Црква „Св. Недела и Св. Петка“ - Абланица

црква во туристичката населба Абланица

Света Недела и Света Петка претставува македонска православна црква во туристичката населба Абланица, Општина Берово од десната страна на брегот на Брегалница.[1]

Света Недела и Света Петка
македонска православна црква
Епархија Струмичка
Архијерејско намесништво Беровско
Местоположба

Карта

Место Абланица
Општина Берово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела и Света Петка Трновска
Изградба 2004
Завршено 2008
Осветување 2010
Живопис 2011
Зограф Ванчо Чаушовски
Архитектонски опис

Поради забрзаното урбанизирање на овој предел и формирањето на населбата Абланица, во 2003 година се дошло до идеја за градење на црква. Кога локацијата била одредена, беровски „Алкалоид”, купил плац од 1 декар, од приватно лице и веќе во 2004 година биле удрени темелите на објектот. Храмот се градел 4 години, но со сите инфраструктурни и хортикултурни уредувања, гбиле потребни уште две години за да се освети објектот.Во изградбата на црквата биле вклучени 300 дарители. Црквата ја зографисал Ванчо Чаушовски[2]. Црквата е осветена на 10 октомври 2010 година од струмичкиот митрополит г. Наум.[3]

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Фамилија Чаушовски“. Малеш. Архивирано од изворникот на 2011-04-24. Посетено на 2012-05-12.
  3. „Осветена црква во Абланица“. Дневник. 18 октомври 2010. Посетено на 2012-05-12.[мртва врска]

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди