Прва фудбалска лига на Македонија 2003/2004

Првата фудбалска лига на Македонија 2003/2004 - 12. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 8 август 2003, а завршила на 30 мај 2004 година. Победа ја освоила својата прва титула.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2003–04
ПрвациПобеда
Лига на ШампиониПобеда
УЕФА КупСилекс
Слога Југомагнат (преку домашниот куп)
Интертото КупВардар
Најдобар стрелецДраган Димитровски (25)

Унапредување и отпаѓање уреди

Пред почетокот на сезоната 2003/04

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2002/2003

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2002/2003

По крајот на сезоната 2003/04

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2003/04

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2003/04

Екипи уреди

Екипа Град Стадион
Башкими Куманово Градски стадион Куманово
Беласица Герас Цунев Струмица Стадион Младост
Брегалница Делчево Стадион Гоце Делчев
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Маџари Солидарност Скопје Стадион Маџари
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски Стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница

Табела уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Победа (C) 33 22 5 6 78 42 +36 71 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Силекс 33 20 6 7 67 32 +35 66 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
3 Вардар 33 17 9 7 66 39 +27 60 Пласман во Интертото Куп - прво коло
4 Работнички Кометал 33 16 10 7 58 40 +18 58
5 Слога Југомагнат[lower-alpha 1] 33 17 6 10 69 36 +33 57 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
6 Маџари Солидарност 33 14 8 11 44 30 +14 50
7 Цементарница 55 33 11 12 10 48 41 +7 45
8 Башкими 33 14 1 18 43 54 −11 43
9 Напредок 33 12 5 16 51 62 −11 41
10 Беласица Герас Цунев 33 10 6 17 37 55 −18 36
11 Тиквеш (R) 33 5 4 24 25 61 −36 19 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
12 Брегалница[lower-alpha 2] (R) 33 2 4 27 20 124 −104 7
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Слога Југомагнат обезбедил пласман во УЕФА Куп - првата квалификациска рунда бидејќи го освоил Купот на Македонија 2003/2004.
  2. На Брегалница и биле одземени три бода во осмото коло.


Резултати уреди

Секоја екипа одиграла трипати против друга екипа за вкупно 33 натпревари. Првите 22 натпревари се содржале со регуларен дома-гости распоред. Потоа, позициите во Лигата ги одлучиле натпреварите за последните 11 кола.

Коло 1–22 уреди

Дома-Гости БАШ БЕЛ БРЕ ЦЕМ МАЏ НАП ПОБ РАБ СИЛ СЛО ТИК ВАР
Башкими 1:0 3:3 1:0 1:0 1:2 3:5 1:0 2:1 2:1 4:1 0:3
Беласица Герас Цунев 2:0 0:0 4:4 2:0 1:0 3:1 3:5 4:0 1:1 0:0 2:1
Брегалница 1:3 0:0 0:1 0:5 0:3* 0:3 0:3 0:5 1:4 2:0 1:3
Цементарница 55 4:0 2:1 5:1 2:0 0:0 2:0 2:2 0:1 1:0 1:1 2:1
Маџари Солидарност 3:1 1:0 1:0 1:2 2:1 1:0 0:0 1:2 1:1 3:0 0:1
Напредок 3:2 2:2 4:1 2:0 1:1 1:6 0:1 0:1 1:3 4:1 1:1
Победа 2:1 2:0 8:1 1:0 1:1 2:1 3:3 1:0 0:0 2:1 5:2
Работнички Кометал 2:1 3:0 0:0 1:1 0:0 3:4 2:1 2:0 4:0 1:0 1:1
Силекс 2:0 2:0 2:1 0:0 3:0 2:1 1:2 4:3 2:2 4:0 1:1
Слога Југомагнат 2:1 3:0 12:1 2:0 1:2 1:0 2:1 2:0 4:1 3:1 1:1
Тиквеш 3:0 0:1 5:0 1:0 0:0 0:1 1:2 0:1 0:0 0:3 1:0
Вардар 2:1 1:0 2:1 0:0 0:0 4:1 1:1 3:0 0:3 1:0 3:1

* = Службено доделен

Коло 23–33 уреди

Дома-Гости БАШ БЕЛ БРЕ ЦЕМ МАЏ НАП ПОБ РАБ СИЛ СЛО ТИК ВАР
Башкими 2:0 3:0 1:2 0:2 3:2
Беласица Герас Цунев 4:1 0:1 0:2 1:3 2:0
Брегалница 0:2 1:5 0:9 1:0 1:7
Цементарница 55 1:2 4:1 0:0 0:0 3:3 1:1
Маџари Солидарност 1:0 3:0 6:0 0:1 4:1
Напредок 1:0 7:1 3:4 1:2 2:3
Победа 3:0 4:3 2:1 4:1 2:0 3:2
Работнички Кометал 2:0 3:1 2:3 1:0 1:0 2:2
Силекс 4:0 3:1 2:0 0:0 1:1 3:1
Слога Југомагнат 1:2 6:0 1:3 3:0 2:3 2:0
Тиквеш 0:2 0:2 3:2 0:3 1:2
Вардар 7:2 3:3 2:0 3:0 2:1 3:0

Најдобар стрелец уреди

Играч Екипа Голови
  Драган Димитровски
Победа
25

Македонските екипи во европските натпреварувања уреди

Лига на Шампиони 2003/04 уреди

  • Прва Квалификациска рунда:
Вардар -   Бари Таун (3:0, 1:2), Вардар победил со 4:2 во голови
  • Втора Квалификациска рунда:
  ЦСКА Москва - Вардар (1:2, 1:1), Вардар победил со 3:2 во голови
  • Трета Квалификациска рунда:
Вардар -   Спарта Прага (2:3, 2:2), Спарта Прага победила со 5:4 во голови

УЕФА Куп 2003/04 уреди

  • Квалификациска рунда:
  Публикум - Беласица (7:2, 5:0), Публикум победил со 12:2 во голови
Цементарница 55 -   Катовице (0:0, 1:1), Цементарница 55 победил со головите на гости
  • Прво коло:
Цементарница 55 -   Ленс (0:1, 0:5), Ленс победил со 6:0 во голови o
  Рома - Вардар (4:0, 1:1), Рома победила со 5:1 на голови

УЕФА Интертото Куп 2003 уреди

  • Прво коло:
  Спартак Трнава - Победа (1:5, 1:2), Победа победила со 7:2 на голови
  • Втора рунда:
Победа -   Пашинг (1:1, 1:2), Пашинг победил со 3:2 во голови

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди