2004
18:00
Македонија   1 – 0   Босна и Херцеговина Градски, Скопје
Гледачи: 8,000
Судија: Врајкович Момчило (Бугарија)
Пандев Горан   22' Report

31 03 2004
20:00
Македонија   1 – 0   Украина Градски, Скопје
Гледачи: 16,000
Судија: Караџич Милан (Србија и Црна Гора)
Ставревски Горан   25' Report

28 04 2004
17:00
Македонија   1 – 0   Хрватска Градски, Скопје
Гледачи: 16,000
Судија: Арзурман Исмет (Турција)
Report Класниќ Иван   32'

11 06 2004
16:00
Естонија   2 – 4   Македонија А.Ле Ког, Талин
Гледачи: 1,500
Судија: Фердефелд Петер (Шведска)
Вјатчеслав Заховајко   54'
Ингемар Тевер   65'
Report Седловски Гоце   10'
Попов Горан   13'
Пандев Горан   31'
Гроздановски Влатко   71'

КошаркаУреди

Олимписки игриУреди

Македонија учествуваше на Летните олимписки игри 2004 во Атина.

На овие Олимписки игри, Македонија ја претставуваа 10 спортисти (7 во машка и 3 во женска конкуренција), кои настапија во 5 спортови:

КајакарствоУреди

  • Кајакарската репрезентација на Македонија учествува на Европското првенство на диви води.

РодениУреди

ПочинатиУреди