Серија А 2013-2014

Серија А 2013-2014 беше 112-тата сезона во најквалитетното италијанско фудбалско првенство и 82 од нејзиното осамостојување. Сезоната започнала на 24 август 2013 со два натпревари во првиот ден и завршила на 18 мај 2014. Како што беше случај во претходната сезона, првите две кола (25 август и 1 септември) се играни само во вечерните часови односно од 18 и 20:45 часот. Од 3-тото до 37-то коло, освен во средината на седмицата и саботата пред Велигден, седум натпревари се играа во недела од 15:00 часот, а последниот вечерта во 20:45, додека по два натпревари беа закажани за сабота (во 18:00 и 20:45 часот). Јувентус е бранител на насловот.

Серија А
Сезона2013–14
ПрвациЈувентус
30-та титула
ИспаднатиКатанија
Болоња
Ливорно
Лига на шампиониЈувентус
Рома
Наполи
Лига ЕвропаФјорентина
Интер
Торино
Одиграни натпревари380
Најдобар стрелецЧиро Имобиле
(22 гола)
Најголема победа домаРома 5–0 Болоња
Сампдорија 5–0 Верона
Најголема победа на гостиСасуоло 0–7 Интер
Натпревар со најмногу головиВерона 3–5 Фјорентина
Најголема низа на победи12 натпревари
Јувентус
Најголема низа без пораз22 натпревари
Јувентус
Најголема низа без победа9 натпревари
Кјево
Ливорно
Најголема низа на порази7 натпревари
Сасуоло
Просечна посетеност23,481[1]

Вкупно 20 тимови се натпреваруваа во лигата: 17 од сезоната 2012-13 и три промовирани од Серија Б 2012-2013. Палермо, Пескара и Сиена испаднаа од Серија А претходната сезона. Тие биле заменети со шампионот на Серија Б Сасуоло, вицешампионот Хелас Верона, и победникот на плеј-офот Ливорно. Хелас Верона се вратиле во Серија А по 11-годишно отсуство, Ливорно по 4 сезони, а оваа сезона е деби во Серија за Сасуоло.

За првпат во историјата на натпреварувањето, имаше пет дербија меѓу тимовите од ист град : Милано (Интер и Милан), Торино (Јувентус и Торино), Рим (Лацио и Рома), Џенова (Џенова и Сампдорија) и Верона (Кјево и Хелас Верона).

ЕкипиУреди

Екипи по региониУреди

Регион Број на тимови Тимови
Ломбардија 3 Аталанта, Интер и Милан
Емилија-Ромања 3 Болоња, Парма и Сасуоло
Тоскана 2 Фјорентина и Ливорно
Лигурија 2 Џенова и Сампдорија
Пиемонд 2 Јувентус и Торино
Венето 2 Кјево и Верона
Лацио 2 Лацио и Рома
Кампанија 1 Наполи
Фурланија-Јулијска Крајина 1 Удинезе
Сардинија 1 Каљари
Сицилија 1 Катанија

