Франческо Мањанели

италијански фудбалер

Франческо Мањанели (роден на 12 ноември 1984) е италијански фудбалер од средниот ред кој во моментов настапува за екипата на Сасуоло во Серија А, на која е и капитен.[1]

Франческо Мањанели
Лични податоци
Роден на 12 ноември 1984 (1984-11-12) (35 г.)
Роден во Умбертиде, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Сасуоло Сасуоло
Број 4
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999-2002 Губио Губио 15 (0)
2002-2003 Кјево Кјево 0 (0)
2003-2004 Фјорентина Фјорентина 0 (0)
2004-2005 Санџованезе Санџованезе 7 (0)
2005- Сасуоло Сасуоло 425 (8)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Технички карактеристикиУреди

Како внатрешен играч од средниот ред има пристоен преглед на играта, контролирајќи ја топката најчесто со десната нога. Тој, исто така може да игра како централен играч од средината на теренот и пред одбраната.[2]

КариераУреди

Тој пораснал во младинските категории на Губио, клуб во кој ја започнал својат професионална кариера правејќи го дебито во 2000, со само 16 години, во Серија Ц2. За време на сезоната 2001-2002, тој одиграл 14 натпревари, докажувајќи се како еден од младите играчите кој најмногу ветувал па така го привлекол интересот на поквалитетните италијански тимови како Кјево Верона и Торино[3].

Тоа само било доволно за клубот на Лука Кампедели за да го откупи целосно во летото 2002 за € 50.000.[4], но додека се наошал во тимот од Верона во целата 2002-03 сезона, не успеал да дебитира во Серија А. Во 2004 бил ангажиран од страна на Санџованезе во Серија Ц1. Тука усепеал да најде многу малку простор, играјќи само 7 натпревари.

Во 2005 тој се преселил во Сасуоло во Серија Ц2, каде што е конечно бил во можност да игра во континуитет натпревари: тој бил стартер во средниот ред и одиграл 26 натпревари во првенството, помагајќи му на својот тим да стекне промоција преку плејофот во Серија Ц1. Следната сезона, екипата од Емилија имала двојно поголем скок во класа благодарение на неговите настапи, но морале да се предадат во плејофот. Сепак тој успеал да го постигне својот прв гол во Серија Ц1, во 23 натпревари. Од сезоната 2007-2008 тој како еден од поважните играчи имал успешна сезона со неровердите, во која тие избориле директна промоција во Серија Б. Набрзо тој станал незаменлива алка во средниот ред, исто така, во следните сезони во Серија Б, прво под водство на Андреа Мандорлини, а потоа и на Стефано Пиоли и Даниеле Аригони. На 18 март 2011, тој го постигнал својот прв гол во Серија Б во дербито против Модена на 8 јули 2011 година, набргу по доаѓањето на новиот тренер Фулвио Пеа, а потоа го продолжил неговиот договор со клубот до 2014.

На 18 мај 2013 тој ја освоил Серија Б и изборил промоција во Серија А со тимот од Емилија предводен од Еузебио Ди Франческо. Во следната сезона тој дебитирал во Серија А на 28-годишна возраст, во првиот ден од сезоната во кој Сасуоло загубил со 2-0 од Торино нагости.

Клупска статистикаУреди

Статистика е ажурирана на 24 ноември 2013.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентални купови Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Куп Наст Гол Куп Наст Гол Куп Наст Гол Наст Гол
2000-2001   Губио Ц2 1 0 КИ-Ц 0 0 - - - - - - 1 0
2001-2002 Ц2 14 0 КИ-Ц 1 0 - - - - - - 15 0
Вкупно Губио 15 0 1 0 - - - - 16 0
2002-2003   Кјево A 0 0 CI 0 0 - - - - - - 0 0
2003-2004   Фјорентина Б 0 0 CI 0 0 - - - - - - 0 0
2004-2005   Санџованезе Ц1 7 0 CI-Ц 2 0 - - - - - - 9 0
2005-2006   Сасуоло Ц2 26+4[5] 0 КИ-Ц 6 0 - - - - - - 36 0
2006-2007 Ц1 21+2[5] 1 КИ+КИ-Ц 1+0 0 - - - - - - 24 1
2007-2008 Ц1 29+2[5] 1 КИ-Ц 3 1 - - - - - - 34 2
2008-2009 Б 37 0 КИ 1 0 - - - - - - 38 0
2009-2010 Б 38+2[5] 0 КИ 2 0 - - - - - - 42 0
2010-2011 Б 39 2 КИ 1 0 - - - - - - 40 2
2011-2012 Б 36+1[5] 0 КИ 2 0 - - - - - - 39 0
2012-2013 Б 40 1 КИ 2 0 - - - - - - 42 1
2013-2014 А 10 0 КИ 0 0 - - - - - - 10 0
2014-2015 А 29 1 КИ 2 0 - - - - 31 1
2015-2016 А 34 1 КИ 1 0 - - - - 35 1
2016-2017 А 15 1 КИ 0 0 ЛЕ 9[6] 0 - - 24 1
2017-2018 А 32 0 КИ 2 0 - - - - 34 0
2018-2019 А 12 0 КИ 2 1 - - - - 14 1
Вкупно Сасуоло 416+9 8 26 1 9 0 2 0 462 10
Вкупно во кариерата 438+9 8 29 1 9 0 2 0 487 10

ТитулиУреди

  СасуолоУреди

НаводиУреди

  1. http://int.soccerway.com/players/francesco-magnanelli/58559/
  2. Transfermarkt, ed. (8-7-2002). "Francesco Magnanelli". Посетено на 13-2-2012. Check date values in: |accessdate=, |date= (help)
  3. Tuttomercatoweb.com, ed. (8-7-2002). "Gubbio, preso Orocini". Посетено на 13-2-2012. Check date values in: |accessdate=, |date= (help)
  4. Transfermarkt, ed. (8-7-2002). "Франческо Мањанели". Посетено на 13-2-2012. Check date values in: |accessdate=, |date= (help)
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 Плеј-оф.
  6. 4 настапи во квалификациските кола.