Илија Несторовски

Македонски фудбалер

Илија Несторовски (12 март 1990) — македонски фудбалер, напаѓач на Удинезе и на македонската репрезентација

Илија Несторовски
Nestorovski Makedonija - Lihtenstajn 2017.jpg
Лични податоци
Полно име Илија Несторовски
Роден на 12 март 1990 (1990-03-12) (32 г.)
Роден во Прилеп, СР Македонија
Држава Македонија Македонија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Удинезе Удинезе
Број 30
Агент Хрватска Давор Цурковиќ[1]
Младинска кариера
2000–2006 Победа Победа
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2010 Победа Победа 96 (39)
2010-2013 Словачко Словачко 28 (2)
2011-2012Викторија Жижков Викторија Жижков 13 (1)
2012-2013Металург Скопје Металург Скопје 20 (1)
2013-2016 Интер Запрешич Интер Запрешич 90 (69)
2016-2019 Палермо Палермо 99 (39)
2019- Удинезе Удинезе 17 (1)
Репрезентација
2008 Македонија Македонија 19 3 (1)
2009-2012 Македонија Македонија 21 19 (5)
2015- Македонија Македонија 36 (8)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 26 септември 2015.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 9 октомври 2015

ЖивотописУреди

Несторовски е роден во Прилеп на 12 март 1990. Својте први фудбалски чекори ги направил во приватните фудбалски школи во Прилеп, а на 13 години се приклучил на младинскиот тим на Победа.[2]

КариераУреди

Клупска кариераУреди

Несторовски ја започнал професионалната кариера во екипата на Победа,[3] за која дебитирал во сезоната 2006-2007. Во неговата дебитантска сезона одиграл 21 натпревар и постигнал 8 голови во Првата македонска фудбалска лига, придонесувајќи за втората шампионска титула на Победа во историјата на прилепскиот клуб. Во Победа играл сè до февруари 2010 година, забележувајќи 96 настапи и 39 гола за клубот.[4]

Во февруари 2010, Несторовски потпишал за Словачко, клуб кој се натпреварувал во Првата фудбалска лига на Чешка. Своето деби за Словачко го имал во поразот со 0-2 на домашен терен против Збројовка Брно влегувајќи во игра во второто полувреме од клупата за резерви, а својот прв гол за клубот го постигнал во својот втор настап (прв како стартер) во победата со 3-1 на домашен терен над Славија Прага на 20 март 2010. Својата прва сезона во Словачко ја завршил со 10 настапи и 1 гол.

Следната сезона, тој одиграл 18 натпревари и постигнал исто така само еден гол, по што следните две сезони ги поминал на позајмици најпрво во Викторија Жижков (15 настапи и 1 гол), a потоа се вратил во Македонија каде го носел дресот на Металург Скопје (26 настапи и 4 гола).

На 9 август 2013, Несторовски му се приклучил на Интер Запрешиќ, најпрво како позајмен играч, а потоа потпишал и траен договор со клубот. Авантурата во хрватскиот клуб му донела најголем успех дотогаш во кариерата, кога тој се претвора во голем голгетер и завршува како најдобар стрелец во првенството трипати по ред: двапати во Втора ХНЛ, со 20 и 24 голови помагајќи му исто така на својот клуб да влезе во Прва ХНЛ во неговата втора сезона,[3] а последователно станал најдобар стрелец и во најсилната фудбалска лига во Хрватска со 25 гола.[5]

На 6 јануари 2016 година, италијанскиот Палермо го купил Несторовски од Интер за 500.000 евра, но го оставил во Хрватска до крајот на сезоната поради тоа што тогаш не биле во можност да регистрираат играч кој не е од држава членка на ЕУ.[2][6] Своето деби за "сицилијанците" го направил на 12 август 2016 година, во натпреварот од Купот на Италија Палермо-Бари (1-0 по продолженија), во кој започнал како стартер, додека своето деби во Серија А го имал на 21 август во натпреварот Палермо-Сасуоло (0-1), влегувајќи на местото на Норберт Балог во второто полувреме. Својот прв гол за Палермо го постигнал на 18 септември 2016, во ремито 1-1 на гостувањето кај Кротоне,[7] а само една недела подоцна со својот втор гол за сезоната му ја донел првата првенствена победа на Палермо во Бергамо против Аталанта (0-1).[8][9] Неговата добра форма продолжила до крајот на ноември кога имал 7 гола на 14 настапи, но сепак слабата игра на целиот тим во втората половина од сезоната придонела и неговиот број на голови да опадне. Својата прва сезона во Италија ја завршил со 38 настапи и 11 гола, но и покрај тоа што бил убедливо најдобар стрелец на клубот не успеал да им помогне на Росанеро да останат во Серија А и сезоната завршила со нивно испаѓање во Серија Б.