Локации и стадиониУреди

Тим Домашен град Стадион Капацитет сезона 2012–13
Аталанта Бергамо Атлети Аѕури д'Италија &1000000000000002654200026.542 15-ти во Серија А
Болоња Болоња Ренато Дал'Ара &1000000000000003827900038.279 13-ти во Серија А
Каљари Каљари
(игра во Кварту Сант'Елена)
Сан'Елија &100000000000000050000005.00 11-ти во Серија А
Катанија Катанија Анџело Масимино &1000000000000002342000023.420 8-ми во Серија А
Кјево Верона Марк'Антонио Бентегоди &1000000000000003840200038.402 12-ти во Серија А
Фјорентина Фиренца Артемио Франки &1000000000000004728199947.282 4-ти во Серија А
Џенова Џенова Лујџи Ферараис &1000000000000003668500036.685 17-ти во Серија А
Интер Милано Стадион Џузепе Меаца &1000000000000008007399980.074 9-ти во Серија А
Јувентус Торино Стадион Јувентус &1000000000000004125399941.254 Серија А шампион
Лацио Рим Олимпико &1000000000000007269799972.698 7-ми во Серија А
Ливорно Ливорно Армандо Пики &1000000000000001923799919.238 Серија Б плеј-оф победник
Милан Милан Сан Сиро &1000000000000008007399980.074 3-ти во Серија А
Наполи Неапол Сан Паоло &1000000000000006024000060.240 вицешампиони во Серија А
Парма Парма Енио Тардини &1000000000000002790599927.906 10-ти во Серија А
Рома Рим Олимпико &1000000000000007269799972.698 6-ти во Серија А
Сампдорија Џенова Лујџи Ферарис &1000000000000003668500036.685 14-ти во Серија А
Сасуоло Сасуоло Стадион Мапеи &1000000000000002008399920.084 Серија Б шампион
Торино Торино Олимпико ди Торино &1000000000000002799399927.994 16-ти во Серија А
Удинезе Удине Фриули &1000000000000003064199930.642 5-ти во Серија А
Верона Верона Марк'Антонио Бентегоди &1000000000000003840200038.402 Серија Б вицешампион

Личности и спонзориУреди

Тим Претседател Тренер Капитен Опрема Спонзор
Аталанта   Антонио Перкаси   Стефано Колантуоно   Џанпаоло Белини Ереа AXA, Коника Минолта
Болоња   Албано Гваралди   Давиде Балардини   Диего Перез Макрон NGM Mobile, Serenissima Ceramica
Каљари   Масимо Селино   Иво Пулга   Даниеле Конти Капа Сардења, Тиренија
Катанија   Антонио Пулвиренти   Маурицио Пелегрино   Мариано Иско Гивова Arancia Rossa di Sicilia, TTT Lines
Кјево   Лука Кампедели   Еугенио Корини   Серџо Пелисие Гивова Banca Popolare di Verona, Палуани
Фјорентина   Марио Коњињи   Винченцо Монтела   Мануел Пасквал Хома Мазда
Џенова   Енрико Прециози   Џан Пјеро Гасперини   Даниеле Портанова Лото iZiPlay
Интер   Ерик Тохир   Валтер Маѕари   Хавиер Занети Најк Пирели
Јувентус   Андреа Ањели   Антонио Конте   Џанлујџи Буфон Најк Jeep
Лацио   Клаудио Лотито   Едоардо Реја   Стефано Маури Макрон
Ливорно   Алдо Спинели   Давиде Никола   Андреа Лучи Легеа Банка Кариџе
Милан   Силвио Берлускони   Кларенс Сидорф   Рикардо Монтоливо Адидас Emirates
Наполи   Аурлио Де Лаурентис   Рафаел Бенитез   Марек Хамшик Макрон Лете, MSC Cruises
Парма   Томазо Џирарди   Роберто Донадони   Алесандро Лукарели Ереа Фолето, Навигаре
Рома   Џејмс Палота   Руди Гарсија   Франческо Тоти Стор Бренд Roma Cares
Сампдорија   Едоардо Гароне   Синиша Михајловиќ   Даниеле Гасталдело Капа Гаменет
Сасуоло   Карло Роси   Еузебио Ди Франческо   Франческо Мањанели Спортика Мапеи
Торино   Урбано Каиро   Џампјеро Вентура   Камил Глик Капа Aruba.it, Салуми Берета
Удинезе   Франко Солдати   Франческо Гвидолин   Антонио Ди Натале ХС Фудбал Дачија
Верона   Маурицио Сети   Андреа Мандорлини   Доменико Мајета Најк leaderform

За сезонатаУреди

КалчомеркатоУреди

Летен преоден рок (од 1/7-2/9)Уреди
 
Аргентинскиот напаѓач Карлос Тевез, пристигна во Јувентус летото и носејќи го дресот со број 10. имаше важна улога во клубот; со 19 гола, придонесува за шампионската титула на бјанконерите, нивно 30º скудето и 3º по ред откако тренер е Конте.

