Hardfaced (се чита: Хардфејсд) — македонска металкор група, формирана во Охрид, 2004 година. Имаат настапувано на повеќе концерти и фестивали во Македонија и во странство.[1] Тие биле победници на „Рок Фест 2006“ одржан во Скопје.[2]

Hardfaced
Поставата на Hardfaced
Животописни податоци
ПотеклоОхрид, Македонија
Жанровиметалкор, треш метал
Период на активност2004-денес
ИздавачиDiehard Records (за Македонија)
Years of Pain (за Бугарија)
СоработнициSMUT, Outlaw, Furion, Last Hope, Scattered, Decadence
Членови
Климент Вељаноски
Димитар Савески
Горан Вељаноски
Јован Наумоски
Игор Снегар
Јордан Маленко
Логото на Hardfaced

Тие досега имаат издадено три студиски албуми, со песни на англиски јазик.[3]

Дискографија

уреди
Омоти од нивните албуми

Наводи

уреди
  1. „Хардфејсд“ ќе настапи во Софија; преземено од Дневник (Датум: 10.01.2008, 16:45)
  2. Победија метал-групите "Боргот" и "Хардфејсд" Архивирано на 4 март 2016 г.; преземено од Дневник (Број 2712; сабота, 18 март 2006)
  3. Новиот албум “Dying Lake” на Hardfaced излегува на 18 октомври[мртва врска]

Надворешни врски

уреди