Во летото 2017, и покрај понудите од други екипи од Серија А, вклучувајќи ги Фјорентина и Торино,[10] Несторовски решил да остане во Палермо. Следната сезона тој бил капитен на клубот и постигнал 14 голови во Серија Б, но во нивната мисијата за враќање во Серија А биле сопрени од Фрозиноне во финалето на плејофот.

По завршувањето на сезоната 2018-2019, Палермо објавил банкрот и сите негови играчи биле ослободени од клубот.

На 26 јули 2019, како слободен играч Несторовски потпишал тригодишен договор со Удинезе.[11] Дебитирал за црно-белите на 18 август во третото коло од Купот на Италија против Судтирол. На 24 ноември го постигнал својот прв гол за "фриуланците", во поразот со 2-1 на гостувањето кај Сампдорија.[12]

Репрезентативна кариерaУреди

Несторовски бил дел од составот на Македонија до 21 година, и ги одиграл сите шест квалификациски натпревари за Европското првенство до 21 година кое се одржало во 2013 година.[13]

На 9 октомври 2015 година, тој го забележал својот прв настап за репрезентацијата на Македонија, влегувајќи од клупата за резервни играчи на натпреварот против Украина. Својот прв гол за репрезентацијата го постигнал во победата со 3-1 над Азербејџан во пријателски натпревар одигран во Бад Ерлах.

Хронологија на репрезентативните настапиУреди

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Македонија
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
9-10-2015 Скопје Македонија   0 – 2   Украина Квал. за Евро 2016 -   79'
12-10-2015 Борисов Белорусија   0 – 0   Македонија Квал. за Евро 2016 -   86'
12-11-2015 Скопје Македонија   4 – 1   Црна Гора Пријателска -   58'
17-11-2015 Скопје Македонија   0 – 1   Либан Пријателска -   46'
23-3-2016 Копер Словенија   1 – 0   Македонија Пријателска -   46'
29-3-2016 Скопје Македонија   0 – 2   Бугарија Пријателска -   76'   80'
29-5-2016 Бад Ерлах Македонија   3 – 1   Азербејџан Пријателска 1   73'
2-6-2016 Скопје Македонија   1 – 3   Иран Пријателска -   62'
6-10-2016 Скопје Македонија   1 – 2   Израел Квал. за СП 2018 1
9-10-2016 Скопје Македонија   2 – 3   Шпанија Квал. за СП 2018 1   68'
12-11-2016 Гранада Шпанија   4 – 0   Македонија Квал. за СП 2018 -   82'
24-3-2017 Вадуц Лихтенштајн   0 – 3   Македонија Квал. за СП 2018 2
28-3-2017 Скопје Македонија   3 – 0   Белорусија Пријателска -   79'
5-6-2017 Скопје Македонија   0 – 0   Турција Пријателска -   81'
1-6-2017 Скопје Македонија   1 – 2   Шпанија Квал. за СП 2018 -
2-9-2017 Хаифа Израел   0 – 1   Македонија Квал. за СП 2018 -   86'
5-9-2017 Струмица Македонија   1 – 1   Албанија Квал. за СП 2018 -
6-10-2017 Торино Италија   1 – 1   Македонија Квал. за СП 2018 -
9-10-2017 Струмица Македонија   4 – 0   Лихтенштајн Квал. за СП 2018 -
23-3-2018 Анталија Финска   0 – 0   Македонија Пријателска -   79'
27-3-2018 Анталија Азербејџан   1 – 1   Македонија Пријателска -   60'
6-9-2018 Гибралтар Гибралтар   0 – 2   Македонија УЕФА Лига на нации 2018-2019 - Прва фаза -   46'
9-9-2018 Скопје Македонија   2 – 0   Ерменија УЕФА Лига на нации 2018-2019 - Прва фаза -   69'
13-10-2018 Скопје Македонија   4 – 1   Лихтенштајн УЕФА Лига на нации 2018-2019 - Прва фаза -   83'
16-10-2018 Ереван Ерменија   4 – 0   Македонија УЕФА Лига на нации 2018-2019 - Прва фаза -   64'   88'
16-11-2018 Вадуц Лихтенштајн   0 – 2   Македонија УЕФА Лига на нации 2018-2019 - Прва фаза 1
19-11-2018 Скопје Македонија   4 – 0   Гибралтар УЕФА Лига на нации 2018-2019 - Прва фаза 2   82'
21-3-2019 Скопје Македонија   3 – 1   Латвија Квал. за Евро 2020 -
24-3-2019 Љубљана Словенија   1 – 1   Македонија Квал. за Евро 2020 -   18'   88'
7-6-2019 Скопје Македонија   0 – 1   Полска Квал. за Евро 2020 -   87'
10-6-2019 Скопје Македонија   1 – 4   Австрија Квал. за Евро 2020 -   56'
5-9-2019 Бершева Израел   1 – 1   Македонија Квал. за Евро 2020 -     69'
9-9-2019 Рига Латвија   0 – 2   Македонија Квал. за Евро 2020 -   65'
10-10-2019 Скопје Македонија   2 – 1   Словенија Квал. за Евро 2020 -
13-10-2019 Варшава Полска   2 – 0   Македонија Квал. за Евро 2020 -   34'   74'
19-11-2019 Скопје Македонија   1 – 0   Израел Квал. за Евро 2020 -   60'
Вкупно Настапи 36 Голови (7. место) 8