Бранителот на титулата Јувентус се засилил со доведување на напаѓачите Карлос Тевез (од Манчестер Сити) и Љоренте (од Атлетик Клуб), а исто така на клубот му се приклучил и одбранбениот играч Анџело Огбона (од градскиот ривал Торино); додека Џакерини заминал во Сандерленд. Наполи го напуштиле Де Санктис кој отишол во Рома и најдобриот стрелец во претходното првенство Кавани во Париз Сен Жермен, а клубот ги купил голманот Реина (од Ливерпул), централниот одбранбен играч Албиол (од Реал Мадрид), крилата Мертенс (од ПСВ) и Калехон, како и напаѓачот Игуаин (последните двајца, исто така, доаѓаат од Реал Мадрид). Фјорентина заминувањето на Јоветиќ (во Манчестер Сити), го покри со купување на напаѓачот Марио Гомез (од Баерн Минхен), потоа доведе двајца играчи од средниот ред со истечен договор: Жоакин (од Малага) и Амброзини (од Милан).

Росонерите се засилиле со Силвестре (од Интер) и Вергара (од Универитарио Попајан), во средниот ред нови пополнувања беа младите Поли (од Сампдорија) и Сапонара (од Емполи); откако успешно ја одработиле квалификациската рунда во Лигата на шампионите и се пласирале во групната фаза, клубот исто така, го продал Боатенг (на Шалке) и доведува други двајца поранешни росонери, Матри (од Јувентус) и Кака (од Реал Мадрид). Во однос на другата страна на Милано, Интер ги ангажира Кампањаро (како слободен играч од Наполи) и Валас (позајмен од Челзи), играчот од средниот ред Таидер (од Болоња) и напаѓачите Белфодил (од Парма) и Икарди (од Сампдорија).

Во главниот град, екипата на Рома е водечки клуб на пазарот бидејќи успеа да собере доволно капитал со продажбата на Маркињос (исто така на Париз Сен Жермен), Освалдо (на Саутхемптон) и Ламела (на Тотенхем), а ги купи гореспоменатиот Де Санктис (од Наполи) за голманската позиција, Бенатија (од Удинезе) и Мајкон (слободен играч од Манчестер Сити) за одбраната, Стротман (од ПСВ) во средниот ред, и Жервињо (од Арсенал) и Љајиќ (од Фјорентина) за нападот. Лацио го виде доаѓањето во клубот на одбранбениот играч Новарети (од Толука), играчите од средниот ред Андерсон (од Сантос) и Биља (од Андерлехт), но и напаѓачот Переа (од Депортиво Кали).

Парма како дел од договорот на Белфодил, го доведе напаѓачот Касано. Ново-промовираната Верона ги обезбеди потписите, меѓу другото, на Итурбе (од Порто), Ромуло и Лука Тони (двајцата од Фјорентина). Болоња го купува поранешниот капитен на Торино, Бјанки; Спротивно на тоа, гранатата (како дел од договорот на Огбона) добиле половина од договорот на Имобиле (кој претходната сезона играше во Џенова). На Џенова добро им дошло враќањето во клубот на Џилардино (по сезона на позајмица во Болоња), заедно со засилувањата во одбраната; Гамберини (на заем од Наполи) и играчот од срдниот ред Лоди (од Катанија). Сампдорија во нападот го ангажира Габијадини (од Јувентус).

НастаниУреди

 
Чиро Имобиле, најдобар стрелец во првенството со 22 гола за екипата на Торино.

