Роберт Годард

Роберт Годард (англиски: Robert Hutchings Goddard; 5 октомври 1882- 10 август 1954) — американски професор по физика.

Роберт Годард

Годард храбро ги поднесувал исмејувањата за да ги докаже можностите на ракетите за патувања во вселената. Почнал со развој на сигналните ракети за потребите на американската морнарица пред Првата светска војна, но својата најважна работа ја направил во дваесеттите и триесеттите години на 20 век, развивајќи ги првите ракети на течно гориво, заедно со системите за стабилизација и навигација и дури фотоапарати носени во ракетите.[1][2][3]

НаводиУреди

  1. Smithsonian Institution, "Goddard Rocket – Milestones of Flight"
  2. „ROCKET APPARATUS“. Google. Архивирано од изворникот на 2020-03-28. Посетено на 2010-05-01.
  3. „Goddard“. Astronautix.com.