НаводиУреди

 1. „Calciomercato Palermo: l'incontro con Davor Curkovic, ecco il futuro di Nestorovski-Rajkovic e…“ (италијански). mediagol.it. 2 јули 2017. Посетено на 22 мај 2020.
 2. 2,0 2,1 А.Г. (5 февруари 2017). „Го оствари сонот, Палермо шанса за нов подем – Интервју со Илија Несторовски“. Markukule. Посетено на 5 февруари 2017.
 3. 3,0 3,1 „Ќе биде ли Несторовски спасител на Палермо“, Дневник, година XX, број 6172, петок, 23 септември 2016, стр.26.
 4. „Oggetti misteriosi: I cinque più imprevedibili di questa sessione di mercato“. 20 септември 2016. Архивирано од изворникот на 10 септември 2016.
 5. 'Hat trick' Nestorovskog na oproštaju od HNL-a“ (хрватски). 13 мај 2016. Посетено на 22 мај 2020.
 6. „Najbolji strijelac HNL-a potpisao za Palermo, odšteta 500.000 eura“ (хрватски). gol.hr. 9 јануари 2016. Посетено на 22 мај 2020.
 7. „Si sblocca Nestorovski, il Palermo agguanta il Crotone: 1-1“. 20 септември 2016. Посетено на 22 мај 2016.
 8. „Atalanta-Palermo 0-1: Nestorovski inguaia Gasperini, De Zerbi fa festa“. 22 септември 2016. Посетено на 22 мај 2020.
 9. „Ќе биде ли Несторовски спасител на Палермо“, Дневник, година XX, број 6172, петок, 23 септември 2016, стр. 26.
 10. „Palermo prepara l'addio a Nestorovski. La Fiorentina c'è, solo ad una condizione“. fiorentina.it. Посетено на 22 мај 2020.
 11. „Ilija Nestorovski è bianconero!“. Архивирано од изворникот на |archive-url= requires |archive-date= (help). Посетено на 12 ноември 2019.
 12. „Gabbiadini più Ramirez: è festa Samp. All'Udinese non basta Nestorovski“. Посетено на 22 мај 2020.
 13. „Ilija Nestorovski“. Under-21 Championship. UEFA. Посетено на 9 August 2012.

Надворешни врскиУреди