Титулата ја одбрани екипата на Јувентус, освојувајќи го своето 30-то скудето во историјата на клубот и трето по ред од кога клубот го предводи Антонио Конте.[2] Освен самата титула, бјанконерите срушиле и други рекорди како најмногу остварени победи во едно првенство (33), потоа 19 победи на домашен терен во исто толку натпревари и ја завршиле сезоната со освоени 102 бода, кршејќи го претходниот рекорд за најмногу освоени бодови на Интер (97) во сезоната 2006-07.[3] Како втора заврши екипата на Рома, која одлично го почна првенството со 10 победи во првите 10 натпревари, што исто така претставува рекорд. Така, Јувентус и Рома ќе ја претставуваат Италија во наредната сезона во Лигата на шампионите, додека третопласираниот Наполи ќе може да им се приклучи доколку ја помине плеј-оф рундата. Во Европа уште ќе играат екипите на Фјорентина, Интер и Торино. Екипата на Милан, иако го смени тренерот Алегри со играчката легенда Кларенс Сидорф, заврши на осмото место и нема да игра во ниту еден од европските турнири во следната сезона по цели 16 години. Од лигата испаднале екипите на Катанија, Болоња и Ливорно и тие ќе се натпреваруваат во Серија Б следната сезона.

Најдобар стрелец во првенството бил Чиро Имобиле од екипата на Торино. Со тоа тој ги обединил капоканониере насловите во двете најквалитетни лиги во Италија, откако во сезоната 2011-12 со екипата на Пескара бил најдобар стрелец во Серија Б. За одбележување се уште четирите гола на младиот напаѓач на Сасуоло, Доменико Берарди против Милан во победата со 4-3, со што станал втор најмлад играч кој постигнал 4 гола на еден натпревар во Серија А, по легендарниот Силвио Пиола.

Завршна табелаУреди

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
Меѓусебни соочувања
1   Јувентус (C) 38 33 3 2 80 23 +57 102 УЕФА Лига на шампиони 2014/15 Групна фаза
2   Рома 38 26 7 5 72 25 +47 85
3   Наполи 38 23 9 6 77 39 +38 78 УЕФА Лига на шампиони 2014/15 Плеј-оф рунда
4   Фјорентина 38 19 8 11 65 44 +21 65 Лига Европа 2014–15 Групна фаза 1
5   Интер 38 15 15 8 62 39 +23 60 Лига Европа 2014–15 Плеј-оф рунда 1
6   Парма 38 15 13 10 58 46 +12 58 Нема право да игра во Европските купови 2
7   Торино 38 15 12 11 58 48 +10 57 Лига Европа 2014–15 Трета рунда квалификации 2 ТОР–МИЛ 2–2
МИЛ–ТОР 1–1
8   Милан 38 16 9 13 57 49 +8 57
9   Лацио 38 15 11 12 54 54 0 56
10   Верона 38 16 6 16 62 68 −6 54
11   Аталанта 38 15 5 18 43 51 −8 50
12   Сампдорија 38 12 9 17 48 62 −14 45
13   Удинезе 38 12 8 18 46 57 −11 44 УДИ–ЏЕН 1–0
ЏЕН–УДИ 3–3
14   Џенова 38 11 11 16 41 50 −9 44
15   Каљари 38 9 12 17 34 53 −19 39
16   Кјево 38 10 6 22 34 54 −20 36
17   Сасуоло 38 9 7 22 43 72 −29 34
18   Катанија (R) 38 8 8 22 34 66 −32 32 Серија Б 2014–15
19   Болоња (R) 38 5 14 19 28 58 −30 29
20   Ливорно (R) 38 6 7 25 39 77 −38 25

Извор: Lega Serie A
Правила за рангирање: 1st points; 2nd head-to-head points; 3rd head-to-head goal difference; 4th goal difference; 5th number of goals scored; 6th public draw.
(Head-to-head record is applied for clubs with the same amount of points only once all matches between said clubs have been played)[4].
2FIGC го одби барањето на Парма за лиценца на УЕФА, бидејќи Парма имаше задоцнет даночен долг; нивното место ќе го заземе седмо-пласираниот Торино, кој има лиценца на УЕФА..
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сѐ уште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

