Депортиво Кали

Депортиво Кали е колумбиски спортски клуб со седиште во Кали, најмногу познат по својот фудбалски тим, а исто така има тимови во кошарка, одбојка и пливање.

Депортиво Кали
Deportivo Cali
Deportivo Cali Blazono.svg
Целосно имеКлуб Депортиво Кали
ПрекариБело-зелени
Основан23 ноември 1912
СтадионСтадион Депортиво Кали
Кали, Колумбија
(Капацитет: 55,000)
ПретседателОскар Астудиљо
ТренерЛеонел Алварез
ЛигаЛига Постобон
2015Апертура, 1-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Депортиво Кали е еден од најуспешните фудбалски тимови во Колумбија, со освоени осум национални првенства (1965, 1967, 1969, 1970, 1974, 1996, 1998, и 2005-II, 2015-I).

Новиот стадион, Стадион Депортиво Кали, со капацитет од 55,000, е втор по големина фудбалски стадион во Колумбија официјално отворен на 19 ноември 2008 година. Стариот дом на Депортиво Кали бил Олимпико Паскуал Гереро, со капацитет од 33,130 места.[1]

Моментален составУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Фарид Мондрагон
2   ОД Фаинер Торихано
3   ОД Маурисио Касиера
4   ОД Валдимир Марин
5   ОД Андрес Перез
6   ОД Диего Амаја
7   НП Робин Рамирез
8   СР Густаво Куељар
9   СР Луис Фернандо Москера
10   СР Карлос Лизаразо
11   НП Серхио Ромеро
12   ГМ Луис Уртадо
13   ОД Елибертон Паласиос
14   СР Лукас Скаглија
15   СР Џон Вијафара
16   НП Андрес Фелипе Роа
17   НП Кристијан Маруго
18   СР Даниел Хиралдо
Бр. Позиција Играч
19   ОД Јерсон Кандела
20   НП Стивен Мондоза
21   ОД Виктор Хиралдо
22   ГМ Хозе Силва
23   СР Алваро Домингез
24   ОД Луис Калдерон
25   СР Кристијан Игита
26   НП Далеј Мена
27   НП Нестор Камачо
28   НП Густаво Боливар
29   НП Мигел Муриљо
30   НП Харисон Мохика
31   НП Џоун Кардона
32   ГМ Јохан Валенс
33   СР Карлос Рентерија
34   НП Карлос Ривас
35   ОД Хесус Мартинез

ТитулиУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. FIFA.com recovered (уред.). „Кали“. Архивирано од изворникот на 2010-10-16. Посетено на 2 август 2011.