Македонија на Летните олимписки игри 2004

Olympic flag.svg

Македонија[1] учествуваше на Летните олимписки игри 2004 во Атина.

На овие Олимписки игри, Македонија ја претставуваа 10 спортисти (7 во машка и 3 во женска конкуренција), кои настапија во 5 спортови:

РезултатиУреди

  АтлетикаУреди

Македонија во атлетика учествуваше со 2 натпреварувачи (1 во машка и 1 во женска конкуренција), кои настапија во две дисциплини.

Женска конкуренција

Дисциплина Натпреварувачка Место Број на
учесници
Резултат Детали
100 m Александра Војневска 48 63 12,15

Машка конкуренција

Дисциплина Натпреварувач Место Број на
учесници
Резултат Детали
800 m Ванчо Стојанов 58 72 1:49,00

  ПливањеУреди

Македонија во пливање учествуваше со 4 натпреварувачи (2 во машка и 2 во женска конкуренција) во 8 дисциплини (3 во машка и 5 во женска конкуренција).

Женска конкуренција

Дисциплина Натпреварувачка Место Број на
учесници
Резултат Детали
200 m слободен стил Весна Стојановска 34 41 2:04,64
400 m слободен стил Весна Стојановска 27 38 4:19,39
200 m делфин Весна Стојановска 26 32 2:16,51

Машка конкуренција

Дисциплина Пливач Место Број на
учесници
Резултат Детали
100 m слободен стил Александар Маленко 35 59 1:53,00
100 m делфин Александар Миладиновски 45 59 55,71
200 m делфин Зоран Лазаровски 27 39 2:02,26
200 m мешано Александар Миладиновски 38 60 2:07,39

  СтрелаштвоУреди

Во стрелаштво, Македонија настапи сано со една натпреварувачка.

Женска конкуренција

Дисцилпина Стрелач Место Број на
учесници
Квалификации Финале
Резултат Место Резултат Место
воздушна пушка од 10 m Дивна Пешиќ 44 44 368 44 не се квалификуваше
пушка од три позиции од 50 m Дивна Пешиќ 32 32 555 32 не се квалификуваше

  Кајак и кануУреди

Машка конкуренција

Дисциплина Име Место Број на
учесници
1 круг 2 круг Резултат Место Број на
учесници
полуфинале
Време Бодови Вкупно Време Бодови Вкупно Вкупно Време Бодови Вкупно
К-1 слалом Лазар Поповски 6 25 96.92 0 96.92 96.14 0 96.14 193.06 16 20 96.80 4 100.80 (не се квалификуваше во финалето)

  БорењеУреди

  • Слободен стил

Машка конкуренција

Дисциплина Борач Место Број
учесника
Детаљи
до 74 kg Сихамир Османов 17 21
до 85 kg Могамед Ибрагимов 12 22

Резултати по категорииУреди

Категорија Коло 1. борач Резултат 2. борач
до 85 kg 1. коло Сихамир Османов   Македонија 1:3 Николај Паслар   Бугарија
2. коло Кристијан Бржовски   Полска 4:0 Сихамир Османов   Македонија
до 74 kg 1. коло Могамед Ибрагимов   Македонија 0:4 Мун Еи-Јае   Република Кореја
2. коло Мирослав Гочев   Бугарија 4:2 Могамед Ибрагимов   Македонија

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Officially under the provisional appellation "former Yugoslav Republic of Macedonia", short "FYR Macedonia"

Надворешни врскиУреди