Шампионскиот тимУреди

  Главна статија: „ФК Јувентус сезона 2013-14.
Први 11
1   Џанлујџи Буфон (33 настапи)
15   Андреа Барцалји (26)
19   Леонардо Бонучи (29)
3   Џорџо Кјелини (31)
26   Стефан Лихтштајнер (27)
23   Артуро Видал (32)
21   Андреа Пирло (30)
6   Пол Погба (36)
22   Квадво Асамоа (34)
14   Фернандо Љоренте (34)
10   Карлос Тевез (34)

Резерви: Клаудио Маркизио (29), Симоне Падоин (21), Маурисио Исла (18), Мартин Касерес (17), Себастијан Џовинко (17), Фабио Кваљарела (17), Анџело Огбона (16), Мирко Вучиниќ (12), Пабло Освалдо (11), Федерико Пелузо (9), Марко Сторари (6), Симоне Пепе (2), Рубињо (1).

ПласманУреди

СтатистикаУреди

ЕкипиУреди

ЛидериУреди

Juventus Football ClubAssociazione Sportiva Roma

Создавање на пласманотУреди

10ª 11ª 12ª 13ª 14ª 15ª 16ª 17ª 18ª 19ª 20ª 21ª 22ª 23ª 24ª 25ª 26ª 27ª 28ª 29ª 30ª 31ª 32ª 33ª 34ª 35ª 36ª 37ª 38ª
 
Аталанта 0 3 3 3 3 6 9 12 12 13 13 16 16 17 17 18 18 18 21 24 24 27 27 27 28 31 34 37 40 43 46 46 46 46 47 47 50 50
Болоња 0 1 2 2 3 3 3 3 6 9 10 10 11 12 12 12 15 15 16 17 18 18 21 21 21 22 23 23 26 26 26 27 28 28 28 29 29 29
Каљари 3 3 4 5 6 7 7 10 10 10 10 13 14 15 18 19 20 21 21 21 21 24 24 24 25 28 29 29 29 32 32 32 33 36 39 39 39 39
Катанија 0 0 0 1 1 4 5 5 6 6 6 9 9 9 9 10 10 13 13 13 14 15 16 19 19 19 20 20 20 20 20 20 20 23 23 26 29 32
Кјево 1 1 1 4 4 4 4 4 4 4 5 6 9 12 15 15 15 16 17 17 18 18 18 18 21 21 24 24 24 27 27 27 30 30 30 30 33 36
Фјорентина 3 6 7 10 10 11 12 15 18 18 21 24 24 27 27 30 33 36 37 40 41 41 44 44 45 45 45 48 51 51 52 55 58 58 61 61 64 65
Џенова 0 0 3 4 4 4 5 8 8 11 14 17 18 19 19 20 20 23 23 26 27 27 30 31 32 35 35 35 36 39 39 39 39 39 40 41 41 44
Интер 3 6 7 10 13 14 14 15 18 19 22 25 26 27 28 28 31 31 32 32 33 33 36 39 40 41 44 47 47 48 49 50 53 56 57 57 60 60
Јувентус 3 6 7 10 13 16 19 19 22 25 28 31 34 37 40 43 46 49 52 55 56 59 60 63 66 69 72 75 78 81 81 84 87 90 93 96 99 102
Лацио 3 3 6 6 9 10 11 11 14 15 15 16 17 17 17 20 20 23 24 27 28 31 32 32 35 38 38 41 42 42 45 48 48 49 52 53 53 56
Ливорно 0 3 6 7 8 8 8 8 8 9 12 12 12 12 13 13 13 13 13 13 16 17 17 20 20 21 21 24 24 24 25 25 25 25 25 25 25 25
Милан 0 3 4 4 5 8 8 11 11 12 12 13 14 17 18 19 19 22 22 25 28 29 29 32 35 35 35 35 36 39 42 45 48 51 51 54 54 57
Наполи 3 6 9 12 13 16 19 19 22 25 28 28 28 31 32 35 36 39 42 43 44 44 47 50 51 52 55 58 58 61 64 64 67 68 69 72 75 78
Парма 1 1 1 2 5 6 9 9 12 12 12 13 16 17 18 19 20 23 26 29 32 32 33 36 37 40 43 46 47 47 47 50 51 51 51 54 55 58
Рома 3 6 9 12 15 18 21 24 27 30 31 32 33 34 37 38 41 41 44 47 50 53 54 57 60 61 61 64 67 70 73 76 79 82 85 85 85 85
Сампдорија 0 1 1 2 2 2 3 6 9 9 9 9 10 11 14 17 18 18 21 21 22 25 28 28 28 31 34 34 37 40 41 41 41 41 44 44 44 45
Сасуоло 0 0 0 0 1 2 2 5 6 6 9 10 13 14 14 14 14 14 17 17 17 17 17 17 17 17 18 21 21 21 21 24 25 28 28 31 34 34
Торино 3 3 4 7 8 8 9 10 10 11 12 12 15 16 19 22 25 25 26 29 32 33 33 36 36 36 36 36 39 39 42 45 48 49 52 55 56 57
Удинезе 0 3 4 4 7 7 10 10 10 13 13 13 16 16 17 17 20 20 20 20 20 23 26 27 28 28 31 31 34 35 38 38 38 39 39 42 43 44
Верона 3 3 6 6 7 10 13 16 16 19 22 22 22 22 25 26 29 32 32 32 32 35 36 36 39 40 40 40 40 40 43 46 46 49 52 53 54 54

Нота:

 • Натпреварот Рома-Парма, наместо во 22-рото коло за кога беше закажан всушност се одиграл меѓу 31-вото и 32-рото коло, па на табелата може да се одрази само дел од вистинската ефикасност на тимовите во тој период.

РекордиУреди

 • Најмногу победи: Јувентус (33)
 • Најмногу победи дома: Јувентус (19)
 • Најмногу пообеди во гости: Јувентус (14)
 • Најмалку победи: Болоња (5)
 • Најмалку победи дома: Болоња (3)
 • Најмалку победи во гости: Каљари и Катанија (1)
 • Најголем број на нерешени: Интер (15)
 • Најголем број на нерешени дома: Интер (9)
 • Најголем број на нерешени во гости: Каљари (8)
 • Најмалку нерешени: Јувентус (3)
 • Најмалку нерешени дома: Јувентус (0)
 • Најмалку нерешени во гости: Аталанта, Катанија и Ливорно (2)
 • Најголем број на порази: Ливорно (25)
 • Најголем број на порази дома: Сасуоло (12)
 • Најголем број на порази во гости: Катанија (16)
 • Најмалку порази: Јувентус (2)
 • Најмалку порази дома: Јувентус (0)
 • Најмалку порази во гости: Јувентус (2)
 • Најдобар напад: Јувентус (80 постигнати голови)
 • Најлош напад: Болоња (28 постигнати голови)
 • Најдобра одбрана: Јувентус (23 голови)
 • Најлоша одбрана: Ливорно (77 голови)
 • Најдобра гол разлика: Јувентус (+57)
 • Најлоша гол разлика: Ливорно (-38)
 • Најдобра серија: Јувентус (22-натпревари без пораз; период од 9-то до 30-то коло)
 • Најдобра серија дома: Јувентус (19-натпревари без пораз)
 • Најдобар серија во гости: Јувентус (10-натпревари без пораз)
 • Најголем број на последователни победи: Јувентус (12, од 9-тото до 20-тото коло)
 • Најголем број на последователни победи дома: Јувентус (19)
 • Најголем број на последователни победи во гости: Јувентус, Парма и Рома (5)
 • Најголем број на последователни нерешени: Каљари, Парма и Рома (4, од 3-то до 6-то коло, од 14-то до 17-то коло и 11-то до 14-то коло)
 • Најголем број на последователни нерешени дома: Интер и Парма (3)
 • Најголем број на последователни нерешени во гости: Каљари, Интер, Лацио и Рома (3)
 • Најголем број на последователни порази: Ливорно и Сасуоло (7, од 32-то до 38-мо коло и од 20-то до 26-то коло)
 • Најголем број на последователни порази дома: Сасуоло (4)
 • Најголем број на последователни порази во гости: Катанија (10)
 • Најголем број на изведени корнери: Интер (224)
 • Најголем број на офсајди: Торино (117)
 • Најголем број на жолти картони: Ливорно (100)
 • Најголем број на црвени картони: Сампдорија (10)
 • Најмал број на изведени корнери: Болоња (158)
 • Најмал број на офсајди: Фјорентина и Сасуоло (53)
 • Најмал број на жолти картони: Верона (64)
 • Најмал број на црвени картони: Торино (1)

ИндивидуалниУреди

Листа на стрелциУреди

Гол Пенали Играч Клуб
22 0   Чиро Имобиле   Торино
20 3   Лука Тони   Верона
19 1   Карлос Тевес   Јувентус
17 4   Антонио Ди Натале   Удинезе
17 5   Гонсало Игуаин   Наполи
17 0   Родриго Паласио   Интер
16 6   Доменико Берарди   Сасуоло
16 0   Фернандо Љоренте   Јувентус
16 6   Џузепе Роси   Фјорентина
15 0   Хозе Марија Калјехон   Наполи
15 4   Алберто Џилардино   Џенова
15 3   Паулињо   Ливорно
14 3   Марио Балотели   Милан
13 5   Алесио Черчи   Торино
13 2   Герман Денис   Аталанта
13 0   Матија Дестро   Рома
13 4   Алберто Палоски   Кјево
12 5   Антонио Кандрева   Лацио
12 1   Антонио Касано   Парма
12 3   Едер   Сампдорија
11 0   Хуан Квадрадо   Фјорентина
11 2   Дрис Мертенс   Наполи
11 2 [[File:Предлошка:Naz/CHI|class=noviewer|Предлошка:Naz/CHI|20x16px]] Артуро Видал   Јувентус
10 1   Гонзало Берхесио   Катанија

Хет-трикУреди

Играч Тим Против Резултат Дата
  Џузепе Роси   Фјорентина   Јувентус 4–2 20 октомври 2013
  Доменико Берарди   Сасуоло   Сампдорија 4–3 3 ноември 2013
  Карлос Тевес   Јувентус   Сасуоло 4–0 15 декември 2013
  Доменико Берарди4   Сасуоло   Милан 4–3 12 јануари 2014
  Алберто Аквилани   Фјорентина   Џенова 3–3 26 јануари 2014
  Чиро Имобиле   Торино   Ливорно 3–1 22 март 2014
  Матија Дестро   Рома   Каљари 3–1 6 април 2014
  Алберто Палоски   Кјево   Ливорно 4–2 13 април 2014
  Гонсало Игуаин   Наполи   Лацио 4–2 13 април 2014
  Доменико Берарди   Сасуоло   Фјорентина 4–3 6 мај 2014
  Антонио Ди Натале   Удинезе   Сампдорија 3–3 17 мај 2014

Индивидуални рекордиУреди

ПоврзанотакаУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

 1. "Italian Serie A Stats: Team Attendance - 2013-14". ESPN. Посетено на 31 March 2014.
 2. [1]
 3. Football: Juve wrap up record 102-point scudetto as Roma crumble
 4. "Deroga art. 51 NOIF_Classifica avulsa Serie A 2012-2013" (PDF). FIGC (италијански). 19 July 2012. Посетено на 20 February 2013.